[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Tudor
Forum Index » Profile for Tudor » Messages posted by Tudor
Message
Multumesc frumos. Voi face intocmai.
Eu nu zic de compatibilitate. Eu zic ca nu imi trece prin cap cum sa le schimb intre ele. Au sistem de prindere diferit.
EverSad wrote:Electro-valva' de 12V,DC se vede.....

Cealalata, electrovalva? nu este tot de 12VDC?

Tot de 12 e
Asta e controllerul
image
In electrovalva de la reductor intra alimentarea de la priza. La cealalta iese un cablu din ea si se duce la ph controller. Presupun ca se alimenteaza din controller. Plus ca electrovalva controllerului mai are ceva rezistente si chestii electronice prin ea.

image
Tensiunile de alimentare sunt ale amandurora de 12V.
Filetul de la nipluri este asa
image
Fiind pe langa termeni tehnici poate vorbeste poza mai bine.
Am inteles ce vrea sa zica domnul Flo77 si cred ca si el a inteles ce vreau eu. Deci electrovalva atasata de reductor are rolul de robinet, si atat. Cand o alimentez deschide gazul care se duce in numaratorul de bule si apoi mai departe in acvariu.
Eu vreau sa pun cumva si al doilea solenoid care sa imi controleze inchiderea si deschiderea gazuluj spre acvariu, in functie de ce dicteaza ph controllerul.
Asta vad ca fiind solutia: scos reglajul fin cu numarator de bule, pus o tevusca cu filete la ambele capete, infiletat electrovalva apoi reglajul fin si numaratorul lu' peste in electrovalva.
Multumesc domnilor pentru raspunsuri.
dan.pavelescu wrote:Eu sincer nu prea inteleg. Cea de pe regulator e defecta?

Nu. Vreau sa pun valva de la ph controller care sa comande aditia de co2.
Se da o bucata regulator cu valva inclusa si o alta bucata valva de la un ph controller. Ma tot intorc pe toate partile si nu imi iese deloc atasarea celeilalte valve.
Cea de pe butelie
image

Cealalta
image
Exista vreo posibilitate anume sa le combin, sa inlocuiesc una cu cealalta etc?
Multumesc frumos.
Dupa luote seculare care au durat cateva saptamani sunt aici:
image
image
image
image
Am schimbat si substratul. Acum e un optiwhite opentop de 280 l cu sticla de 12mm si Fluval stratum.
Va salut.
Pana la vara in iulie isi face cineva va rog mila de mine si imi vinde 1,2 plante sau puiuti de Eriocaulon quinquangulare si la fel de Centrolepis Drummondiana?
Banii nu sunt o problema pentru ca imi lipsesc cu desavarsire. Asta a fost prima gluma.
Multumesc.
THC TBC si supradoza sentiment.
Pana se vor aloca bani de la buget(nevasta) pentru niste leduri calitative voi incerca modulele alea pe care le-am pus in linkuri. Nu sunt scumpe si daca iese ce trebuie e bine, daca nu, am o veioza misto.
Nu vreau sa se simta jigniti cei ce mi-au dat raspunsuri super, ele vor ramane scrise aici si voi tine cont de ele pe viitor. Va multumesc mult dragi colegi.
Voi pune poze cu ciupacabra strutocamila pe care o voi bricola precum si impresii.
Am luat doar un singur modul de leduri albe, doar pentru a vedea care e treaba. Nu m-am aruncat cu capul inainte, sunt patit.
Benzile alea rigide le tot caut si am dat de asta: https://www.digikey.co.uk/en/products/filter/led-lighting-cobs-engines-modules-strips/111?s=N4IgjCBcoCwGxVAYygFwE4FcCmAaEA9lANogDsZAHDAKwgC6%20ADqlCAMoYCWAdgOYgAvvgC0EaCBSQMOfEUikwNMAAYGg4SABMJDtyYACADbYAJg3x0JTKGGY3IWmhqA

doar ca sunt foarte multe optiuni. Si sunt sigur ca aici se gaseste ceva bun.
Eu ma uitam inspre controllerul asta iar ledurile sunt astea
O voi atarna din tavan. Nu cred ca va avea nevoie de un geam in fata.
Se pare ca e in regula ce vreau sa fac precum si componentele alese pentru ca nu mi-am luat palme. Nu deocamdata. Probabil cand vor intra cei care sunt artisti ma vor scutura oleaca.
Se gasesc 10000 de feluri, nu e bai. Doar ca nu stiu cum se conecteaza la cele peste 600 de leduri.
flo77 wrote:Ai de gand sa pui un controller pentru ajustarea intensitatii luminoase?


Sigur ca voi pune si un controller. Voi incerca sa fac si ceva gen fade-in, fade-out. Sa se aprinda treptat un interval pana la maxim si apoi sa se stinga tot treptat. Intensitatea maxima si intervalul le voi stabili.
Lungimea de unda la astea e chiar asa naspa?
Cam asa am gandit-o eu. Scuzati desenul, am doua maini stangi degerate.

image
Asta cu carcasa nu ar fi o problema. Fac eu cumva. La leduri e problema. O sa pun si niste linkuri catre ele:

https://www.ebay.co.uk/itm/20-X-LED-MODULE-3-SMD5730-STRIP-COOL-WHITE-WATERPROOF-IP65-BAND-LAMP-DC12V-/114231132273?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=710-127635-2958-0
https://www.ebay.co.uk/itm/20X-3-Red-Led-5730-SMD-Injection-Mould-signboard-Module-Waterproof-DC12V-14-4W-/162730877325?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l49286&mkrid=710-127635-2958-0
https://www.ebay.co.uk/itm/Blue-20pcs-LED-x-3-Chip-5730-SMD-Module-Injection-Mould-Waterproof-DC12V-0-72W-/162030053173?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=710-127635-2958-0
https://www.ebay.co.uk/itm/DC-12V-LED-Driver-Switching-driver-Power-Supply-Transformer-for-LED-Strip-CCTV-/264556315034?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=710-127635-2958-0
Daca nu am abkant de-ala o sa ii prind niste profile "L" de o parte si alta.
Va salut. Dupa cum am spus in alt topic ma bate gandul(si nevasta) sa imi bricolez o lampa led. Componentele ar cam fi urmatoarele:
6 module a 60 leduri SMD5730 cool white
2 module a 60 leduri SMD5730 blue
2 module a 60 leduri SMD5730 red
O sursa de curent de 240w 20Amperi
O foaie de aluminiu de 1000x250x2mm
Foaia o voi indoi pe lungime cam 3cm in fiecare parte sa iasa cam un profil "U" in care voi fixa modulele de LED..
De aici astept opinii, critici, indrumari. Adica ceva de genul: tampitule, mai pune leduri, mai schimba cool white cu warm white etc.
Multumesc.
Nu da nimic deocamdata. Am 10 bucati. In cazul in care da ceva pe acolo fac schimb de robinet. Trebuie sa ma tina toti 10 pana in vara cand vin acasa si imi iau o jucarie de-aia cu mi-ai aratat.

L.E.: asta e ce am gasit si care ar arata aproape de realitate.
 
Forum Index » Profile for Tudor » Messages posted by Tudor
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com