[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alma347
Forum Index » Profile for alma347 » Messages posted by alma347
Message
Multi inainte

avem nevoie de sfaturile tale
are cine in C-ta de vinzare ?
felicitari
valyy_dvd wrote:
Atasez o schita (asa cum m-am priceput ) cei ce au deja filtrul inteleg foarte bine schita ,diferenta fiind sensul co2-ului si a apei care trece prin filtru ,fata de variantele pe care le-a trezentat bitanul.
Aceasta inbunatatire reuseste sa dizolve co2-ul pentru acvariul meu scazand ph-ul de la aproape 8 pana la 5 daca vreau fara sa formeze nici o perna de aier.


voi modifica reactorul dupa schita ta

tks
felicitari

dupa cum arata si ultimul setup vei cistiga si la anul


ma pun si eu pe lista de ateptare , schita si poze.
am mutat filtrul sub acvariu dupa citeva ore de funtionare nu se mai aude nici un zgomot,sper sa nu-i revina vechiul obicei,am deschis filtrul dupa 7-8 luni si spre surprinderea mea este f curat,primul buretele putintel murdar ,dar in rest curat ,gindeam dupa atitea luni sa gasesc "chirpici" dar probabil ci 4-5 creveti si o gramada de melci de substrat(nu le stiu denumirea) gasiti inauntru au curatat chiar si in filtru.

acum diferenta de nivel este de 1m.


in farmaciile unde am cautat se gaseste numai glicerina boraxata asa ca am lasat garmiturile asa cum le-am gasit nu m-am riscat sa cumpar asa ceva nestiind ce efect are boraxul asupra pestilor

miine voi face mutarea filtrului,azi nu am destul furtun

apropo:ce diferenta de nivel suporta ?
ups ceva greseli nu ma puneti la zid


stefanp wrote:
Filtrul la ce distanta fata de acvariul il tii?


este f aprope de acvariu ,este despartit de o bucata de pal(1.8cm)iar diferenta de nivel dintre luciul apei si intrarea in filtru maxim 5cm
sv_costin am incercat in multe feluri sa scot aerul dar fara nici un rezultat ,intradevar am reactor extern dar estepe furtunul de evacuar nu cred ca are legatura cu co2


stefanp-garniturile sunt asa cum le-a lasat producatorul(oringuri-le au ceva pe ele un fl de vaselina)voi incerca sa-l desfac (nu l-am desfacut de cind l-am pus in functiune)

in caz ca nu are nimic pe garnituri ce ar trebui sa pun?vaselina?
salut

sunt posesorul unui filtru JBL e900

am filtrul instalat de citeva luni (sa fie 8-10) si am o problema cu el de la inceputul instalari :pe furtunul de evacuare apar bule de aer, nu asta ma derajaza , zgomotul motorului cind evacueaza aerul este ca si picatura chinezeasca ,ziua nu-l aude nimeni dar noaptea este un chin

am testat cit m-am priceput furtunul de intrare in filtru si pare a fi etans, nici nu se vad bule de aer ,la intrarea in filtru am pus silicon (m-am gindit ca pe acolo trage aer )dar se pare ca nu este asta problema

ma poate ajuta cineva cu vreo rezolvare sau macar o idee unde sa etansez filtrul

pt un acvariu plantat 1cm de substrat este f putin ,cel putin 4-5 cm iar granulatie 2-4mm
inmultesti lungime cu latimea acvariului apoi imultesti cu inaltumea substratului

L*l*H (100x40x(5,6,7cm))
adiacvaristu60 wrote:Si galbenusul este o alternativa,dar as zice sa le dea si galbenus si hrana pentru pui.Nu la aceeasi masa,ci alternand.Galbenusul daca nu stii cum se prepara:fierbi tare oul,ii scoti galbenusul,il pui intr-o carpa si filtrezi.Puilor le dai apa filtrata,nu galbenus direct ,apa vine incarcata cu particule fine de galbenus.Dar singur nu acopera necesarul de crestere al pestilor!



corect

cu inima de vita congelata si maruntita tot acelas procedeu

in afara de mincarea pe care o poti cumpara de la petshop le mai poti da galbenus de ou fiert tare ,inima de vita congelata marutit bine si le poti da mincarea obisnuita pt viipari dar maruntita.

este bine sa ti cont de cantitatea de mincare pe care le-o dai.
mihutady wrote:google:recipient petri pret.....si click,click


sa cumparati voi de pe net(cite 500 bucati) eu o sa le caut tot la tehnica medicala
petre79 wrote:[b]

Se numesc cutii "petri"......


si unde pot gasi asa ceva ?
unde se gasesc?

prin magazine de specialitate nu am vazut asa ceva (cel putin in C-ta),poate la tehnica medicala?

interesant

dar nu inteleg nimic din GERMANA

se poate si o traducere
uf nepoliticos sunt



super animalute
farfurioarele pt ce sunt?

am peste 100 rcs si le dau mincarea pe subsrat
 
Forum Index » Profile for alma347 » Messages posted by alma347
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com