[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan_florin
Forum Index » Profile for dan_florin » Messages posted by dan_florin
Message
Un feedback pozitiv si din partea mea pentru alexiumihai, caruia ii multumesc si pe aceasta cale, pentru amabilitate, disponibilitate si generozitate deopotriva. smilie
O sa ma iau si eu dupa Catalin, dar te intreb de sump: Nu e prea mare nivelul in sump? Observ ca dupa cel de-al treilea geam despartitor, apa nu are nicio cadere. O sa-ti fie foarte greu sa monitorizezi in felul asta apa evaporata + in compartimentul din mijloc, apa nu circula cum ar trebui. Se poate sa ma insel si poza sa fie facuta cu pompa oprita, caz in care e perfect normal acel nivel.
mugurel wrote:La mine controller-ul e cu fata spre lampa si comuta cand aceasta se stinge sau aprinde...


Acesta e raspunsul corect! Controllerul trebuie sa fie influentat de lumina lampii, altfel, asa cum spunea colegul archangel82, asezarea controllerului intr-o zona mai putin luminata, poate da batai de cap.
Nu ascunde controllerul in stand, anulezi in felul asta senzorul de lumina si ar fi pacat.
Bah Romeo, da' zgarcit mai esti cu pozele si filmuletele! Ne-ai aburit cu detalii despre acareturi, iar acum cand ai cireasa de pe tort (pestii), taci malc.
Tabelul e un foarte bun reper, iti poti face o idee clara in ceea ce priveste aranjarea coralilor, functie de necesitatile de lumina. Multumim, Dragos! smilie
Si prefiltrare?! Asa apa dura aveti in Satu Mare? smilie
Foarte tare arata! Spor in continuare!
Filtrul s-a dat, multumesc de gazduire!
Vand filtru extern JBL e701, folosit, dar intr-o stare perfecta de functionare, gol(fara medii de filtrare)si cu furtunurile putin ajustate. Pret: 170 lei.
Mentionez ca filtrul a fost folosit la un acvariu marin de 35 litri, unde a facut o treaba excelenta.
Detalii pe PM. Multumesc!
lukitza wrote:De-a lungul timpului am avut si eu femele fara mascul dar tot timpul au dat drumul icrelor in apa, nu le luau in gura.
Oricum le va da drumul dupa cateva zile daca nu sunt fertilizate.
Apropo, aia e femela de Cynotilapia Afra Jalo. Parerea mea.


Confirm, e specia de care vorbeste lukitza. E un dwarf mbuna, cu temperament mai agresiv, insa nu atat incat sa puna probleme.
Nu o cunosc decat telefonic, dar o salut din nou: Sarut-mana! George, la fel e si sotia mea, orice lucru care nu e in concordanta cu viziunea ei despre simetrie, este imediat sanctionat. Crede-ma, acuma am devenit foarte grijuliu cand mai mesteresc cate ceva prin casa.
georgemonda wrote:Deasupra sump-lui


Ufff.....m-am mai linistit! Totusi, avand in vedere ca te ocupi cu prelucrarea lemnului, sper ca acvariile ce gazduiesc alte "minuni" decat corali si pesti, sa fie mascate cu gust, altfel ajungi sa faci din casa, un soi de pet shop.
Si acvariul?!!! Unde e acvariul, George? In pod?
E posibil sa-si fi dat seama ca vor pierde clienti in felul asta, probabil au remediat problema intre timp, insa nicaieri nu am vazut inca sa fi aparut versiunea imbunatatita.
Eu am fost acela si sustin in continuare ce am spus: 4.1 nu are senzor de noapte! Oricum, asta nu ar fi o problema asa mare, asa ca nu vreau sa intru in polemici cu nimeni si atasez un link:
http://www.marinedepot.com/Aqua_Medic_EcoDrift_Controllable_Pump_Powerhead_4.1_Adjustable_Flow_Aquarium_Powerheads-Aqua_Medic_USA-AQ20667-FIPHAD-vi.html
Cum sa-l opresti, George?! Ce s-a intamplat? Tocmai ne-ai aratat o anemona ce o duce foarte bine, chiar nu inteleg!
Tulai ce cutie de overflow!!! Aproape cat acvariul meu...
Spor in continuare!
donpisote wrote:La tunze cica folosesc componente SICCE si tot asa. Nu stiu ce sa zic. Eheim ar fi ok dar nu am vazut nimic cu controller in gama asta de putere si marime. Ar mai fi si tunze 6040 dar e mai scumpa si din cate am vazut in filmulete vibreaza destul de mult.

Multumesc pt raspunsurile de pana acum si mai astapt in continuare pareri pro si contra.

Vis a vis de jebao desi detin una si nu am nici o problema am citit ca ar avea probleme cu fiabilitatea. Asta ma face sa fiu un pic mai retinut. Nu mult dar exista o mica ezitare.


Te inteleg perfect, stai linistit, nici eu nu stiam cum sta treaba cu pompele de valuri Jebao, dar intreband colegii care detin pompele astea, am ajuns la concluzia ca nu-s chiar de lepadat. Sunt discrete, silentioase si fac treaba buna...cel putin de banii cat ai dat pe ele. Durata de viata a lor, difera de la caz la caz, adica cum ti-e norocul
Sa ramanem totusi la subiect"Aqua medic vs Jebao", scuze ca am divagat!
Si ca o completare la ce spuneam mai sus...modelul de pompa ce te intereseaza pe tine, nu are senzor de noapte, ci doar modelele mai mari. Oricum, cu globalizarea asta nu mai sti care de unde vine, cat e de fiabila, etc. Un lucru stiu sigur, Eheim, ramane Eheim, Tunze, e Tunze, dar probabil si ei folosesc componente din China, insa la o calitate incomparabil mai buna decat alte marci de mijloc.
 
Forum Index » Profile for dan_florin » Messages posted by dan_florin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com