[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: EverSad
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Message
Dan P wrote:Sincer oscilez tare intre africani si Pangassius.


Nu inteleg unde este "oscilarea"...

Clar: basa!

Daca bagi africani in bazinul ala, o sa ai 2-300 la apogeu` dupa care nu va mai fi nimic interesant.
_________________________________________________________________________________

Filtrarea la africani, o sa te indoaie la mentenanta.

La "basa" nici nu trebuie filtrare. (daca nu este problema vizulala, de apa maro'...

Hai ca este de bine... (tocmai ai pus-o/luato') trebuie acu sa imbraci si piatra in moss.

Ce colegi de treaba... poate mureai de plictiseala.
RizZa17 wrote:am rezolvat treaba cu bulele de aer, a trebuit doar sa las teava de out putin mai jos sub nivelul apei am scapat si de mucurile de monte carlo


A dreacu` hidrodinamica.

Las` ca asa inveti. (vad ca faci treaba buna)
Dar esti morcovit de : autoconsuma ? Aa?
Scoate buruiana si gata. (daca tot nu merge)

Desi` poti sa mai astepti cava vreme pentru ca cacaturile astea in vitro, au nevoie de timp de adaptare.

Cu spuma/bulbucile: baga pe teava de iesire un furtun orientat putin in jos/spre` fundul bazinului si rezolvi treaba.

Poti modela termic furtunul daca nu ai ceva deja curbat.

In rest, treaba este buna.

Si da: este Monte Carlo dar arata ciudat ca dezvoltare.

Felicitari!
Si acuma: il` doare burta pe moli`...

Antonio_Paun wrote:Salutare! Am de o luna un acvariu, nu prea ma pricep la acvatistica. Cu toate acestea, astazi, dupa ce am schimbat o parte din apa am observat un molii ce sta la suprafata apei si respira pe gura. Stiti ce ar putea sa fie?


Este: condoleante.
Samy wrote:A si aparut blomu!
image


bloomu' lu caras`... microbule.
Au` ajuns la Acvariul public Constanta.

La doua tone` de apa, pestisorii, par` mici...

La categoria' donati anterior: Am vazut Oscarii, JD-u` si Pleco. (sunt toti` grasi si frumosi')
Sa creasca mari' !
In solarul` de Rosii. (ca nu este diferenta, mare la frunze)

End: OffToic.
marcusyon wrote:Dobrogenii astia stiu orice

Sunt nascut si crecut (cat de cat, in Resita/ CS) Dar ceva este sigur:

In Dobrogea: toti` sunt pe furat si smenuit. (Machidoni! in toate insttutile` publice)
Daca are radio bizuit: vezi cu scanneru' unde face emisia, faci un emitator de banda larga` mai puternic decat ce: "caca` emitatorul ala", in zona de frecventa a sculei, si mai departe: furi`/in continuare.
Tragi` de capacul de plastic al apometrului, pana cand se detaseaza de partea metalica...

Cand ai chef`/peste cateva` zile, lipesti cu ceva adeziv elastic (prenandez') la loc, partea de plastic a apometrului.

La urmatoarea "tura" este mai simplu de detasat. (dai cu cutteru' in spate, bagi un distantier intre plastic si metal, faci schimbul de apa si relipesti/repozitionezi)

Ce drac`? nici astea "beizic" nu le stiti?

Ceva despre cum` sa furi curent? (intereseaza pe cineva?)
Acuma: un` MC3, nu este chiar asa mult...

Personal, bag 2 x MC3 pe luna.

La cat timp, trebuie sa faci schimbul de tona` la apa?
Funny ar fi fost daca: golea si umplea cu galeata!

A golit si din sump, se pare.
Offtopic:

Merge bine ca*catu`... si tastatura scrie bine...

Trebuie descoperit cum sa nu mai frece culorile pe inversu/parandaratu/spatele/sub` butoane` de la tastatura...

(poate daca ma trec de la` MDM pe iarba, nu mai este asa deranjant?)

Uerevar` daca il` aducea Mos Craciun, era bun de pus in pom`. (nu mai belea-m doua cutii de pateu ca sa iau instalatie la brad`) M` lui de computer'...
La Cernavoda, am GH=12 si KH=18 (sursa de apa fiind nus`ce`izvor de la Medgidia, zic cei` de la RAJA)

adevarat ca: nu se deduce din buletinele de analiza...

Am banuit` referitor la "offense" ca nu este cazul. (dar: nu ma dureau` degetele sa scriu)

Am loat` un calculator nou si abia ce am bagat windows 11, (acum 4-5 ore in urma, pe el`)

Verifica-m si eu, tastatura..

LEdit: O *ula dasta: ACER Predator Triton 17 X PTX17 mortii masii care din varianta...

(doua-trei cutii de pateu`)
Thereau wrote:
EverSad wrote:Ia` mai gata cu Discusii... (vreau dinamica in bazin, nu slow motion)

Ajunge ca fur` curent, sa fur` si apa pentru discusi?


Pai clar africani atunci, poate un african plantat

Daca te hotarasti mergem la baietasul ce are ciclidebucuresti.ro si gasesti acolo ceva modele

Am avut ceva cichlide africane... nu mai vreau (momentan)

Ia zii, ceva Tropheusi nu vrei sa testezi? (mananca doar iarba si derivate de buruieni)

Poate reusesc sa ajung saptamana viitoare la "Obor"
Nu am vrut` sa te jignesc. (la discusi)

Am bagat/terminat, exact pe a 5-a acuma... (timisoreana)

Pur si simplu, nu stiu sa adaug/asociez in perceptie, neste` pesti care abia se misca... (si sa: pot percepe ca este misto`)

Poate este si perceptia ori paradigma cu "miscarea". (acuma`: nu ne putem ca*a in perceptiile acvaristilor)

Oricum: nu am dorit sa jignesc` in nici` un fel.

LEdit: nu mi se rupe de offtopic...

flo77 wrote: Daca treci prin Barcelona, neaparat sa vezi bazinul cu discusi de acolo.

Pan` Bacelona, cand dracu sa trec? ca merg fara bilet cu autobuzu' (este saracie in Romania)
 
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com