[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: GeoCri3772
Forum Index » Profile for GeoCri3772 » Messages posted by GeoCri3772
Message
Acvariul pestelui betta
MSI wrote:Eu sunt curios cum arata cel cu Betta.

Voi pune o poza dar sa sti ca sunt deja pe alte topicuri create de mine cum ar fi : ,,Ciclare cu Betta in acvariu" ,....... ,....... ,....... .
La fel si substratul , de unde stiu pestii care e natural si care nu , de exemplu majoritatea pestilor in mediul natural au nisip dar fiind reprodusi in captivitate de unde stiu ei cum arata mediul natural.
Inteleg ce spui si tot ce spun si ceilalti ,ca arata mai natural dar eu nu vreau sa vad natura ,plante naturale,eu vreau sa vad pestii ,daca vreau sa vad plante si balarii naturale merg afara , opinia mea ,nu aruncati cu pietre pls.
ocean wrote:
galaxy wrote:Frumos acvariul

Ce iti place in mod special plantele de plastic sau ruinele si epava ? Poate si niste pesti de plastic(numai substratul albastru sau rosu mai lipsea). Pune omule plante naturale, radacini/lemne si nisip.


Am incercat cu Anubias dar se inegreste ,plus ca arata prea gol ,nu e de parca pestii stiu cum arata mediul lor natural ,natura pentru ei e cum o faci tu,eu zic ca inafara de faptul ca unora nu le plac plantele de plastic alt inconvenient nu mai e. Mie sincer imi plac.
ocean wrote:
galaxy wrote:Frumos acvariul

Ce iti place in mod special plantele de plastic sau ruinele si epava ? Poate lipsesc niste pesti de plastic


Am incercat cu Anubias dar se inegreste ,plus ca arata prea gol ,nu e de parca pestii stiu cum arata mediul lor natural ,natura pentru ei e cum o faci tu,eu zic ca inafara de faptul ca unora nu le plac plantele de plastic alt inconvenient nu mai e. Mie sincer imi plac.
Decat sa chinui un pestisor in bolul ala mai bine faci un ,, Ghiveci Ultra Modern" .Chiar arata bine
galaxy wrote:Frumos acvariul

Multumesc
5
4
3
2
Cel de 60 de litri
Salut . Sunt George si am 17 ani , fac 18 acum in octombrie .
Îmi place acvaristica , am un acvariu de 12 litri si unul de 60 de litri .
Am mai avut un acvariu si acum 7 ani dar .... .......... . Nu mai conteaza
Ma tot bateti la cap sa ma prezint aici deci uite .
Sfarsit.
Am copiat de pe Wikipedia si de-aia atatea ,, ? "
Ecosistem nu inseamna doar plante.Daca ai citit ce scrie mai sus.
Pentru ca un ecosistem s? fie func?ional este necesar s? con?in? trei elemente de baz?: producen?ii, consumen?ii ?i reducen?ii (cu unele excep?ii ultimul element poate s? lipseasc? în unele ecosisteme).

Biotopul reprezint? totalitatea factorilor abiotici prezen?i într-un spa?iu bine determinat care asigur? existen?a vie?uitoarelor.

Biocenoza cuprinde comunitatea de popula?i ( plante, animale, micro-organisme ) caracteristice unui biotop, aflate în rela?iile specifice ( ap?rare, r?spândire si hr?nire ).

Partea cea mai importanta in ce vreau sa spun e in ce urmeaza,ai zis ca vrei un ecosistem.

Cum influen?eaz? biocenoza biotopul:

- vie?uitoarele au rol în circuitul substan?elor în natur?;

- organismele moarte modific? propriet??ile solului, îmbog??indu-l în s?ruri minerale;

- eroziunea solului reduce intensitatea vântului;

- coroana arborilor reduce cantitatea de radia?ii care ajunge la nivelul solului.

Un ecosistem nu are grani?e definite, astfel el poate avea dimensiuni foarte mari (de?ertul Sahara), sau dimensiuni foarte mici (un iaz).
Exact cum a spus si @ocean ,vrei sa fi gradinar sau acvarist ?
10 creveti in acvariul ala tot ar fi mai bine decat ..... doar plante.
Nu stiu ce sa zic.....
Esti sigur ca vrei doar plante ? Adica daca faci ciclarea , schimburi de apa regulate ..... intretinere corespunzatoare nu o sa iti moara niciun peste (in teorie), totusi se mai intampla sa moara si pesti ,nu e o tragedie ,nici o bucurie dar nu e nici tragedie.
Poti sa pui niste pesti nepretentiosi ,cativa ,nu multi . Gandeste-te cum va arata acvariul fara pesti .....trist ,poate va arata bine dar va fi.....trist ......fara pesti .
Cand o sa stai sa admiri acvariul o sa te uiti la ....plante .
Plantele au si ele rolul lor , acvariu fara pesti e ciudat , poti sa pui guppy , creveti sau alte vietati nepretentioase .
Asta e parerea mea .
Presupun ca o sa pui plante easy care nu au nevoie de o lumina foarte buna , substrat foarte bun , fertilizare , co2.
Cu 1000 de lei poti face un acvariu foarte frumos , eu zic sa te mai gandesti daca vrei doar plante , ce sa faci cu aparatura scumpa la plante ?
EDIT : Ma refeream la creveti Red Cherry.
galaxy wrote:
Cozmastie wrote:eu as lua anubias,echinodorus si buchephalandra

Mie imi place Valisneria si Anubias

Valisneria poate creste in nisip quartzos / pietris de granulatie mica si Anubias pe lemn/piatra/decor.
Nu te gandi la pesti mari
Vivipari (guppy,molly,Xipho,platy) ,neoni .
Uite o combinatie :
10 neoni , 3 corydoras, 4 guppy , 10 creveti Red Cherry (daca e plantat acvariul si au locuri de ascunzis ,nu de alta daaar....guppy )
.
Salut . Am cumparat azi o cutie de depozitare (din plastic foarte gros) de 58 de litri si am ,,imbracat-o" in folie neagra ca sa nu se vada pestii ca altfel ar fi acvariu .
Am cumparat un pietris de granulatie mare (alb) si un filtru puternic ca sa faca valuri calumea in apa .
Am pus pietrisul din spate in fata (in spate mai mult pietris si in fata mai putin .
Avand in vedere ca am calorifer pe balcon(mini pondul va fi pe balcon ),iarna va fi cald ,iar vara va fi tot cald.
Vreau sa pun un caras auriu impreuna cu un alt peste .
Ce ziceti de proiect? Sfaturi?
 
Forum Index » Profile for GeoCri3772 » Messages posted by GeoCri3772
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com