[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LiviuG
Forum Index » Profile for LiviuG » Messages posted by LiviuG
Message
Bine Manciuleeee !

Uite asa ai ajuns la 59 de posturi si nu ai spus (si nici facut) nimic. )

Mai ai resurse?
pfff ... gata, s-a terminat postul ?! niciun comment de la inceputul verii?

ce ai facut, ai renuntat la proiect?
Black Crystal = 7 lei / buc, comanda minima 10 buc

Red Crystal = 7 lei / buc, comanda minima 10 buc

Sunt crescu?i ?i înmul?i?i de mine, în bazine separate, în ap? de osmoz? remineralizat?.

Valorile apei (teste în fiecare lun?) sunt:

TDS = 115 - 125 ppm
PH = 6.4 - 6.6
KH = 1 - 2
GH = 4 - 6

Black Crystal sunt la a 6-a genera?ie.
Red Crystal sunt la a 3-a genera?ie.

P?rin?ii lor i-am cump?rat din România, Germania ?i Ungaria.

Pentru Bucure?ti, ridicare personal?.
Pentru în afara Bucure?tiului, discut?m toate detaliile în privat.
ce bafta ai! toti se inmultesc la tine !

succes !
... adica un fel de carcalete ...
inca ceva: eu il tin intr-un bazin steril (fara pietris etc), nu am termometri si nici incalzitor (nici vara si nici iarna).

filtrarea o asigur cu un burete cu talpa grea bf-2 actionat de o popma de aer tetra aps 50.

schimb apa (numai de la retea) saptamanal, aproximativ 50-70% si pun cateva picaturi de saechem prime.

il am de peste 7 ani.

... l-am salvat de la pierzanie, din mainile sotiei mele - care-l tinea intr-un bol si-i schimba apa cand isi aducea aminte. Vreo 2 ani a durat calvarul lui. De atunci isa am numai eu grija de el. nu se mai apropie nimeni de bazin (in afara de mine).

... "vorbesc" cu el aproape in fiecare dimineata.
salut.

eu il hranesc cu urmatoarele tipuri de hrana, administrata in cantitati mici si alternand, de doua ori pe zi (dimineata si seara) + 1 zi pauza (post negru ): fulgi plutitori de la tetra, bobite de spirulina, plutitoare, de la jbl, granule (nu stiu de la ce firma) care accentueaza culoarea (desi al meu este alb alb alb ). O data la cateva luni, boabe de mazare (bine fiarta si decojita ulterior), frunze de baby spanac (fine fierte si tocate), pulpa de mandarina/portocala (mananca de sparge )

bobitele plutitoare le poti scufunda foarte repede astfel (circula pe aici pe undeva un filmulet ... dar nu-l mai gasesc acum): intr-o seringa de 10 ml pui bobitele, tragi apa aprox 3-4 ml. Astupi "gura" seringii cu un deget si cu mana tragi de piston in sus pana la capat si-i dai drumul brusc. Faci operatiunea asta de 2-3 ori si vei vedea ca toate bobitele sunt scufundate. Le arunci in apa si aia e ! ... sper ca am reusit sa expun in cuvinte (multe) operatiunea respectiva (ce-i drept, clipul era mult mai explicit decat am fost eu).

am caraselul de peste 7 ani, il tin intr-un bazin steril (fara pietris etc) de aprox 50 l net, doar cu un filtru burete (cu talpa grea, bf 2) actiunoat de o pompa tetra aps 50. fac schimb de apa saptamanal 50 - 70%, doar apa de la retea (in care pun cateva picaturi de seachem prime).

cand lipsesc de acasa 5-7 zile, ii las putina mancare "de vacanta" de la jbl. nu am termometru si nici incalzitor, nici vara si nici iarna. nu tin bazinul in soare, este undeva intr-un colt mai ferit al casei dar nu are conditii speciale. doar ca "vorbesc" cu el aproape in fiecare dimineata. )
este stresat, de aceea se comporta astfel. Daca si la prietena ta facea la fel, nu inseamna ca este un comportament normal.

lasa-l singur in actualul acvariu sau in cel nou, da-i sa manance la ore fixe, schimba-i apa in mod regulat (sa fie curata tot timpul) ... cu alte cuvinte, fa-i program de spa. )

unele voci spun ca aceasta specie este destul de inteligenta astfel incat "comunica" cu proprietarul.

succes.

Am un surplus de pui pe care vreau sa-i vand, astfel:

Black & Red Crystal

- 10 lei / buc, juvenili (in special black, am si vreo 4-5 red)

- 15 lei / adulti (maxim 5 buc, red/black)

https://www.olx.ro/oferta/creveti-acvariu-red-crystal-black-crystal-IDct01H.html


Bloody Mary

- 5 lei / buc, juvenili (disponibil maxim 20 buc)

- 2,.5 lei buc, juvenili, grad inferior (culori mai slabe)

https://www.olx.ro/oferta/creveti-bloody-mary-IDcq2PK.html


Nu sunt vanzator, deci nu am conditii de a trimite in tara.
Doar ridicare personala din sector 2, zona complex Miramar (puncte de reper, Piata Delfinului, Mega Mall)

Multumesc.
vdam2019 wrote:Dumnezeu sa il ierte , un artist


tu ai vrut sa ai si tu un prim post? sau chiar esti afectat?
Antecume wrote:Ph-ul o sa-l scad cu CO2 (Tropica Plant Growth System Nano). Acum bag cam 2 bule pe minut. O sa fac masuratori de ph sa vad cum stau.


Salut !

Esti multumit de sistemul de CO2 de la Tropica? Poti sa reglezi "bulele" cum vrei? Butelia o schimbi ok, fara surprize sa-ti sara din mana la presiune sau altele asemenea?

Silviu,

Daca lasi toate mai jos si nu mai bagi niciun betan, sigur o sa mearga !

Mai baga unu' si mai baga si un clip, dupa. Sa avem ce admira !
Super tare !

Ne poti spune si despre apa? ph, gh, kh, tds? ... banuiesc ca nu pui apa de la retea (desi cred ca in partea aceea a tarii apa este mai moale).
Se poate sa revenim la betta nano?
Gata, a terminat si cu proiectul asta ?!
Uite ca a raspuns cineva! )
Tipic pentru forum. La un moment dat nimeni nu mai raspunde. Toata lumea se plictiseste.
Daca ai dat bani pe osmozor, fa-o pana la capat cum trebuie si cumpara si niste saruri de remineralizare. Astfel nu te mai expui riscurilor utilizand apa de la robinet in amestec cu cea osmozata.
Gata, ai "inchis" cubix-ul? Nu ai mai postat nimic despre evolutia lui.
Salut !

Cumpar apa osmozata (nemineralizata) pentru un bazin (30 l) cu red bee.

Momentan as vrea intre maxim 5 litri.

BUCURESTi, de preferat zona Pantelimon.

Rog oferta (daca exista) in privat/PM.

Multumesc.
 
Forum Index » Profile for LiviuG » Messages posted by LiviuG
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com