[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dan P
Forum Index » Profile for Dan P » Messages posted by Dan P
Message
La africani ma tenteaza astia din Malawi in general. Nu am o preferinta, imi plac toti. Chiar si aia foarte mari.
Nu as baga sute, nu imi place sa fie ca acvariul de la Metro.

Pangasius am avut, problema e ca se fac foarte mari. Cand se speriau aia sarea apa din acvariu pana in mijlocul camerei.

Momentan sa vad cum si unde ii dau pe astia. Nu ma grabesc, dar nici nu sunt multe variante.
Ma gandeam la un trio, sa nu iasa scandal in acvariu. Cred ca ar avea loc fara probleme.

Sincer oscilez tare intre africani si Pangassius. Astia din urma imi plac la nebunie, doar ca am acvariul cam mic ptr ei si sunt foarte speriosi. AM mai avut intr-un acvariu de 150 de l. La vremea aia se vindeau in petshop si ti se spunea ca sunt "rechini de apa dulce" si ca nu cresc mai mari de 10-15 cm. Au ajuns pe la 35-40 de cm la mine.

PS mi-au depus Oscarii insa "masculul", daca e un mascul in perechea aia, nu a colaborat. Am pierdut Oscarul Tiger. S-a umflat in cateva zile si ... Flowerhornul mare a luat cafteala cand eram la servici si l-am gasit prea tarziu. Am dat femela de Midas, papagalii si FH cel mic.
Nu, dar ar fi o idee.
Ma bate tare un gand de reset. E cineva interesat de balaurii mei?
Arata bine!
EverSad wrote:La 18 Cm, nu erea chiar: ditamai`... (condoleante)

Dar. frumos si mare, erea... (pacat de supra aglomerarea` de acolo)

Tot vreau Jaguaru ala amarat...




Batea spre 23

Ma gandesc sa renunt la papagali si la femela de Red Devil.
Am avut un incident ieri. Cand m-am intors de la servici treaba era incheiata din pacate. Am doar o banuiala cine ar fi fost de vina si anume una dintre perchile formate intre masculii Maculicauda de si femelele de Syn. Ei se mai ciondaneau cu asta ramasa fara sot.

PLM, nu am idee de ce a intors poza,
Uau! Adica .... UAAAU! Incredibil de frumos!
"Selectia naturala" intr-un mediu inchis si cu dimensiuni reduse, nu e neaparat o selectie naturala. Acvariul in sine la dim reduse nu poate genera atatea alge cate ar avea nevoie sa manance pestii tai. Pur si simplu nu au timp sa creasca.
Mie experimentul asta imi aduce mai mult a cruzime.
Sincer nu ma grabesc, ideea e sa nu ma razgandesc.

La 2500 de l discutam altfel
dan.pavelescu wrote:Incearca la Pescobar

Am inteles ca are preturi bune.
Exact cu a spus Eversad, cam ala e volumul. Lucrarea cu schimbul de apa dureaza cca 4 ore in total. Nu stau tot timplul asta sa lucrez efectiv la asta dar trebuie sa fiu cu ochii pe furtun.

Eversad, ma gandeam sa dau un Jaguar, ma sperie insa perspectiva sa nu o ia razna celalalt. Asa se tin unul pe celalalt in frau. Mai am unul mic, daca e femela, am pus-o.

Pe lista de to go ar fi:

Papagalii
Flowerhornul mare, probabil si ala mic.
Posibil 2 Vieja Syn si unu Maculicauda.
Posibil un Jaguar mare.

Sau toti pestii , daca as primi o oferta decenta.


Unul dintre papagali a fost foarte rau, facuse puroi sub ochi si ii iesise tare in afara, eram resemnat ca il pierd. A doua zi dimineata sprinten si vioi. I-a iesit puroiul ca dintr-un cos si totul e aproape normal acum.

De cateva saptamani am rarit hranirile la cateva zile si am schimbat saptamanal apa. Situatia tuturor pestilor afectati s-a ameliorat vizibil. Urmeaza sa mai fac aspirari la cateva zile si sa curat perlonul din sump. Sunt pe drumul cel bun. Oscarul tiger s-a vindecat si el, are cicatrice mare in frunte, dar e acoperita cu tesut. Mai are cateva leziuni pe tample, dar si alea sunt deja in regresie.

Probabil ca o sa mai raresc din pesti.
Pestii au crescut si majoritatea arata foarte bine. Papagalii si Oscarul Tiger au ceva probleme de care nu reusesc sa scap. Pare HITH. Oscarul ala toata viata a avut un "ten" mai ciudat si intotdeauna parea ca are HITH. Acum ii tin la dieta cu schimburi frecvente de apa, dar nu reusesc inca sa tin sub control problema. Doar la astia trei, restul nu au nici pe dracu'.

Ba bate gandul sa dau un reset, dar mi-e ca dureaza un an sa dau pestii la bucata.
marcusyon wrote:Au mancat tot, radacini, frunze...cred ca erau in stare sa manance si ghiveciul
Lemon wrote:Poti incerca sa le pui intr-un vas perforat sau in spatele unui decor, astfel incat pestii sa nu aiba acces la radacini.
Au acces la frunze, esec garantat.
Pai mai fa-ne in ciuda!
Faini!
quaz wrote:
Dan P wrote:Faini tare, in special la acu "fruncea" mare.

Ala e un monstru !
Inteleg ca au venit de la tine ...


De la mine nu pleca.

Partea aiurea e ca oscarii sunt foarte greu de ales cand sunt mici. Orice defect pe care il au este aproape imposibil de reperat la cat sunt de activi cand sunt pui. Abia cand bat spre 20 de cm incepi sa vezi cat de cat care are potential si care nu. Eu am un singur oscar prefect, pe cel red mare. Am mai avut cativa dar au murit subit din pacate. E posibil sa am si un tiger bun, promite.
Majoritatea au gura stramba, aripioare deformate, operculi asimetrici sau deformati, etc. Cred ca trebuie sa iei vreo 20 sa poti alege 6 buni. Parerea mea.
 
Forum Index » Profile for Dan P » Messages posted by Dan P
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com