[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dragos
Forum Index » Profile for dragos » Messages posted by dragos
Message
Saptamana trecuta am lipit ultima laterala a bazinulul. Sticla 25x1500x1050. (Practic lipitura de 25 iar la fund lipitura de 37 mm...ca e dublu si cu rigidizari de 12) Oare sa il las mai mult de 2 saptamani sa se usuce inainte sa bag apa in el?
Cel mai simplu sa previi inundatia e sa calculezi volumul apei din sump pe care o poate trage pompa astfel incat sa nu poata da pe afara din acvariu iar volumul liber al sumpului sa fie destul de mare astfel incat sa poata primi toata apa care s-ar putea scurge din bazin pana se dezactiveaza preaplinul, In trecut dupa ce am facut aceste lucruri nu am mai avut inundatie niciodata.
flo77 wrote:Nu trebuie sa gauresti acvariul. Poti cumpara/construi o overflow box. Mai greu e cu amorsarea, dar daca te decizi la un sump iti pot spune cum o fac eu(metoda o aplic si la canistrele rebele).
Un avantaj la sump ar fi ca iti ofera un mare grad de flexibilitate in ceea ce priveste media filtranta. Daca esti interesat in reduceteanitratilor poti incerca chiar si crearea unei zone anoxice.
Nu vreau sa incerc sa te convingsa nergi pe sump, cel mai bine e saiti urmezi instinctul si sa mergi cu ceeace te simti tu comfortabil..
Dupa parerea mea ai facut un lucru intelept ca ai renuntat la ideea filtrului intern.
Mult succes in continuare.


Poti te rog sa imi trimiti un detaliu la overflowl de care spui?
Am si eu in minte un overflow fara gauri in geam pt schimbul de apa la picatura dar ar fi riscant sa il folosesc si pt filtrare cu un sump....as risca o inundatie daca ceva nu merge bine si trage aer sau i se infunda teava. Am patit-o odata la un bazin cu discusi.....toata apa din sump (cca 150 litri) a ajuns in casa deoarece a cazut sita de plastic din capul tevii care alimenta sumpul si acesta a tras un coridoras care a infundat teava..... pompa din sump a mers pana cand nu a mai avut apa.....
Voi renunta la filtrarea bio facuta cu filtrul intern cu 130 -150 litri material filtrant. Cred ca voi merge pe filtre externe. Voi lua 2 filtre, poate 3 deocamdata, si functie de ce va iesi la teste, voi vedea daca sunt suficiente. Momentan a ajuns doar un Fluval FX6 care la prima vedere pare mai OK pt filtrare mecanica decat pt filtrare biologica. Am comandat si un Eheim 2080 dar dureaza 15-30 zile pana ajunge...
In ce priveste sumpul sunt de acord cu tine dar imi e frica sa gauresc geamul duplex se 25....ma tem sa nu il sparg, asa ca nu stiu cum as putea sa fac preaplinul astfel incat sa fie sigur fara sa gauresc geamul.....daca nu va merge cu filtrele externe din comert imi voi face singur o canistra sau voi merge pe sump...
dan.pavelescu wrote:
dragos wrote:Va fi pentru apa dulce.


Ti-am mutat eu topicul, erai la bazine marine


Scuze de confuzie. Mercy!

Multumesc de sfat Fanta. Nu stiam lucrul asta si deja sunt ingrijorat.....bazinul are peste 1 m inaltime.....
alinutz80 wrote:Eu folosesc la un bazin de 450L 2 filtre eheim 2080 (de fapt un 2080 si 1 2180 care e tot ca si 2080 ....

In trecut am folosit un astfel de filtru la un bazin de 500 litri cu discusi. Acolo il foloseam insa doar pt filtrare biologica iar filtrarea mecanica era facuta cu filtre interne. Daca as dori canistre pt filtrare biologica intre FX6 si 2080 clar as opta pt 2080/2180......asa insa...nu stiu ce sa fac.....poate iau un 2080 si un FX6 sa fiu sigur ca nu imi pare rau
Dupa bazinul acesta voi face si o saramura dar cum nu stiu aproape nimic despre marine va fi ceva mic (probabil 100-200 litri) sa imi fac mana iar pentru acela voi avea nevoie de cineva cu experienta care sa ma invete....dar asta e alta discutie.
dan.pavelescu wrote:Salut.
Arunca o privire si la Eheim 1500XL: https://eheim.com/en_GB/aquatics/technology/external-filters/classic/classic-1500xl

E prea greu de umblat in el si pt ca rolul lui ar fi mai mult sa filtreze mecanic ar trebui sa umblu des in el nu cred ca e potrivit pt ce am eu nevoie. In afara de asta e mult mai usor sa gandesti o filtrare cand ai niste cosuri in care sa aranjezi materialul filtrant. Stiu de 2262 de mult .... e super bun dar .... nu pt aplicatia aceasta.
Salut,
Va fi pentru apa dulce. Si nu vor fi deocamdata multi pesti, dar vreau sa pregatesc bazinul si pt cazul in care voi dori pe viitor sa bag Discusi sau Altumi.
Salut,

Dupa o pauza de cca 4 ani de cand am renuntat la acvaristica sunt pe cale sa ma imbolnavesc iarasi. Deoarece vechile acvarii erau prea mici( cel mai mare avea doar 500 litri) am decis sa construiesc unul nou de 1.5mx1.2m cu h=1.05m. Momentan am lipit bazinul fara o laterala pt a imi fi mai usor sa aranjez lucrurile in el. Apoi cand voi aranja totul voi lipi si aceasta laterala. Pentru filtrare vreau sa cumpar 2 filtre externe .Initial ma gandeam la 2 eheim 2080 dar acum ma intreb daca nu ar fi mai bine sa folosesc 2 Fluval Fx6 al carui out sa il directionez prin niste tevi gaurite introduse intr-un "pat de material filtrant ....voi construi in interiorul bazinului ca si decor o "treapta" de cca 40 cmx25cmx1m si inca una de cca 15cmx40cmx1.5m pentru a putea sa intru in bazin dupa ce va fi lipit. Voi introduce in aceste trepte cca 130-140 litri saculeti cu material filtrant (siporax, matrix si diverse alte materiale ''de firma" cca 30 litri ca tot ii am prin casa + piatra ponce si spartura de roca vulcanica cca 100 litri) si prin partea de jos ar trebui sa asigur un flux e apa care sa circule prin acest material filtrant cu cele doua filtre pe care le voi cumpara. Eheim 2080 am mai folosit in trecut, Fluval FX6 nu am mai avut dar la prima vedere cred ca e mai bun pt ce am eu nevoie. Practic filtrele externe vor fi folosite putin mai altfel decat in mod normal.....eu vreau sa imi asigure filtrarea mecanica si sa introduca apa fara mizerie in patul de material poros si uitandu-ma la configuratia celor 2 filtre cred ca 2 bucati Fx6 sunt mai ok deoarece are debit mai mare si spatiu mai mult sa adune mizeria.
Ce parere aveti? 2xFX6 sau 2x2080? Sau aveti alte variante mai bune de filtre externe care sa faca mai ales filtrare mecanica, sa nu se strice si sa aiba debit mare?....A avut cineva ambele filtre?
Ar putea fi vorba de fossilis....I se mai spune si somnul pitic....astia ce e drept daca te musca faci buba....
Cresc pina pe la 20-25 cm, asa au crescut la mine cel putin daca imi aduc corect aminte. Nu sunt agresivi cu alti pesti in general dar totusi pot minca pesti mult mai mici ca ei. Pot sa te intepe daca ii prinzi cu mina si doare destul de tare. Nu inteapa de fiecare data cind ii prizi in mina dar pot sa o faca totusi si e mai bine sa folosesti minciocul.
Daca nu vei gasi pe nimeni sa iti sudeze titanul ma incumet sa incerc eu (de fapt un sudor de al meu). Nu am sudat inca la firma niciodata Ti cu toate ca firma exista din '92 si nici nu cunosc vreo firma romana care sa fi sudat si as vrea sa cind vine vreo-un audit din afara si ma intreaba daca pot suda inconel sau inoxuri feritice ori martensitice sau... sa le zic ....aaa e floare la ureche asta ,nu stiu cum e la voi in austria/germania dar la noi se sudeaza titan si alte avioane
Aparate de sudura TIG care sa mearga pe DC- am destule, unele foarte performante asa ca daca reefer imi da procedura (eventual un wps recomandat de bohler) nu vad de ce nu as putea sa fac lucrul acesta.
Icrele plutesc fie ca sunt fie ca nu sunt in cuib. Urmareste daca nu au eclozat totusi puii. Daca masculul maninca icrele le poti scoate cu un borcan din bazin sau poti scoate si masculul si daca sunt fecundate vor ecloza.Nu ai nevoie de mascul decit pt a fecunda icrele...
Procedeul de sudare de care zici tu se numeste TIG sau WIG (e acelasi lucru numai ca nemtii ii zic tig de la tungsten si restul lumii ii zice wig de la wolfram). Tot ca acum 30 de ani se sudeaza si acum.
M-am interesat putin si intr-adevar ai dreptate, sunt aliaje ale titanului care se sudeaza mai usor dar sunt si aliaje de titan care se sudeaza foarte greu. In camere speciale cum vazusem si stiam eu se sudeaza piesele unde nu trebuie sa apara deloc defecte in material datorita oxigenului. Concluzia e ca trebuie doar sa gasesti un sudor care sa stie sa faca asa ceva. Poate pe la una din fabricile mari...
De taiat il pot taia mai multe firme, e suficienta o masina de debitare cu jet de apa (posibil sa fie suficienta si o masina cu plasma sau laser sau de ce nu un flex) dar de sudat.....nu cred ca are cineva in Romania posibilitatea sa sudeze titan. Trebuie sa fie sudat intr-o camera unde sa nu fie decit gaze inerte( argon sau heliu) fara urma de oxigen sau CO2...De obicei sudarea titanului se face complet automatizat. Ar merge poate lipite bucatile intre ele cu vreo-un adeziv ceva dar ....


Later edit: Pt a vedea daca aluminiul e toxic sau nu e suficient sa bagi intr-un bazin o bucata babana de aluminiu si un crevete mai amarit
Koala ma gindesc la o chestie care ar putea sa mearga daca ai disponibila apa de la retea destul de rece. Legi la retea, la apa rece un furtun care duce la acvariu, pe acel furtun pui o electrovalva care sa fie comandata de un termostat. In continuare faci dintr-o teava de aluminiu o serpentina pe care o introduci in acvariu apoi faci tot din furtun returul la teava pe care il duci la canal. Nu stiu care ar trebui sa fie debitul pt a functiona bine dracia si mai depinde si de ce temperatura are apa de la retea vara. Daca vara iti vine apa rece la 20 de grade e nasol dar daca ai un put forat cu apa de 4-10 grade sau astia de la cup au cit de cit tevile izolate si apa ajunge pe la 10 grade la robinet ar putea functiona. Oricum este foarte usor de testat daca merge sau nu.
Labidochromis Caruelus- 12 juvenili 7-8 cm - pret 10 lei/buc
pseudotropheus acei msuli- 10 juvenili 7-8 cm - pret 10 lei/buc
pseudotropheus elongatus chewere -O familie (un mascul+3 fete care au avut pui) si inca vreo citiva pui de diverse dimensiuni...nu stiu citi...care au scapat dintre cei nascuti in bazinul comun- pret 60 lei toata familia

Pretul pentru toti pestii de mai sus - 200 lei
Pot sa trimit pestii in tara unde exista rute directe.
Totusi de ce in fabrica in care lucrez se fac o gramada de piese pt domeniul naval/maritim din aliaje crom-nichel sau din aliaje de aluminiu sau din oteluri inalt aliate cu nichel? Ma indoiesc ca totusi nu ar rezista si aceste aliaje dintre care multe sunt special proiectate sa reziste in mediul marin. Inoxurile austenitice este stiut de exemplu ca rezista in orice mediu acid sau bazic (cu exceptia mediilor bazice in care exista si sulf) iar duplexurile sau super duplexurile rezista foarte bine inclusiv in medii bazice unde este si mult sulf. Deasemenea si koala are dreptate cind vorbeste de aluminiu si oxizii care se formeaza la suprafata sa conferindu-i o mare rezistenta la coroziune. Singurul avantaj pe care il vad la titaniu este ca nu se dilata asa mult ca celelalte materiale .
Sau daca nu gasesti usor titan poti folosi un inox duplex rezistent la apa sarata. Ar putea rezista si un inox austenitic de tipul SA 310 L ori SA 316 L pe care il gasesti mult mai usor decit pe titan sau pe otelul duplex dar nu garantez. Deasemenea rezista bine la coroziune in orice mediu orice aliaj de nichel (de tipul inconel sau Aloi 85 sau.... oricum sa aiba nichel cit mai mult) In Bucuresti ai sanse sa gasesti asa ceva pe la fabricile care fac confectii metalice din inox sau daca nu poti sa intrebi la distribuitorii de inox care au puncte de desfacere in bucuresti ( ITALINOX, DIRECT LINE, Etc.) La distribuitorii de inox poti cere si o parere cu privire la materialele recomandate de ei.
Stai linistit, nu e o problema grava. Cind aprizi lumina ei inca dorm si ii trezesti din somn. Poti sa aprinzi prima oara lumina intr-o camera invecinata pina vezi ca se trezesc si incep sa innoate si dupa aceea la ei.
 
Forum Index » Profile for dragos » Messages posted by dragos
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com