[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: maryusdv8
Forum Index » Profile for maryusdv8 » Messages posted by maryusdv8
Message
Manado a fost cumparat in data de 12.01.2014. A fost spalat dar nu si utilizat ca substrat (am cumparat si folosit Volcanit). Am bonul fiscal cu data achizitiei.

Pret: 50 lei.

Predarea se face in zona Titan (L-V dupa ora 18:00; S, D oricand) sau Piata Presei Libere (L-V: 9:00 - 17:00).
La aproape 24 de ore de la startare, "bomba" de la JBL - Proflora bio80 a inceput sa-si faca treaba...
Fittonia nu era in plan... am vazut-o intr-un magazin (Zoomania), vanduta pe post de planta de acvariu... mi-a placut, si-am luat-o.
Multumesc pentru atentionare
Pietrele sunt luate de la reef.ro... nu stiu ce natura au... m-a interesat sa nu fie calcaroase.
Stefan, multumesc pentru recomandare ... foarte probabil sa ai drepate... insa, pentru moment "fortez" asa sa vad cum iese .

Primele plante... plus 3 melci... pentru pesti mai am de asteptat.
Vazand vremea de sambata (25.01) si uitandu-ma la prognoza meteo pentru zilele urmatoare, am renuntat la ideea de a face comanda de nisip de roca vulcanica (de la dl Adrian Jivulescu) si am dat o fuga sa cumpar Volcanit... ufff, ce aventura e cu acest Volcanit... neavand cum sa-l vantur in ninsoare, am luat magica strecuratoare si incet - incet am inceput sa-l spal... am stat cca. o ora.

Sambata seara am pus Aquabasis (5 l), Volcanit (15 kg) si-am umplut acvariul:

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/62/nk9j.jpg

Duminica am cumparat Sera Nitrivec pentru a grabi un pic ciclarea.
Azi, acvariul arata asa:

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/837/5req.jpg

Posibil ca decorul sa sufere modificari... poate o buturuga in stanga sau mijloc... mai caut.

Sambata - duminica sper sa pun primele plante.


Salutare,

Manado a fost cumparat acum 12 zile (am bonul de la magazin) si nu a fost folosit... este spalat si pus (inca) intr-o galeata cu apa... vreau sa-l schimb cu plante, intrucat o sa achizitionez spartura de roca vulcanica.

Plante pe care le doresc la schimb:

Rotala rotundifolia
Rotala sp. ''green''
Bacopa monnieri
Heteranthera zosterifolia
Ludwigia arcuata
Marsilea Hirsuta

Daca aveti alte propuneri de plante, astept .



Multumesc
Salutare,

De aproape 2 saptamani am inceput sa adun una-alta pentru noul acvariu... am ales unul de 80x35x45, filtru intern Aquaball 130.

Filtrul l-am vopsit cu vopsea pentru plastic, dupa ce in prealabil l-am smilgheruit... dupa ce-a fost vopsit, 24 ore l-am tinut la uscat, apoi timp de 3 zile l-am tinut intr-o galeata cu apa, cu schimbare a apei de 2 ori / zi.

Ca substrat voi folosi aquabasis si spartura de roca vulcanica - neagra (am cumparat 10 l de Manado, pe care-l am la "inmuiat" de 3 zile... o sa-l dau la schimb cu plante, intrucat mi se pare dificil de intretinut, plus ca am gasit niste pietre rosii f. frumoase, care ar da mult mai bine cu negru).

Imi propun ca in acvariu sa am plante cu cerinte mici... fara sa fie necesar sa am sistem de CO2... voi folosi o "bomba" de la JBL Proflora, Ferropol, Ferropol 24 si Easy Carbo.
Plante pe care le doresc:
Rotala rotundifolia
Rotala sp. ''green''
Bacopa monnieri
Heteranthera zosterifolia
Ludwigia arcuata
Marsilea Hirsuta


Suportul pentru acvariu l-am facut in zona targului Vitan, cu un cost decent (250 lei).






Incep prin a multumi tuturor celor care impartasesc din realizarile, chinurile si experienta lor... eu sunt Marius, am 34 ani si am dat "startul" unui nou acvariu. Nu pot spune ca am experienta... ba din contra.

In ultimi ani am avut un acvariu de 60 litri cu 3 carasi, unul de 106 litri in care am tinut cca. 3 ani cateva ciclide africane (7, mai exact), dupa care l-am "plantat" (3 plante ) ) + 21 de neoni, 2 corydoras panda si 3 melci.

De aproape 2 saptamani am inceput sa adun cele necesare pentru un nou acvariu... mai departe, voi incepe un jurnal in care sa trec "pas cu pas" etapele prin care va trece acvariul.

Numai bine!
S-au mutat in casa noua... se poate inchide.

Multumesc
Donez:
1 Labidochromis caeruleus
1 Pseudotropheus elongatus

Caeruleus-ul a fost "nascut" in acvariul meu... il am de cca 2 ani... Ambi pesti sunt sanatosi si voiosi .

Zona Titan... in cursul saptamanii dupa ora 18:00...

Contact: maryusdv8@yahoo.com
 
Forum Index » Profile for maryusdv8 » Messages posted by maryusdv8
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com