[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Koh-i-Noor wrote:
Ciclide nu o sa poti creste intr-un acvariu asa mic, nici macar 1 peste (la maturitate ajung mari)


Mult noroc

Nu toate cichlidele sunt mari vezi apistogramele care chiar sunt mici,mai exista si intre africanele de rau -pelvicachromis astia sunt niste parinti fantastici , asa ca e de unde alege
L.E. Iluminarea o poti face si cu leduri - eu la discusi am proiectoare de 10 w-6500K e drept am plante usoare : hygrophila leucocephala si eichhornia crassipes si cresc ambele bine mersi desi schimb zilnic intre 100-200l apa
dan.pavelescu wrote:La mine in sufragerie am decorat altfel, dupa stilul Beirut:

image



Mortala treaba nea Dane, ca sa revin on topic superb birou(si bazin) mai tarziu da eu acum am citit/vazut
Sper sa nu ajung sa patesc si eu asa ca si la mine bazinu e fara capac -la discusi-da e mai inalt(65 cm), la inceput mi-am facut griji dar nu pare interesata matza mea, da a sarit afara sau a pescuit-o ea din acvariu ?
Se vad excrescente pe cap deci e mascul dar inca tanar mai creste inclusiv "ramurelele" de pe capatana
koala wrote:


PS: Am tot studiat familia de baliste ... da' cica ar fi agresivi, cu alti pesti mai mici. Deci, eu zic Pas!

Care "mai mici " ca nu prea e cazu
cingo171179 wrote:vreau sa fac un biotop pt o gasca de hasemania nana

pot sa pun alaturi de ei si o perecehe de ramirezi ?

Atunci nu mai e biotop , ramirezi : acele zone inundabile Llanos Columbia/Venezuela
dan.pavelescu wrote:Nici vorba de fish-only. Cu siguranta o sa am ciupercute, zoasi, petrica-da-pe-GeSePeu,

...si pana la urma gena de gradinar isi va spune cuvantul pe niste frumoase culturi de corali, care nu trebuiesc mai mult bibilite decat un plantat, doar continutul aditiilor difera
E bun si nisipul de rau-nu de cariera, sau cel folosit la filtre de piscina cuartzos e asa un bej mai deschis la culoare asta e neutru chimic si arata si bine in apa
Nop , desi la baza tot pigeon, red melonul e o varianta bine selectionata la care NU exista piper doar tenta usor negricioasa la coada si inotatoarele dorsala si ventrala -cele mari, la cei de calitate nici macar asta, asta e un pigeon mai slabut genetic cu piper asta din ce se vede acum, mai bine pot spune dupa ce il pui in bazin si isi mai revine mai scapa de stres ii vedem si forma, piperul poate disparea dar nu cred ca e cazul, eu am avut meloni dar niciodata nu au facut piper :
Daca discusii ajung fara flagelate sau mai stiu eu ce alte asemenea bucurii(viermi de branhii de ex.) nu ar trebui sa apelezi la medicamente doar de dragul de a o face , le slabesti organismul degeaba, lasa-i la inceput (sper ca ti s-a ciclat acvariul) lumina nu prea puternica, vezi cum se acomodeaza ,iti recomand sa nu prea ai decoruri sau plante dupa care sa se ascunda pentru ca vor deveni speriosi si nu o sa-i vezi numai la masa, s-ar putea sa nu manace un timp-cateva zile nu iti face probleme, dar nu e lege unii in schimb mananca ca spartii de la inceput. Deci asteapta sa vezi cum sunt si abia apoi daca cumva e cazul de medicatie, nu o lua doar ca sa fii tentat sa o folosestisi sa distrugi pestele.Ca si bazin de tratament carantina cred ca unul de 50x50x50 e numai bun plus ca in caz ca in timp vei avea depunatori va fi cubul de reproducere
L.E. Cat de mari sunt discusii si legat de asta in ce bazin ii pui cu substrat sau fara?
Din cate am citit eu de Clown Trigger -ca tare ma manca si pe mine intr-un timp (da n-am gasit si dupa aia cand era nu mai aveam unde-l pune)si am vazut si filmulete -e drept ca era doar el in bazin-era prietenos cu gazda si ii manca din mana ,mancare nu degetele
Nu te supara dar si bioballs si astea ce le prezinti din punct de vedere al filtrarii bio sunt aproape zero , pentru acvaristica sunt bune doar in filtre wet and dry practic disipa curentul de apa pentru o decantare sau/si oxigeneaza daca apa curge prin ele-fiind in afara apei ; pentru filtrare bio bacteriile au nevoie de un spatiu muult mai mic vezi porozitatea la matrix si siporax etc., sau in cazul substratului spatiul necesar bacteriilor fiind asigurat de distanta intre granulatia fina de nisip pana la 1,5 mm
PS Chiar si cu biofilm la suprafata eficienta lor e slabuta
lukitza wrote:Eu nu sunt de acord cu tine ca un acvariu de 500l "da senzatia de strimtorat ".



Nu ai citit atent nu vorbeam de litraj ci de cei 50 de centimetrii distanta dintre gemul frontal si cel din spate, raportul dintre lungime si adancime la bazin asa da, dar daca omului atat ii permite spatiul in locuinta asa il face cum poate/crede, de asta am dat exemplul cu bazinul meu care la 120 lungime are un litraj mai mare datorate adancimii si inaltimii
La numele Stendker am scris initial gresit si pana am observat nu am mai putut da edit, mai vroiam sa adaug ca plante folosesc hydrocotyle leucocephala si Eichhornia crassipes-zambila de apa , ambele suporta fara probleme temperatura de 30 de grade si schimburile masive zilnice de apa , nu am substrat in acvariu hydrocotyle e parte prinsa pe o radacina mare, parte pluteste la suprafata impreuna cu zambila
Ph -ul preferat de discusi: 6,5-7 la domestici ca la salbatici depinde de provenienta de exemplu -heckeli prefera 4,5-5 , restul valorilor sunt acceptabile in afara de No2 care trebuie sa fie 0 , nu-ti fa griji de duritate se cresc discusi la Constanta iar acolo apa e foarte dura , la fel discusii crescuti in Germania , intra putin pe site-ul Stendcker discus sa vezi acolo in ce valori ale apei isi cresc ei discusii , daca ai avut rabdare pana acum mai ai un pic ca daca nu o sa faci la schimburi de apaaa ... nu ca sa ai pesti frumosi ci ca sa-i tii in viata -sunt patit
Si eu cred ca varianta cu anemona e cea castigatoare
Au , superbe imagini la fel si sursa , sa nu te vindeci niciodata de microbul asta ca ar fi pacat
Salut, eu atat as spune : de ce un pasionat de africane are ph de 6,5 la apa iar unul de americane ( moi) are in retea in cel mai bun caz 7,2-7,3 , dar de obicei obicei 7,5 si sunt cazuri zilele astea de 7,8 , acum 25 de ani in zona noastra era intodeauna de 6,5 , asta asa ca sa vedeti ce treaba fac Doreii de la apa. Legat de proiect -probabil ca atat iti permite spatiul dar 50 cm adancime(fata/spate) e putin mai ales ca vei avea si bolovani -nu stiu pe spate daca si ce decor vrei ,dar va da senzatia de strimtorat ,cu cat e mai adanc poti mai lejer jongla cu decorul , eu am un bazin cam pe acelasi principiu(cu discusi) : camera filtranta din lungime luata dar adancimea e de 70cm si l-as fi facut de 80 dar nu-mi permitea sticla de 12mm ,dimensiuni la mine :120x70x65 iar din lungimea de 120 , 20 cm sunt alocati camerei de filtrare
Un geo care imi place mult e descris ca Columbia/Venezuela Geophagus care se pare ca e o varianta de G. Abalios :
Frumos proiect si eu sunt fan geo si daca e vorba de marime am vazut asa geophagus ca discusii pareau maruntei, geophagus winemilleri(17-20 cm) imi plac foarte mult si tapajos red head e printre primii
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com