[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dan_McTudor
Forum Index » Profile for Dan_McTudor » Messages posted by Dan_McTudor
Message
Magda wrote:Nu ?? Nu, pestii nu CE ?! Ca doar n-or fi orbi sau "speleologi" !?! SI PESTILOR LE TREBUIE (macar) PUTINA LUMINA....
Characidae... Multeeeee... Dolly are dreptate, fiecare cu "damblaua" lui, baga acolo pestii care "merg" la apa ta...
MARELE ALB wrote:
Distihodusu' ala naiba stie ce-i doar ceva site-uri in ruseste :paperbag: .

Mda... http://www.homefish.ru/fish_distihodus.shtml Bizar ca denumirea asta stiintifica nu mai apare altundeva pe net... Sa fie cumva denumire stiintifica ruseasca ?!
2 ml. la 20 litri apa/zi, 5 zile. A 6-a zi schimb partial de apa.
diutza wrote:
Are cineva idei sa ma ajute?

Uite aici : http://www.aquadyne.com/Product.htm Daca reusesti, poate le "dai lovitura" astora de la Aquadyne, produsele lor costand o caruta de bani.
florin0_2001 wrote:Mai exista si o alta posibila sursa de apa distilata?
Laborator de intreprindere...
florin0_2001 wrote:Ceva sugestii?
Ai "facut" vreodata tzuica ?! Nu-i greu de improvizat un "aparat" de distilat.... Daca ai vreo cunostinta pe la vreun laborator sau farmacie, iei unul de-a gata. Pe vremuri se gaseau niste chestii la "Tehnica medicala"... Habar n-am acuma cum stau lucrurile...
MARELE ALB wrote:
Naiba stie ce-o fi cu pietrele alea . Calcaroase nu-s, ar fi crescut KH-u'.

Pe de alta parte, Florin ne spune ca "Cochiliile melcilor sunt corodate."..... Deci apa e clar acida. Da' kH-ul chiar sa fie 0 ?? Si gH-ul atat de mare ?? E clar ca analizele trebuie repetate si dublate de analize ale apei la sursa. Sunt curios cum le merge plantelor. Pun pariu ca apa e bogata in CO2...
@ Florin: Marele Alb demonstreaza ca o asemenea combinatie (5-40-0) este posibila. Eu spun ca nu-i deloc probabila... Poti da mai multe amanunte despre acvariul amicului tau ? Ce pesti are ? De cat timp ? De unde ia apa ? O analiza a apei de la sursa (robinet ?) ai facut (macar pH) ? Pietrele acelea pe care le suspectezi... Le-ai scos din acvariu pentru a le face testul cu un acid ?
Ce kH ai ? Dar gH ? In functie de asta, poti baga CO2, eventual plus turba. Uita de solutiile chimice.... Dar de ce naiba nu cresti ciclizi ????????
florin0_2001 wrote:

Dan, poti sa imi explici mai pe intelesul meu de ce e imposibila aceasta combinatie de parametrii? Cum am spus, nu prea ma pricep la chimie. Ti-as fi recunoscator! Multumesc mult!

Incerc...
1. Dubiile mele se indreapta, in primul rand, asupra valorii 5 a pH-ului. Gasesti destule link-uri pe Forum legate de acest parametru. Important de retinut este ca scala pH este logaritmica ! Cu alte cuvinte, vorbind mai "omeneste", pH 6 este de 10 ori mai acid decat pH 7, iar pH 5 de 100 de ori mai acid decat pH 7 !!! Presupun ca amicul tau are de mai mult timp acvariul. Cum se simt pestii ? Ce pesti are ? La un pH asa de mic pestii reactioneaza prin exces de mucus --> hiperplazie epiteliala (si a branhiilor) --> stress --> moarte. Un pH 5 nu este deloc comun intr-un acvariu. Apa aceea are o aciditate mai mare decat apa de ploaie ! Ca doar n-o fi apa de ploaie acida ?! DECI, imi este greu sa cred ca pH-ul real al apei acvariului prietenului tau este 5....
2. Exista o corelatie intre duritatea apei si pH. In general, apa moale, cu duritate mica, este acida. Apa dura este bazica. Cam asta e regula. Sigur, exista si circumstante. Spre exemplu, chiar cazul meu. Am o apa moale, cu duritate de max. 6, dar pH-ul nu scade sub 7,2. Dar asta se intampla intre anumite valori ale parametrilor apei. O apa cu gH 40 este SUPEEEEEER tare. Are o gramada de ioni de Ca si Mg... Este practic imposibil ca o apa atat de dura sa aiba o aciditate atat de mare... Ma intelegi ?!
3. kH = 0 ar insemna ca apa aceea nu are deloc CO3 si HCO3 (carbonati si bicarbonati). Nu-i bai, dar e greu de crezut (iarasi ) ca o apa atat de dura nu are carbonati si bicarbonati.
4. Este adevarat ca o apa cu kH mic, vezi 0, poate cunoaste fluctuatii mari ale pH-ului.... Dar, daca acesta ar fi cazul amicului tau, pestii lui ar fi fost de mult cu "burta in sus", caci variatiile mari de pH sunt mai daunatoare decat un pH inadecvat speciei...
Nu stiu daca m-ai inteles..
Booon.. Acuma sfaturi.... Pai ar fi o gramada ( pentru micsorat/marit pH, micsorat/marit duritatea), DAR.... Pana sa primesti sfaturi legate de ceea ce ar trebui amicul tau sa faca, cred ca ar trebui refacute analizele. De data asta un pic mai profi...
MARELE ALB wrote:
Dan_McTudor wrote:
florin0_2001 wrote: Si am obtinut pH 5, GH 40 (era sa imi consume sticluta cu solutie) si KH 0

IMPOSIBIL.....

Ba foarte posibil: KH=0

Imposibil pH 5 cu gH 40... gH 40 cu kH 0 e posibil dar foaaaaaaaaaaarte putin probabil. Una peste alta, imi mentin afirmatia ca o asemenea combinatie (5-40-0) este imposibila (cel putin intr-un acvariu. Poate intr-un laborator ).
florin0_2001 wrote: Si am obtinut pH 5, GH 40 (era sa imi consume sticluta cu solutie) si KH 0

IMPOSIBIL..... smilie
acata wrote:Apropos, nu aveai sub acvariu polistiren sau neopren?
Daca sticla avea de la bun inceput microfisuri, nici mama lu' polistirenu', nici cea a lu' neoprenu nu rezolva chestiunea... Te pui cu tensiunile interne ?! Zii "bad luck" si asta e, unul nou.....
lazarginel wrote:SAU incearca cu pamantul de cartita , cartitile cu botul rosu si cu patru picioare dau cel mai bun pamant ,dar sa fie nascute in anul 2003 cica alea ar fi mai bune

Mi-e greu sa cred ca amarata de Talpa europaea ar avea vreo contributie la imbunatatirea calitatilor chimio-pedologice... Poate solul din locul anume in care isi sapa subteranele sa aiba anumite proprietati. Cu alte cuvinte, ma indoiesc de faptul ca "pamantul de cartita" din Banat este la fel cu "pamantul" aceleiasi specii de cartita, dar din estul Moldovei... In fond, acelasi lucru il poti obtine cu o lopatica, n-ai nevoie de biata cartita...
Cu doar cativa centrimetri mai sus ai cateva posturi "Sticky", care-ti vor raspunde singure....
Undo wrote:se poate sa vedem si niste poze?

Juwel-ul e Juwel... Toate Rio-urile 240 sunt la fel.... http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=6
florin0_2001 wrote: De exemplu, la englezi, daca vrei sa iti aduci un animalut din afara trebuie sa stea 6 LUNI in carntina.
Parca asta era valabila "pe vremuri"... Din cate stiu, acum functioneaza Pet Travel Scheme, in care este listata si Romania. Sigur, trebuie indeplinite o gramada de conditii, inclusiv microchip implantat in animal, dar se elimina cele 6 luni de carantina... http://www.defra.gov.uk/animalh/quarantine/pets/index.htm
florin0_2001 wrote:Voi ati vazut vreodata cum manipuleaza cei care incarca si descarca? Si nu vorbesc de ai nostri. Mie mi-au rupt manerul la geanta la englezi. Prietenei mele i-au distrus complet geanta la olandezi (e adevarat ca acestia din urma i-au dat in schimb o geanta Samsonite nou nouta).

Stii de ce ?! Pentru ca, dupa socuri mecanice, Semtex-ul devine "vizibil" in raze X....
acata wrote:NU ESTE LEGAL!!!
Ai nevoie de certificate de sanatate si aprobare speciala (pentru animalele de companie gen pisica sau caine). Restul se poate transporta numai cu cargo.

In principiu, transportul pestilor trebuie sa fie conform LAR (Living Animal Regulations) IATA. Majoritatea companiilor aeriene, printre care si TAROM, accepta transportul pestilor in cabina. Un certificat eliberat de pet-shop/veterinar este necesar, dar nu implica mare lucru. Probleme apar cand este vorba de importul animalelor in UE, nu de export. Cel mai bine este sa discuti in prealabil cu cei de la compania aeriana cu care vei calatori.
 
Forum Index » Profile for Dan_McTudor » Messages posted by Dan_McTudor
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com