[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: OmuCuVak
Forum Index » Profile for OmuCuVak » Messages posted by OmuCuVak
Message
Am fost astazi in piata si am facut lucrul asta. Aveau un pret de 10-15 ron per bucata la dimensiunea asta.Ma mai uit pe net si voi vedea un pret corect. Multam de ajutor
Da cosmin asa este, dar nu vreau sa para exagerat. Ma intrebam daca stie careva un pret si dupa o sa deschid topic la vanzari
M-am decis si am ajuns la concluzia ca ar trebui sa vand urmatorii pesti hoplosternum thoracatum si 2 gurami (femela si mascul). Mi-au scos toate plantele din nisip si le-au distrus, am fost nevoit sa le arunc. Dau si la schimb pe plante. Ca si pret nici nu stiu cat sa cer. Voi ce spuneti?
Pozele sunt cele de mai sus. Femela de guram pare sa fie pe punctul de a depune
Inca o intrebare. Am luat un neon osram 865. Il iau si pe al doilea sau poate sa ramana cel pe care il am? Cat timp pe zi sa las lumina?
stefanp wrote:Banuiesc ca despre neonul asta e vorba: http://www.k-a.co.il/sites/katsenshtein/_media/catalog_product2/4415_cp_file1_b87c1.pdf


Ori inlocuiesti unul din neoane cu unul cu un numar de Kelvini scazuti (mai cald), ori le inlocuiesti pe amandoua cu niste neoane cu un spectru echilibrat...cum ar fi Osram 865 spre exemplu (si e de asemenea un neon ieftin).
Ti-a vorbit Iulian ceva mai sus, vei mai citi si tu.



LE: Daca ai timp si chef, uite ceva interesant: http://acvariu.ro/forum/posts/list/23751.page


Da despre acele neoane este vorba
Pe data de 25 le inlocuiesc pe ambele. Momentan nu am posibilitatea sa inchid unul din ele, asa ca o sa il invelesc in staniol cum a zis Cosmin

Am luat in calcul si ce a zis viulian. O sa ma documentez in continuare si ptr orice nelamuriri o sa va mai intreb. Multumesc de sfaturi
Si in cazul asta de ce se inverzeste apa?
o intrebare am si eu. De curand am achizitionat si un smoc de moss iar neoane am fost obligat sa pun 2X18 w extreme cool daylight snow white. Ideea e ca mi se murdareste apa repede, se inverzeste. Solutia ar fi fertilizare si co2. Ce imi recomandati ca fertilizant si cate bule de co2 pe secunda? Multumesc
Daca e zgariat pe exterior se poate folosi un catel de usturoi. Se taie usturoiul in doua si se freaca in zona respectiva. Dupa ce se lasa vreo 5 minute se da cu o carpa umeda si gata, zgarietura va fi mai putin vizibila.
Fiind si eu incepator nu stiu daca ar trebui sa imi dau cu parerea insa am observat urmatoarele: Stratul ar trebui sa fie compus din jbl aquabasis peste care pui jbl manado. Eu am folosit doar manado si sunt multumit de plante, chiar se dezvolta bine(mentionez ca am mers pe plante easy.)
Vedeti ca in momentul in care puneti garnitura la capac exista un tip de unguent care se floseste. Astfel acel unguent permite o scoatere usoara a capacului si nu permite imbatranirea in timp a cauciucului.

Intrebarea mea este - CE POMPA SE FOLOSESTE?
Cand? Stiu ca sunt insistent dar imi poti da un raspuns pana duminica dimineata daca mai vinzi ceva plante, daca nu sa merg in piata sa cumpar (un patrunjel, un leustean ceva ). Dupa cum am zis in PM prefer sa iau de la cineva de pe forum decat din piata.
Gaura e prin toata piatra, deci e cu intrare si iesire. Asta si vreau sa fie o "gologoata" verde sub care se pot ascunde pestii
Chiar imi place piatra si doresc pe viitor sa o acopar cu ceva plante (nu stiu ce plante, dar ceva gen moss-scurte si care sa se intinda, poate ceva gazon daca pot sa zic asa).Plus ca este ca o pestere, cu o gaura prin ea in care se mai ascund momentan pestisorii.
Cu mutatul m-am gandit si eu insa o sa o fac dupa ce imi iau filtrul meu, as vrea unul extern. Da am bagat specii diferite ca imi place diversitatea (stiu ca nu e bine dae fac si eu ca tine o sa imi treaca). Am 3 xipho (2 femele si un mascul) 2 gurami (femela si mascul) si 2 sanitari cory (femela si mascul) si un sanitar mascul hoplosterum thoreactum
Apropo plantele se dezvolta binisor
Primele imagini cu inculpatul
Mai am de lucrat un pic la el. Trebuie acum Duminica sa mai iau ceva plante si sa ii pun si o folie la spate.

image
image
image
image
image
image
image
cosmin_ruz wrote:Avand in vedere dimensiunile bazinului si comportamentul acestui peste, hoplosternum thoracatum nu este cea mai buna alegere pe care o puteai face.

Adica? ce comportament te referi? Nu pricep.
Sincer momentan nu ma prea mandresc cu el. Nu am nici plante nici pesti in el, astept sa il populez un pic si o sa postez poze
O sa merg duminica sa iau vreo 3 melci. Multumesc de sfat
Eu sunt un pic mai nou in domeniu de bombe din acest motiv va intreb poate cineva sa imi explice si mie ce imi trebuie pentru a face si eu asa ceva, pe viitor. Nu ma refer la drojdie, gelatina si zahar . Ma refer la echipamente . Din cate am citit eu imi trebuie o sticla, un furtun, clapet de sens, robinet si parca mai era si un numarator de de bule (asta de unde il cumpar?).
Si o alta curiozitate -din sticla trag furtunul in acvariu-trebuie tras intr-un anumit loc sau il pot pune lipit pe un geam?
Cate bule imi sunt necesare la 76 litri de apa cu o coloana de 40 cm apa si plantat cat de cat bine (momentan nu il am plantat, sunt la inceput) La aceasta intrebare nu cred ca o sa puteti da un raspuns concludent. Multumesc
Am bagat si primul locatar in acvariu. Un Hoplosternum thoracatum de vreo 12 cm. Ei nu e chiar primul daca iau in considerare si cei 2 melci de la Cosmin
 
Forum Index » Profile for OmuCuVak » Messages posted by OmuCuVak
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com