[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: opincarul
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Message
fish & shrimps wrote:De Eco Complete stiam ca poate fi folosit singur pentru ca are ceva minerale.
De Manado stiam ca se foloseste cu substrat fertil. Mie mi se pare util in acvarii cu epifite pentru ca acumuleaza si elibereaza apoi nutrienti (un fel de buffer).


Manado e pietris, deci inert. Insusi producatorul specifica asta pe ambalaj. De unde preputu' lu' Hector o tot scoate cu fertilitatea pietrisului??
Prapad e ca sticla aia e plina.
Acvariul arata fantastic!
Incearca sa lipesti cu Tangit.
Sefu', de ce zici matale ca ie pejti rai, a muskat dan copi la milfe?
Sau dan milfete?
Imi place mai mult cum arata acum
Doar 2 iepuroi transportul?
dan.pavelescu wrote:
opincarul wrote: Astazi am sters filtrele hotei cu alcool, caci apa fierbinte cu detergent nu au convins aluminiul sa se lepede de grasime


Sano Forte sau le bagi in apa fiarta cu bicarbonat.
Unde nu stii, ma intrebi.


Ti-as fi zis de dimineata ca te iubesc, da' iereai okupat!
Cu Sano Forte a incercat fumeia, ca o femeie libera, independenta si puternica ce e, de asta a trebuit sa o iau de la capat azi
@flo77, nu beau mai deloc, inhalez datorita jobului (cineva trebuie sa spele placile electronice cu alcool izopropilic). Astazi am sters filtrele hotei cu alcool, caci apa fierbinte cu detergent nu au convins aluminiul sa se lepede de grasime
Si la mine a aparut ieri in Recent topics, fara vreun raspuns. Nu m-am uitat la data, dar la mine se trage de la bautura
Poti incepe o afacere cu colegii care se plang de bba: iti trimit plantele si lemnele la tratament
Data viitoare vin eu dupa ele. N-am acvariu de apa dulce, dar nu vreau sa te citesc suparat
Salut! Fa un terariu din PAL, e mai bun decat orice iei din magazin. Si mai ieftin. Eu mi-am facut din OSB - 125*60*60, dar daca as mai avea agame, l-as face din PAL.
Vei avea nevoie de bec de caldura. Recomand unul de 150W, pentru ca se simt cel mai bine cand au 40-43 de grade Celsius in terariu.
Iti mai trebuie si o sursa UV. Poti merge pe mana petshopurilor si sa iei un bec, minim 10.0, sau poti sa cauti un neon cu output 12-14%, care o sa-ti faca agama sa infloreasca.
De asemenea, vei avea nevoie de cutii mari si mici in care sa cresti feederii - insectele cu care se hraneste o agama. Eu le-am dat dubia, hisseri de Madagascar si Javanica, superworms, mealworms. Au nevoie si de vegetale, deci trebuie sa te obisnuiesti sa cumperi rucola, valeriana, cicoare, morcovi si ridichi cu mulfe frunze, pentru ca le plac frunzele. Gasesti in Lidl salata cu multa cicoare la 5 lei/punga, rucola si valeriana ieftine
Momentan nu-mi mai vin si altele in minte
dan.pavelescu wrote:Am si eu acasa in functiune un dennerle 60, cu geam curbat. Asteptam sa vedem ce se intampla


Sa ma laud ca am luat de la tine Nano Marinusul in 2016 si nu a crapat, desi e in uz de niste ani si i-am tras si 2 gauri?
paradoxx wrote:Consider ca ar fi nevoie de filtrare bio chiar si in acvariile cu testoase, am vazut multe broaste cu probleme la ochi din cauza amoniacului din apa neschimbata. Totusi, presupun ca la fluval ala ai si ceva colonie de bacterii bune cat de cat. Ape limpezi


La cum caca poarcele astea de testoase se colmateaza mediul filtrant in maxim o saptamana. Schimburi de apa dese.

@vimann, am un prieten care salveaza testoase parasite de proprietarii deziluzionati, care mai intai au cumparat si abia apoi au inceput sa citeasca ce presupune cresterea unei reptile de genul asteia:
Interesant! Da mai multe detalii, te rog!
Al meu e in constructie, mai am niste lucruri de facut la el ca sa pot sa-l dau la apa
Sper macar ca e sticla de reactiv la litru, nu 0,7
Zeii spun ca e bine sa lasi reactivul 24 de ore la congelator apoi sa-l folosesti pentru a spala un cub de gheata cu el
Ramane cum am stabilit: ai voliu!
Asa, ca offtopic, fara chimie veata e pustiu. Dimineata nici nu ma pot ridica de pe pat fara sa ma gandesc la masele molare ale elementelor si altele
La fel si cu fizica avansata si matematica speciala dn facultate. Nu pot repara pianele fara sa consult inainte cele cateva almanahe da probleme
In contact cu apa se solidifica si devine inert, deci nu-ti fa griji. Altfel o beleam si noi, astia cu coralii.
Foloseste orice brand pe care ti-l permiti. am folosit Loctite, Bison, dar tot cel mai ieftin de pe piata imi satisface fanteziile, ca se intareste repejor (nici eu nu stau bine cu nervii )

L.E.: operatiunile le-am facut in afara apei, ca sa nu stau cocosat cat timp se intareste adezivul
Realizezi ca bacteriile nu stau in apa, ci in mediile din filtru si substrat, nu?
Baga vietatile intr-o galeata cu aerare buna, da restart si saptamana viitoare incepi sa bagi insectele inapoi, cu schimburile de apa aferente
Sefu, am avut eu bile de argila arsa de la raionul de flori al "horbahului" pe vremea cand foloseam cutia aia de la matale - doar atat mi-am permis vreo 6 luni. Altfel nici nu scriam ca-s fix acelasi lucru.
Am discutat si cu vanzator de bile, ceva responsabil zonal, plm... De la el stiu ca nu baga fertilizant, pentru ca nu e caburetele, dar in functie de culoare pungii se face si pretul
 
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com