[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mogo
Forum Index » Profile for mogo » Messages posted by mogo
Message
osa: intradevar ai dreptate in legatura cu pietrele...sunt putin cam calcaroase...dar numai unele portiuni mici din ele...sa zic ca. 10% dintr-un bolovan e calcar...dar bineinteles ca iar mi-a fatat mintea un pui si am sa fac reset in cel mai scurt timp...
am sa renunt la aceste pietre...deja am gasit pietre complet necalcaroase...deci...curand o luam de la inceput...
atunci sa umblii neaparat la setarile aparatului...

eu as proceda in felul urmator cu acest setup...as lasa sa se indese foarte tare mossu ala din acvariu...pana nu s-ar mai vedea mare ceea pe acolo...si apoi l-as tunde si pe cat posibil as pastra forma pietrelor de pe care a crescut fiecare tufa...

si asa ca un sfat bonus...pt ca moss-ul ala sa-ti arate impecabil ia baga acolo vreo 50 de creveti amano sa vezi cam ce treaba o sa faca ei acolo...n-o sa-ti para rau...
intradevar foarte frumos...
cu mici retusuri...si un DSLR poti sa-l transformi intr-un setup de concurs...bafta
cumpar HC...
nu angelytto...nu e periculos...stai linistit
ma bucur ca va place...sincer..

si eu sunt foarte curios de granupor...o sa va tin la curent

angelytto: am zis eu cumva vreodata ca nu am burta la acvariu? am cam 2mm poate 3 dar stai relax...e permisa atata burta cat am eu la acvariu....si nu numai la acvariu am burta...
alber...cum naiba de suntem pe aceeasi unda? )

pietrele din dreapta o sa vina modificate sau scoase din ele...iar in legatura cu acea distanta...da...intradevar si mie imi placea putin mai mare..dar bineinteles nu e tarziu niciodata....sunt foarte sigur ca acest setup o sa mai sufere mici modificari...dar in mare...asa o sa arate...
habar n-am koala....mi-a placut cum suna ...ma rog....sa zicem ca e vreo pestera pe acolo pe undeva...
ma bucur ca-ti place
Dragi colegi dupa cum stiti unii, am inceput un nou setup...
Dupa esecul de care am avut parte cu setup-ul trecut sper sa am mai mult noroc de data asta...iar stilul de setup care l-am abordat acum este stilul iwagumi, acesta fiind si stilul meu preferat de aranjament.


Legat de hardware au avut loc mici modificari..

- ACVARIUL .............160 Lungime,60 latime,48 inaltime (460L), sticla de 10mm fara absolut nici o intaritura.
- LUMINA................tuburi T5,80w/buc. total 320w, 1 buc. aquamedic reef white + 3 buc. aquamedic plant grow.
- FILTRARE..............filtru DIY + 1 filtru intern jbl plin cu perlon de care sunt extrem de multumit.
- CO2...................butelie 10L,numarator bule JBL,difuzor ceramic
- SUBSTRAT..............Stoffels Granu Por
- FERTILIZARE...........no3 si po4 de la Claudiu si micro de la Marian.
- PLANTE................intentionez gazon de HC si ceva micranthemoides pe langa pietre + ceva moss..flame si fissidens
- PESTI.................ramane de vazut
- CREVETI...............amano la greu.

Acum o sa va pun niste poze cu ce a iesit...

image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us


urmeaza gazonul de HC...
iar cu ocazia asta dau sfoara-n tara ca vreau sa cumpar HC
granupor...
acest setup se incheie aici...azi o sa-l desfac si o sa astept sa imi vina substratul sa ma apuc de iwagumi...

daca doriti puteti inchide acest topic...
mersi...o sa revin cu un iwagumi de toata frumusetea...
si acum ultima poza din acest jurnal...dupa care incet incet ne cam luam ramas bun de la cioate de la HZ si nu in ultimul rand de la scalari care pot sa zic cu mana pe inima ca s-au facut foarte foarte frumosi....au niste inotatoare enorme...pacat ca trebuie sa renunt la ei...asta e...

image

Uploaded with ImageShack.us
pt. setup-ul meu oricum este prea tarziu...
iwagumi deja nu mai are rabdare sa prinda viata...
tocmai am ajuns acasa cu o parte din materia prima care o sa alcatuiasca noul setup....o particica de vreo 80 de kg de pitre de la o cariera de piatra de pe langa lacul de acumulare Tarnitza...

trebuie sa mai vina substratul si sa speram ca weekendul asta care vine ne ajuta Dzeu si in sfarsit o sa-l "rezolv".



Cu ocazia asta dau sfoara-n tara care aveti HC ,moss Fissidens si Hemianthus Micranthemoides...toate sa fie in cantitati considerabile...


P.S. da...cred ca v-ati dat seama despre ce e vorba...revin la genul de setup care mi-a ajuns cel mai adanc la inimioara....IWAGUMI...
Abia astept claule...iti dai seama ca din atatea minti luminate trebuie sa iasa ceva frumos...sper
dar nu e nici un secret...si nu e ceva ce nu stie lumea...e doar efectul co2-ului asupra calcarului...
ma rog...
bobi...co2-ul a mers zi si noapte constant...nu l-am oprit deloc...

dar ...lasa ca o sa te lamuresc io despre ce e vorba, dar live...cand vi la reset...
kh-ul e in jur de 5...
 
Forum Index » Profile for mogo » Messages posted by mogo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com