[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: CristiCiju
Forum Index » Profile for CristiCiju » Messages posted by CristiCiju
Message
ugarit5 wrote:Wow,spor cu proiectul
+1 pentru insistenta,eu dupa 6 ani as fi abandonat/uitat total ideea...


Nu am abandonat-o dar in timpul asta s-au intamplat multe; pe scurt: am facut o casuta, a venit si al treilea copil (fata), capacitatea cu cel mare, acuma cu cel mijlociu, cui ii mai ardea de acvarii...
Saluare. Dupa "doar" 6+ ani, azi am luat sticla (fara laterale - le-am lasat la slefuit, nu imi place cum au fost taiate). Acuma stau si ma gandesc daca tine masa.... la cat de grea e doar sticla.... (dimensiunile finale 1450/450/550, sticla de 10). Va tin la curent (daca intereseaza pe cineva ).
Am inteles, mersi pentru ajutor, sper saptamana viitoare sa revin cu amanunte...
Cred ca nu m-am exprimat destul de clar. Cu autocolant acopar doar cei 10 cm de sticla, nu toata partea superioara a acvariului... Am mai facut un acvariu in genul asta si mi s-a parut destul de simplu.
Cred ca voi ramane pe sticla de 10 mm cu fund dublu. O ultima intrebare: cand se lipeste a doua foaie pentru fund, siliconul cat se pune, pe toata foaia?
Multumesc inca odata pentru toate raspunsurile!
Acvariul va fi umplut pana pe la 50cm (aproximativ), partea de sus o acopar cu autocolant iar neoanele le prind pe ceva placa din material plastic. Acuma 8-9 ani am mai facut un acvariu ceva mai mic si mi s-a parut destul de simplu, ma refer la faptul ca nu ma mai complic cu confectionatul capacului...
Ok, am inteles, cred ca voi ramane la 10mm, o ultima nelamurire mai am, daca fundul dublu conteaza, avand in vedere ca masa pe care urmeaza sa fie asezat acvariul e destul de solida, zic eu, blatul de sus avand 5cm si panourile verticale (4 la numar) 3cm fiecare.
Initial am zis ca merg pe 10mm cu ranforsari superioare si fund dublu insa am zis ca poate conteaza si inaltimea coloanei de apa, de aceea am intrebat. Calculatorul respectiv zice ca la dimensiunile 150/50/50 8mm e ok grosimea sticlei.

Mersi mult pentru raspunsul prompt. Voi reveni eventul cu poze ulterior...
Salutare!

Urmeaza zilele viitoare sa dau comanda de sticla pentru un acvariu de 1500/50/60 (inaltimea de 60 insa coloana de apa va fi pana la 50 cm aproximativ) si nu sunt inca hotarat la grosimea sticlei. Din ce am mai vazut pe net 8 mm ar fi ok pentru un acvariu cu inaltimea de 50 insa unii recomanda 10mm. Un sfat daca se poate ar fi mai mult decat binevenit.
Multumesc anticipat!
M-am apucat de curatenie, reorganizare in acvariu si e pacat sa arunc plantele asa ca daca vrea careva am de donat Anubias si ceva Echinodorus (sper sa nu ma insel).
Suprafata bazei poti s-o calculezi ca produsul catetelor impartit la 2. :jajaja: Si nu mai trebuie sa masori (calculezi) ixul...
vampirex wrote:... pana nu ma fac de tot de ras

Sau eu...
Nu e prisma triunghiulara?
Din ce am inteles eu nu ar fi trunchi de piramida. Sau nu am inteles eu bine sau nu mai tin minte geometria...
Albumul este la adresa asta .
Eu am unul de 85/45/40 (L/l/h) din sticla de 6mm. Insa apa ii pun pana la inaltimea de 35 si e OK. Cred ca si pentru dimensiunile tale ar merge geam de 6mm insa mai asteapta si alte opinii...
furnici wrote:ok, baieti, vad ca sunteti inca in urma cu preparatul
nu ma mai uitasem de mult pe acilea
satisfacut drilea si CristiCiju?


Imi pare rau dar imi scapa ideea! Cred ca ma confunzi!
Vezi ca era un post despre metoda cu drojdie si zahar. Insa trebuie sa umbli si la iluminarea acvariului. Mai citeste si aici
Da' CO2 bagi in acvariu? Ca la mine nu au mers plantele pana nu am facut o bomba cu apa, zahar si drojdie.
Ce aparat de filtrat ai?
Nu pot sa-ti spun exact ca nu am facut eu capacul dar din poze se vede ca ai avea nevoie de (din cate am vazut eu):
- silicon
- scoci (sau cum se scrie)
- ruleta, rigla, echer
- profile din plastic respectiv tabla
- o panza de bonfaier
- PVC (acolo sunt 2 buc)
- sticla de 3mm
- ... si mult spor
 
Forum Index » Profile for CristiCiju » Messages posted by CristiCiju
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com