[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ilbiscione
Forum Index » Profile for ilbiscione » Messages posted by ilbiscione
Message
Dupa putina defrisare
image
Cam asta este coltul meu de Rai
image image image
Si asa arata dupa aproape 3 luni:
image
Multumesc, am invatat multe, am ajuns la 5 acvarii de atunci.
image
Invazia melcilor, am exagerat cu mancarea la pesti si melcii si -au facut de cap.
Multumesc, revin cu apa mai limpede
image
Actualizare dupa aproape o luna, apa este pu?in tulbure deoarece am pus cateva plante inainte.

image
Un mic update dupa o luna si jumatate.

image
Nu prea am multe plante ?i nici nu am pus substrat, am in schimb filtrare la ei, dat filtrul cu debitul la minim. Acvariul ale 10l iar puii sunt cam in numar de 15-16. Apa sincer imi e cam frica sa o schimb, daca pleaca si un pitic prin sifonator?
image

image

Multumesc.
Am gasit pui de gupy în acvariu, i-am separat repede ca deja mancase vreo cativa mama gupy. Ceva sfaturi de cum sa apuce pubertatea?
alinutz80 wrote:Mda, mi e tot nu imi apare videoul nici cu Edge..nici cu Chrome, restul nu le am instalate si nu le instalez

Dar, din ce vad par ok acvariile, doar substratul e mare, cum zicea si ocean mai sus....


Sa nu fie de la antivirus, î?i blocheaza videoclip-urile , încearca sa lasi doar cel default de la Windows, asta in caz ca mai ai ?i alta minune instalata.
Multumesc de aprecieri, substratul la acvariul nou este diferit, cu granulatie mai mica, doar ca este mai deschis, la urmatorul iau sol fertil de la Prodibio si nu mai las loc de interpretari
alinutz80 wrote:Unde e videoul? Eu nu l vad...link sau ceva...

Cred cai o problema cu browserul, incearca Firefox, Opera sau Edge, Chrome e cel mai slab.
Am decis sa-l pun pe gourami plus inca doi cumparati ieri, ?i înc? 2 ancistrusi, in acvariul de 60l. In cel de 54l au ramas 7 neoni, 2 zebre, 3 gupi+juniorul lor din maternitate., 4 ancistrusi si un platy. Am decis sa-l mut pe gourami deoarece a devenit maricel si ii fugarea de la mancare pe toti. Acum sunt mult mai linistiti iar rautaciosului i s-a gasit nasul, gourami cel albastru, desi este mai maruntel, il pune la punct pe obez.

Poze cu cele 3 acvarii:
image

image
image
Asta am avut la indemana, stiu ca nisipul este mult mai natural dar poate la urmatorul acvariu asta am sa folosesc.
Un mic video cu ambele acvarii
Am omis asta, scuze. Pai voi muta Betta din acvariul de 20l iar din cel de 54l voi scoate cei 7 neoni ?i poate 2-3 ancistrusi. Sper sa se inteleaga între ei.
Salutare din nou, revin cu un nou "iaz", de aceasta data fara pietris negru cu albastru .
Datele tehnice:
-acvariu: Aquatlantis de 60l
-substrat: Aqua basis plus de la Jbl (sol fertil) si pietris de la Flamingo, granulatie 3-6mm
-filtrare: am pus momentan Claro 600 gata ciclat din celalt acvariu iar maine ajunge Aquael Turbo 1000
-plantele si decorul sunt în poza de mai jos

Orice feedback este binevenit. Multumesc

image
De acord cu tot ce a spus Alinutz, ca si completare:
-scoate perdeaua de apa de la filtru si pune accesoriul cel scurt, pentru a valuri apa cum trebuie si pentru a o oxigena
-desfa filtrul si taie mai bine de jumatate din burete iar apoi pune în acea înc?pere ceva medii de filtrare biologice, ca Sera Siporax sau care g?se?ti
-recomand cât mai curând schimbarea acelui filtru, îl am ?i eu, merge in paralel cu un Aquael Turbo 500. Singur nu va face fata la volumul de apa pe care il ai
-pune plante naturale, iar o radacina mare de red moor (gasesti in Animax)
-nu asculta ce-ti spun fetele din Pet shop, sunt puse sa fac? vanzare, nu au pregatire în acest domeniu
-ia si o nuca de cocos
-citeste cat de multe informatii de pe acest forum, iti vor fi de mare ajutor
Succes
sa nu fie si lumina de vina. vad ca sta sub piatra, ascuns ca un catel speriat.
poti acoperi partial lampa cu banda adeziva neagra daca ti se pare ca se fereste de lumina.

Nu cred, cand a sarit a avut lumina stinsa, oricum mai mult de 5 ore nu-l las cu lumina aprinsa. Ieri a stat sub piatra, banuiesc de la schimbarile din acvariu st?tea ascuns, azi deja e mult mai vioi, are apetit mai mare, cred ca saltul i-a facut pofta mai mare de mancare.

Bayek wrote:Acelasi acvariu am si eu la creveti, ca cel de betta al tau. Eu i-am scos furtunul de aer si am astupat gaura aia prin care ies bulele cu o bucatica de lemn de pluta dintr-un dop de vin. Astfel, toata apa din filtru se duce sus, de unde cade inapoi in acvariu prin cele 8 gaurele sau cate sunt.

In vasul de sus am pus un saculet cu siporax mini, sub acel perlon cu care vine acvariul (si care mai trebuie spalat in apa din acvariu la schimbul de apa). Astfel, ai o filtrare mai buna. De ce in saculet? Ca sa le scoti mai usor si sa le speli, pentru ca se aduna mizerie in timp.

Eu as muta nuca de cocos in acvariul asta, sa se ascunda betta. Lumina de la acvariul asta nu e foarte puternica, e un led amarat, dar daca betta e mai sensibil, atunci poate i-ar prinde bine coaja aia.


Ceva de genul am improvizat si eu, apa e limpede si nu e asa agitata ca inainte. Nuca de cocos a fost initial la betta, dar nu-i placea, ocupa spatiu degeaba, asa ca am mutat-o la cei 15 (fosti 12), Gurami ?i Platty o indragesc. La betta am pus lavastone cu anubias si e mult mai de succes, din ce am citit, betta iubeste sa se ascunda, dar astazi deja s-a obisnuit cu reamenajarea si umbla mult mai mult prin "casa", am sa-l numesc Topaila
Ast?zi betta mi-a sarit din acvariu, l-am g?sit pe covor, l-am pus înapoi în apa, pare ca ?i-a revenit dar sta ascuns mai mult, sper sa fie bine.
Si ceva schimbari la ambele acvarii:
image

image

Fa un topic separat cu problema ta. Cred ca ar fi trebuit sa scoti putina apa din acvariu intr-un vas si sa storci în vas buretele, nu in acvariu. Filtrele trebuiau lasate macar 2-3 saptamani sa mearga impreuna. Descrie mai în detaliu si fara diacritice, intr-un nou topic problema ta, cu siguranta vei gasi ajutor de la oameni cu multa experienta, si eu am fost ajutat la randul meu. Ape limpezi ?i pesti sanatosi.
Frumusel set-up, ar merge si o radacina pusa...parerea mea.
 
Forum Index » Profile for ilbiscione » Messages posted by ilbiscione
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com