[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: fish & shrimps
Forum Index » Profile for fish & shrimps » Messages posted by fish & shrimps
Message
La aceeasi concluzie am ajuns si eu
EverSad wrote:Arata bine treaba.

O intrebare/doua': Ludwigia, de cate zile este bagata in bazin si: este asa 'maro' cum se vede in poza?


Are mai mult o tenta maronie. Nu tin minte exact cum era la inceput dar sigur nu era rosie.
Am inceput sa adaug macro, Fe si K (2 picaturi pe zi). Nu-mi dau seama care lipseste, daca lipseste vreuna din ele.

Si Schismatoglottis prietoi are problema asta, dar doar cu frunzele mari. Se ingalbenesc si se topesc.
Hybrid wrote:Cu ce cureti culturile rotunjite ale acvariului?


Folosesc doar Nano Alginator si o bucata de perlon ptr curatare.
https://www.nevertebrate.ro/curatator-sticla-dennerle-nano-alginator-2500-17457
https://www.nevertebrate.ro/panou-vata-perlon-hobby-filter-fleece-29000

Daca folosesti apa de la robinet si e dura, schimba mai intai apa. Un bidon de 5l/sapt nu costa mult (8 lei/sapt).

Nu folosesc lama. Poti zgaria geamul si strica siliconul.

Mi se pare o chestie buna alginatorul ala mic. Are margini curbate. Si presimt ca vei avea mult timp acvariu mic. Eu zic ca merita banii.
Mersi ptr feedback. Voi face niste poze pe intuneric, macar de curiozitate.

Alternanthera R Mini da semne de ceva carenta. Unele frunze dau semne de topire (petice de transparenta).

Unul din melci gasise ieri cele cateva alge de pe frunzele de S Repens. Azi e in alt loc.
Ma confrunt cu o lipsa a algelor pe geamul acvariului, hrana melcilor.
Revin cu poza saptamanala la termenul corect.

Ziua 21
Eu procedez altfel. Fac schimburi de apa (2x/sapt) si urmaresc algele. Zilnic fertilizez cu 2 picaturi si adaug bacterii (5 picaturi) din flacoanele mici Dennerle. Nu testez ptr ca nu vad ce as mai putea face acum.
Alge filamentoase nu am mai vazut iar diatomele se vad doar pe cateva frunze de s repens.
La mine cresc frumos si acum, dupa nici 3 saptamani. Cresterea e cel mai probabil mai lenta ptr ca cantitatea de nutrienti disbonibila este mica. Dar pe masura ce vor creste si inmulti plantele cred ca va ajunge intr-un punct in care cantitatea de nutrienti nu va mai fi suficienta. E doar o parere bazata pe faptul ca are crestere f lenta la eleocharis.

Vine frigul, tre sa ciclez repede ca sa comand si sa adaug vietati.

@Hybrid, ghidul de la Dennerle este sigur ok.
https://dennerle.com/en/guides/
Hybrid wrote:Gazonul imi pare ca nu prea misca; la rotale si bacopa cresterea e vizibila; am crescut ieri intensitatea luminii la 5/7 iar rotala indica a inceput sa perleze; amuzant.


E cam devreme ptr concluzii. Vezi dupa 2-4 saptamani cat de repede se extinde si creste in inaltime.
Singura problema daca se dezvolta lent ar fi CO2 ul care se consuma poate degeaba. Mai scazi debitul daca nivelul nutrientilor limiteaza viteza.
Am inteles ca la temp crescuta (>25) se inmultesc mai lent cardinile.
Functioneaza s-ar zice.

Eu am DAC de la audioengine.
ocean wrote:
alinutz80 wrote:Low tech e asa: fara CO2, fara fertilizare, fara lumina jmechera, far filtrare, fara substrat fertil etc.

Hai ca filtrarea se accepta dar substratul, CO2-ul si fertilizarea ntz!


Folosesc si CO2 momentan si din cauza asta il consider acum medium tech.

Recunosc fertilizez si am substrat fertil. Totusi, daca te uiti pe youtube, termenul de low tech e folosit ptr un acvariu cu filtrare minima si fara CO2.
Cred ca te referi la acvriile Walstad care sunt altceva, un fel de extrema a low tech ului (low tech ul low tech urilor). Acolo da, doar pamant, nisip si plante.
Ziua 16

Am intarziat 1 zi. In gradina au aparut asadar algele. Am introdus 2 melci Clithon Thorn pe care ii am de 1 an.

Am sarit gardu'
flo77 wrote:Diatomii nu sunt o problema, dar filamentoasele ar putea compromite plantele in vitro.


La mine sunt doar in partea de sus, pe geam. Astazi fac un nou schimb de apa. Sper sa se potoleasca.
@Hybrid, si la mine au aparut algele pe geam astazi. Diatome si filamentoase am.

Eu acum vreo 3 zile am mai apropiat lampa de acvariu. Se poate sa fie o coincidenta.

Mai probabil a intrat in faza algoasa a ciclarii.
Nu stiu daca e asa. Plantele mele cresc cu spor si am varianta de 5W (Power Led).
0 alge.
Hybrid wrote:ioi! Ce porcani l-au facut 800 de lei
Sa-ti zic ca mie initial astia de la animax imi trimisesera unul din seria veche cu lampa obosita Dennerle, dar s-a rezolvat telefonic, fara discutii.


Daca era lampa mica de 3w, ai facut bine. E ptr acvarii de 10l sau acvarii de 20l cu plante foarte usoare. Desi, cu Manado , cred ca mergea.
Eu prefer lampile Dennerle. Sunt de calitate mai buna dar mai scumpe. Lampa lor de 6w care produce 100 lumeni per watt, potrivita ptr 20l, costa 400 lei.

Acum inteleg de ce ai sticker ul original pe acvariu. Al meu e transparent. Eu inca mai am suporti vechi de capac si se vede diferenta de calitate. Intra fortat si i-am pus pe astia noi. Alta sticla.

Dennerle a redus calitatea, cel mai probabil ptr ca a taiat din costuri. Lampile Chihiros de la seturi sunt low costuri comparativ cu lampile proprii. Si-a infiintat entitate separata care se ocupa doar de plante. Acum preturile au crescut. Sper sa-si revina cu calitatea.
E pacat sa lasi la intamplare lucrurile astea intr-un acvariu in care detaliile se vad usor.

Ai vazut ca s-au scumpit acvariile Dennerle?
flo77 wrote:Doua poze cu Golden White Cloud minnow. E adevarat ca sunt facute cu telefoni la tepezeala, dar poate iti starnesc interesul

image
image


Nu au la magazinul din apropiere ca sa-i evaluez pe viu.
Mie mi s-a parut ca-s cam marisori.
 
Forum Index » Profile for fish & shrimps » Messages posted by fish & shrimps
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com