[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: asasia
Forum Index » Profile for asasia » Messages posted by asasia
Message
Multumesc! Incerc atunci sa curat tot ce se vede, oricum cel mai probabil nu voi reusi in totalitate. Renunt si la a lua asasin si voi cauta diverse neritine prin petshopuri.
Nu dibuiesc ce fel de Apisto sunt cei orange, pe nevertebrate nu am gasit culoarea asta...
Multumesc! O sa iau un Pomaceea

Am luat acum cateva Anubias mini de la Animax si azi am vazut niste pui de melc.. de care or fi? Am sanse sa fie neritina zebra (am 2 neritine adulte)?
Daca iau un asasin o sa imi omoare neirtinele?

image
image
image
image
instagram download your own photos
E ok daca pun acest cot pe teva de out a flitrului? Are diametrul exterior 15.5 mm, intra in teava
image

In prezent am 4 apistogramma
o pereche agassizi (?) Coralis
cacatuoides Double Red - mascul (Coralis)
Viejeta -femela cred (din HB)

image
image
image
image
online gif hosting

Perechea de agassizi (galben) e cea mai dezinvolta, Double Red sta doar in roca si nu lasa pe nimeni sa intre, desi masculul de agassizi nu se lasa si tot insista...Sper sa fie doar un comportament de prima zi si sa mai faca cu schimbul in roca.
Ma gandesc sa mai cumpar doua femele din HB sau Coralis.

Am 2 neritine zebra si as mai vrea sa iau cativa melci care nu se reproduc usor. Imi puteti sugera ceva , de gasit prin Bucuresti?
Ok las sorbul in burete. Asa cred ca am suprafata mai mare de tras pe conducta. Oricum am senzatia ca e cam mare debitul cand vad valurire in stanga de la filtrul extern si in dreapta de la cel intern, cu atat mai mult ca nu am pus inca cotul pt out si bate direct in geamul din fata la vreo 60 grade. Pestii inca rezista...
Multumesc pt raspunsuri
Daca scot sorbul introduc teava pana la mijlocul buretelui sau pana jos?
Multumesc pt raspuns!

Am infipt sorb ul in burete.
La prima mentenanta a filtrului voi mai taia din teava sa pot sa aranjez mai bine nisipul. La acvariile cu nisip se mai pastreaza regula cu mai inalt in spate sau nu conteaza? Voi crea un deal de nisip pe latura opusa a sorbului.

image
Frumoase plutitoare. Au si radacina rosiatica? Se preteaza si pt acvariu cu capac?
Am luat burete pt IN ul filtrului extern
https://animax.ro/burete-filtru-intern-aquael-turboo-500.html
Cum procedez? Scot sita de la conducta de aspirare a filtrului si introduc buretele sau fortez sita in orificiul buretelui?

Pt cot de 90 din teva de out am gasit asta
https://www.dedeman.ro/ro/cot-pentru-tub-pentru-irigatii-prin-picurare-negru-polipropilena-d-16-mm-set-3-buc/p/7028549

Merci!
Mul?umesc! Ce cot de 90 grade pot pune pentru a trimite debitul de apa din Out pe lungimea acvariului? Orificiul din capac e in spate si nu pot ghida out ul in pozitia dorita paralel cu lungimea acvariului. Nu inteleg cum de nu s au gandit astia de la Eheim sa puna un cot in pachetul filtrului extrn pentru acvariile cu capac profuse de ei.
Am montat filtrul extern ca in poza
IN ul in stanga
OUT ul in dreapta langa filtrul intern

Spray bar ul ma gandeam sa il asez pe geamul lateral dreapta dar am avut surpriza neplacuta sa constat ca e prea lung pt latimea acvariului meu. M am gandit apoi ca poate nu se pozitioneaza acolo ci pe geamul din spate. Din nou surpriza nu are cot la 90 pt a puta fi rotit. Gaurile din spate ale capacului nu permit asezarea spray barului de la filtru extern Eheim...
Astfel ca OUT ul l am pozitionat la 50-60 grade fata de geamul din spate.

E mai bine daca schimb si pun IN ul langa filtrul intern in dreapta si OUT ul in stanga?Ma gandesc ca la ce curent e sa nu elimin filtrarea mecanica de la filtrul intern. Sau cum trebuie aranjate?
image
image
Multumesc pentru raspunsuri.

Cand iau pesti ma duc la Hornbach si daca arata proaspeti americanii atunci renunt la africani , daca nu iau de la crescatorii de africani la 3-4 cm si cand se fac prea mari ii marit.

Am primit filtrul extern de la nevertebrate si a incaput usor in dulap. Nota 10 pentru primire colet in 22 ore de la comanda.

Revin cu poze/film dupa asamblare.
Astazi imi vine filtrul extern Eheim experience 350.
Acvariu este in functiune de 16 zile, am pus deja Bacterii Easy Life EasyStart in doua reprize la interval de o saptamana.
Am luat de 4 zile un otto si o neritina care inca traiesc

Inca nu m-am hotarat daca o sa fie ciclide africane sau americane.

Am citit postul Strumfi's tank http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/46013.page si sfatul lui Lukitza ref la pesti
Iodotropheus Sprengerae
Labidochromis Caeruleus
Maylandia Estherae Red Zebra
Pseudotropheus Saulosi
Pseudotropheus sp. Elongatus Mpanga

Daca o sa iau africane voi alege din primele patru de mai sus de la acelasi vanzator.

Voi adauga burete ( pentru filtru intern AQUAEL TURBO 500) pe IN ul filtrului extern. Sper sa il gasesc in magazin
https://animax.ro/burete-filtru-intern-aquael-turboo-500.html?gclid=Cj0KCQjw29CRBhCUARIsAOboZbKsNujB0eaWJ5QaGeN3p_Mnu7vZ5Cy4gQ3OhBIB03uYKmM6fkXesdkaAhcqEALw_wcB

1. Las filtru extern cu toti buretii, mai putin cel alb de deasupra?
https://www.youtube.com/watch?v=cflf55gVdTw

2. Primele 3 saptamani las in functiune si filtrul intern care momentan este pozitionat pe latimea din dreapta a acvariului, la mijloc. Cum trebuie pozitionate furtunele pentru IN si OUT? Capacul are 2 orificii in spate stanga si dreapta. In dreapta am deja caburile pt filtru intern, incalzitor si lumina. Pun IN-ul in partea din stanga si OUT ul cu spray bar sus in spate dreapta orienta sa faca o valurire?

Multumesc!

Exista si la sac de 10 kg mai usor de carat dar mai scump
https://www.hornbach.ro/shop/Nisip-pentru-acvariu-alb-10KG/4066914/produs.html

Eu am cumparat acum 2 saptamani ai l am spalat in doua ape, adica repede.

Scuze daca m am bagat in seama...
narcis +1
Am o intrebare/ nelamurire refeitoare la standul Eheim si filtru extern experience 350

https://www.nevertebrate.ro/stand-acvariu-eheim-aquacab-126-negru-18357

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-experience-350-2426-9093

I am intrebat pe cei de la nevertebrate dar m au trimis la specificatii. Am presupus ca daca au montat un stand ( au video pe site) stiu si care este adancimea utila a dulapului..Nu vreau sa ajung in situatia de a face retur la filtru extern din cauza dimensiunilor.

Imi poate spune cineva cam care e spatiul , (adancime si latime), pentru a putea manevra filtru cu furtune.
Samy, si mie imi place, nici nu imi mai vine sa pun pesti...
Multumesc Bayek.Mai caut o creanga RedM sa o lipesc in oglinda, deasupra spre suprafata apei. Mi a placut la inceput ca plutea, dar dupa 3 zile s a dus la fund. Ma gandeam chir sa o prid cu guta sa stea la suprafata..

Deci pot de pe acum sa indepartez fungus ul.
Au trecut 6 zile de la aditia de bacterii Easy Life si vreo 10 zile un total de cand am umplut cu apa acvariul. Dupa vreo 2-3 zile de la aditie a aparut mucusul pe care l am indepartat usor cu mana in acvariu. Acum am un strat consistent pe RedMoor si bineinteles cularea maro in apa de la tanin
image
image
image
image
measure my computer screen

1.Chiar se duce de la sine mucusul acela sau trebuie sa il dau eu cu buretele de pe sticla si cu o periuta de pe lemn?
2. Vreau sa iau un sanitar. Am avut mai demult intr un acvariu plantat Otto si Corry alb care nu au crescut exagerat. Acum o sa pun doar niste anubias pe lemne si piatra. Ce sanitar se preteaza mai bine? Ulterior voi adauga ciclide S americane.

Merci!

Multumesc pentru raspunsuri. Voi lua atunci buretele de la Aquael ca prefiltru.
paradoxx
In Bucuresti nu avem Zoocenter, dar cand va veni timpul popularii acvariului voi face un tur prin HB si pet shop Mogioros sa vad ce au si la ce preturi.
Ideea e ca daca s pui nu se cunuaste sexul si va trebii sa iau mai multi pt ca apoi sa renunt la unii. Sau iau deja adulti, desi ma incanta ideea de a i vedea cum cresc.

Are rost sa schimb vreun burete din filtru intern Aquaball 130 pe care l am cu matrial biologic? Sau mai bihe astrpt pana imi iau filtru extern, in principiu intr o luna daca nu devine situatia economica prea tragica.

Ulterior, pot sa folosesc filtru asta intern ca un prefiltru pt cel extern sau mai bine iau unul dedicat si l vand pe cel intern?
 
Forum Index » Profile for asasia » Messages posted by asasia
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com