[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bibanu
Forum Index » Profile for bibanu » Messages posted by bibanu
Message
Sa completez si eu ce s-a mai spus pe aici:
Cand mi-am luat butelie (de 2kg) aveam in acvariu plante easy. M-a tinut 6 luni. Ulterior am inceput treptat sa inlocuiesc plantele easy cu unele mai pretentioase. Inlocuind plantele a trebuit sa cresc lumina ajungand la aproximativ 1W/litru si fertilizarea. In aceste conditii butelia de 2kg se consuma intr-o luna (aproximativ).
Injectia de CO2 o fac cu JBL Taifun.
Referitor la PH controler, este indispensabil daca ai o plantare cel putin medie a acvariului, pentru ca altfel o sa ai fluctuatii ale nivelului CO in timpul zilei si plantele incep sa sufere. PH controlerul iti va mentine un nivel constant al CO2-ului, deci este un 'must have'.
Vei avea consumuri diferite de CO2 in functie de valurirea apei la suprafata, nu ai idee cat de mult CO2 de pierde pe acolo, iti vei da seama probabil dupa ce vei pune un controler PH si vei pune out-ul de la filtru sa faca valuri sau sa reduca valurile.
 
Forum Index » Profile for bibanu » Messages posted by bibanu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com