[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kreeves
Forum Index » Profile for kreeves » Messages posted by kreeves
Message
Am facut intre timp un test de apa. Nitritii si nitratii sunt in exces, deci curatarea biologica nu prea functioneaza-asta era evident cu ochiul liber. La fel duritatea si alcalinitatea apei imi dau cu virgula
Poze cu apa si depunerea din furtun. Le separ ca sunt prea mari.
Clor? N-as fi indraznit
Am filtru extern Tetra cu 4 tipuri de material filtrant: tuburi ceramice, bile, burete si carbon activ. E in functiune de 2 saptamani. Incerc sa pun si poza de acasa.
Mucegaiul are culoare inchisa, maroniu-negricios as spune. Initial erau doar pete izolate, care s-au unit intre timp si acum apare o depunere uniforma de toata frumusetea. Problema majora e mirosul puternic de mucegai. Pana acum, apa mirosea a balta daca treceau mai mult de 10 zile si nu schimbam apa. Acum am un miros puternic si persistent de mucegai.

Am "sarit" peste ciclare pt ca am crezut ca la testoase nu e neaparat necesara, dat fiind faptul ca apa lor se schimba foarte des comparativ cu acvariile de pesti. Aici am gresit? trebuie facuta oricum ciclarea?

Multumesc pt raspuns.
Buna!

Am nevoie de ajutor. De un an am 2 testoase pe care le-am tinut intr-un acvariu de aprox 60l. Pentru ca au crescut de la o moneda de 50 de bani la 10 si respectiv 12 cm, am facut de curand upgrade la unacvariu de 200 l si filtrul extern. Dezastru! Apa a fost ok exact o zi si apoi acceptabila alte 2. Am pus 2 capsule de bacterii cu intentia de a limpezi apa, dar fara rezultat. Mai mult, aseara am constatat ca ambele furtunuri sunt pline de mucegai. Astazi planuiesc o curatare a intregului ansamblu, dar mi-ar placea sa stiu ce s-a intamplat si de ce am ajuns aici, sa nu se mai repet situatia. Am vizionat nenumarate canale de youtube, in principiu as zice ca am respectat cerintele de baza, dar evident ceva imi scapa. Scriu aici pentru ca nu vreau sa le chinui mai mult cu incercari nereusite. Multumesc
 
Forum Index » Profile for kreeves » Messages posted by kreeves
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com