[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: PCR
Forum Index » Profile for PCR » Messages posted by PCR
Message
Bun? diminea?a!

Multumesc frumos pentru timpul acordat ?i implicit pentru recomand?ri DraghiciC ?i paradoxx.
Am pus în practic? sfaturile voastre dar din pacate cred a fost prea târziu, pe?ti?orul fiind destul de bolnav
Partea bun? este c? feti?a a trecut relativ ”u?or” peste acest eveniment ?i dore?te un nou pe?ti?or.

Mul?umesc ?i o zi bun? în continuare!

Mul?umesc mult pentru raspuns si pentru recomandari DraghiciC.
Atasez o poza cu pestele cand era sanatos.
Acvariul/bolul are prevazuta o pompa cu filtru de recirculare si il folosesc doar de doua ori pe zi, cate 2 ore, deoarece pestele sta retras/ascuns cat merge pompa.
Nu am incalzitor si am vrut sa cumpar dar mi-au recomandat de la magazin ca nu e nevoie, mai ales acum vara.
Multumesc inca o data!
Pestele betta are un acvariu tip bol, de 7l, cu recirculare si cu filtru cu carbon activ, iar in acvariu are pusa si o planta.
Recircularea merge de 2 ori pe zi, cate 2 ore.
Apa o schimb partial saptamanal iar total, la 3/4 saptamani.
Pentru tratarea apei folosesc AquaSafe de la Tetra.
Il hranesc cu granule probiotice.
Buna dimineata!
Va scriu cu rugamintea de a ma ajuta cu cateva sfaturi/tratament pentru pestele betta din pozele atasate.
Il avem de aproximativ trei luni de zile (l-a primit cadou fetita mea) iar de doua zile are o problema la solzii din jurul capului.
I am facut un tratament (bai rapide de 30 min) cu verde de malachit (recomandat de un vanzator).
Pentru tratarea apei folosesc AquaSafe de la Tetra.
Va rog sa-mi spuneti daca v-ati mai intalnit cu o astfel de boala si ce tratament ati folosit.

Va multumesc pentru ajutor si sfaruri!
 
Forum Index » Profile for PCR » Messages posted by PCR
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com