[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: IulianApo
Forum Index » Profile for IulianApo » Messages posted by IulianApo
Message
Donez 12 pui ciclide africane!
Se ridica din Buftea si de preferat pana pe data de 17 iulie 2023.
0724816192
Buna ziua,

Dac? nu s-au dat, sunt interesat sa le iau.

A?tept un semn,

Mul?umesc!
IulianApo wrote:Buna seara, dau spre adoptie ~ 40 pui de Labidochromis yellow.
Pestisorii se pot ridica din Buftea.
Tel. 0724816192
Buna seara, dau spre adop?ie ~ 40 pui de Labidochromis yellow.
Pe?ti?orii se pot ridica din Buftea.
Tel. 0724816192
Buna seara,
@Fadds, o sa încerc sa imi fac timp sa fac o scurta poveste dar cel mai probabil in vacan?a de iarna voi g?si pu?in timp.
@paradoxx, î?i mul?umesc pentru sfat, cred ca deja a început sa dea roade tratamentul recomandat de tine.
Pe lâng? cele recomandata ?in sa Men?ionez ca mu am g?sit flagyl dar mergând pe aceea?i componenta chimica am luat METRONIDAZOL 250 ?i când i-am hr?nit (pu?in a?a cum ai spus) le-am dat tetra cichlid mini granule dar in prealabil acestea au fost amestecate cu o pastila de Metronidazol ( 30g granule, 2 linguri de apa ?i pastila dup? omogenizare am f?cut “liniu?e” pe care le-am uscat la temperatura camerei).
Mul?umesc
PS: vin cu update dup? finalizarea tratamentului!
PS 2: ambele filtre externe au mers permanent( nu ?tiu dac? am f?cut tocmai bine!?)
#Paradoxx, imi poti spune ce tip de Flagyl ai folosit, de 250mg sau 500mg?

Mul?umesc!
Si mai de aproape
Acestia sunt puiutii mei!
Va multumesc foarte mult pentru promptitudinea raspunsului!

Voi aplica începând din seara aceasta cele recomandate si revin cu info dupa cele 21 zile.

Buna seara,
Am nevoie înca odata de sfatul vostru!
In urma cu un an am achizitionat un acvariu de 240l pe care l-am populat din nestiinta cu prea multe specii de ciclide mature care la un moment dat au început sa se omoare între ele.
Dupa ce mi-am dat seama de gafa majora pe care am facut-o ?i dup? mai multe articole citite aici, am decis in urma cu 4 luni sa o iau de la zero. Adic? exceptie facând acvariul totul e nou( 2 ffiltre externe, pompa de aer, nisip, pietre ?i buturuga).
Am achizitionat de la un magazin de specialitate (Coralis) 30 de ciclide (pui - 4 specii) care se înteleg de minune.
Acum am o problema, 4 dintre ace?tia au in ultima saptamâna escrementele transparente ?i acestea atârna destul de mult pe ei, uneori ajungând sa fie cam cât de ei de lungi.
Ce credeti ca este ?i ce recomandari ca ?i tratament?

Mul?umesc anticipat penteu r?spuns!
Buna ziua, ofer spre vânzare urm?torii pe?ti?ori:

3 Mailandya estherae - 10cm,
3 Caeruleus - 6cm - 7cm,
1 Pundamilia - 7 cm,
O pereche auratus,
5 lifailil.

Se dau la pachet ?i pre?ul e u?or negociabil!
Bonus doua pietre calcaroase - mari.

Tel: 0724816192
Buna ziua,

De oarece am cump?rat un mascul ?i 2 femele (micu?i 4-5 cm, deci nu mi-am putut da seama dac? este a?a sau nu) “norocul” mi-a d?ruit pana la urma 3 masculi.
Motiv pentru Alcatel caut sa cump?r câteva femele.

Rog ajutor, deoarece in magazine nu g?sesc decât pui ?i nu imi pot da seama dac? sunt sau nu femele ?i sincer nu as vrea sa imi încerc norocul iar.

Mul?umesc
Buna seara,

Am câtiva masculi de vânzare:
3 Mailandya estherae - 10cm,
4 Caeruleus - 8cm - 10cm,
1 Pundamilia - 7 cm.

Pretul pentru toti 8 este de 240 lei.

Din pacate nu ii mai pot pastra deoarece, fetita mea a tot cumparat alti pestisori si s-a cam aglomerat acvariul.
Va rog, putin ajutor!
Am înca unul care reactioneaza tot asa si nu imi dau seama ce este.
Am verificat parametri si sunt toti Ok, am facut si schimb de apa si tot asa se comporta.
Buna ziua,
De 2 zile am o femela de labidochromis caeruleus care sta mai mult pe verticala(capul in sus), undeva pe la mijlocul acvariului. Înoat? normal doar când se apropie un alt peste de ea.
Ce poate fi ?i cum poate fi remediat?
Mul?umesc anticipat pt îndrumare!
Opincarul, mul?umesc pt sfaturi.
In ceea ce ii prive?te pe lifalili, ace?tia, cu toate ca sunt ci mai mult ca ?i nr. dintre speciile pe care le am, sunt foarte lini?titi. Cei drept înc? nu au depus ci doar se curteaz?.
Singura familie care ma îngrijoreaz? este cea a pundamilia, par destul de agresivi cu ceilal?i, motiv pt care ma gândesc fie sa ii vând fie sa ii donez.
Multumesc înca odata!
Paradoxx, Auratus sunt ciclide.
Buna seara, Paradoxx, î?i mul?umesc înc? odat? pt sfaturi!
Te rog, ca in limita timpului ?i bazându-se pe experien?a ta, sa imi spui p?rere ?i la punctele 2 ?i 3.
Seara frumoasa!
IulianApo wrote:Salutare Paradoxx si multumesc pt raspuns.
Filtrul EHEIM este un Aquaball 130 cu o capacitate de filtrare de pana la 550 l si este dat la mazim.
In ceea ce priveste mediile de filtrare pt spune ca am luat din maxipet un kit de la JBL pt startare.
Temperatura o tineam pana sa între boala pe la 27 grade, iar acum de cateva zile am urcat la 30 grade.
Schimbul de apa îl fac saptamanal 20-30%, dar înainte de tratament am schimbat aproape 50% si apoi odata la 2 zile cam 30%.

Astept cu interes recomandari.
Multumesc!
Salutare Paradoxx ?i mul?umesc pt r?spuns.
Filtrul EHEIM este un Aquaball 130 cu o capacitate de filtrare de pana la 550 l ?i este dat la mazim.
In ceea ce prive?te mediile de filtrare pt spune ca am luat din maxipet un kit de la JBL pt startare.
Temperatura p ?ineam pana sa între boala pe la 27 grade, iar acum de câteva zile am urcat la 30 grade.
Schimbul de apa îl fac s?pt?mânal 20-30%, dar înainte de tratament am schimbat aproape 50% ?i apoi odat? la 2 zile cam 30%.

A?tept cu interes recomand?ri.
Mul?umesc!
 
Forum Index » Profile for IulianApo » Messages posted by IulianApo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com