[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dan
Forum Index » Profile for Dan » Messages posted by Dan
Message
Adrian, daca iti mai intra de inca o cutie pune si pentru mine socoteala lui Koala. Eventual cu ceva in plus daca mai e loc in cutie
Mie imi place acum la fel de(/mai) mult decat mi-a placut prima data cand le-am vazut.
Nu e nimic super notabil in asta, de fapt vroiam sa-mi arat soostinerea si aici
malawi_crys wrote:
M am plimbat ca un drogat ,de unul singur, printre cataroaie , aparent fara nicio noima pentru cei care treceau pe podul vecin, insa eu, eram deja bombardat de imagini cu aranjamente virtuale posibile Boala grea domnilor! ...N am luat cu mine nimic..Parca mi a fost frica sa nu deranjez "comoara" peste care am dat. Aceasta a fost doar o expeditie de recunoastere


Frumoasa starea asta, cand ti se nasc in cap tot felul de aranjamente care se modifica/imbunatatesc la fiecare piatra noua vazuta. Imi inchipui ce crede unul care nu intelege cand ne vede mergand printre pietre si compiland tot ceea ce vedem.
Eu am exasperat o data niste prieteni cu care iesisem la un gratar cand mi-am petrecut juma' de zi scormonind dupa radacini, la intoarcere erau cat pe aci sa ma lasa la psihiarie in loc de acasa. Ignoranti
Eu nu stiu ce ma impresioneaza mai mult : acvariul sau fotografiile. Cred totusi ca ma simt revoltat ( cum zicea si Koala) de amandoua.
Salut Mihai !
Cand s-a lasat tatal tau ? Sunt chiar curios ce echipamente folosea.
Nu, nu, nu ... invarte-i la foc mic. Eu as avansa cu un an / saptamana.
1)Pai poti sa-ti mai faci un geam ca ala si cand se matuieste le schimbi intre ele, iar pe cel pasiv il tii intr-o solutie la curatare(cu un dertrant eventual) . Astfel scapi de bucuria spalarii lui cu periuta.
2)Problema nu e ca schimbi filtrul des si sa nu iasa din "ruginirea" axului cine stie ce substante care sa-ti trimita coralii si nevertebratele pe lumea cealalta. Fiind mic acvariul, o urma mica de metal (cupru, fier, etc) poate avea efect nasol. E la fel de posibil sa nu se intample asa ceva, eu iti spun ca sa iei in considerare ca sa fii "on the safe side".
koala wrote:
- Vreau sa renunt la capacul din sticla si sa incropesc o rama cu plasa... ma gandesc la tot felul de solutii constructive, care mai de care mai ingenioasa (si probabil ca o sa sfarsesc prin a pune o simpla sarma de inox "imbracata" in plasa ).
- Cochetez cu ideea unui al doilea filtru hang-on... spatiu pe marginea din spate a bazinului ar fi.


1) De ce vrei sa renunti la (capacul din ) sticla? Daca ma gandesc retrospectiv tu si cu sticla faceti echipa buna, eu cred ca ar trebui sa-ti mai iei inca una in loc sa renunti, de exemplu :

image
Revenind on topic: daca scoti sticla o sa se evapore apa mai cu spor.

2) Asigura-te ca filtrul pe care vrei sa-l iei sa nu aiba ax metalic (unele inoxuri sunt mai mult cu numele decat cu inoxidabilitatea). Daca nu gasesti decat din inox mai fa-i o inspectie tehnica din cand in cand.
Ia in considerare si o mocheta/covor in loc de polistiren, ideal ar fie un model mai paros / mai gros .
koala wrote:
... era 05 martie, 2002 ...

Eu imi doresc ca urmatorii 10 ani sa ne aduca macar atatea bucurii din'astea marunte pentru suflet cum ne-au adus si astia 10 ani. Ne vedem tot aici si in 2022 !
Porcu wrote:
P.S. Nenorocitele alea de formule de dozare m-au facut sa-mi amintesc c-am o licenta in matematica :jajaja: :jajaja: :jajaja: .


deci ajuta in viata cartea ... nu doar la facut cornete
cat de misto ti-au iesit pozele zici ca sunt facute de pe trepied , o sa-ti iasa un "timelapse" foarte tare (inca nu am renuntat la ideea ca ti-ai tras un scaunel din ala mai inalt cum au arbitrii la tenis, l-ai aprovizionat cu bere si ai stat acolo cu aparatul in mana vreo cateva zile surprinzand din acelasi unghi toate fazele executiei )

felicitari pentru mutare , pentru apartament, pentru acvariu si pentru ca din cand in cand o sa fim vecini
(probabil ca) a vrut sa zica aquapro ... parerea mea
hehe ... long time no see... bine ai revenit cataline
Porcu'"][quote:a0fb87224c="killy_ady wrote:salutare.doresc sa stiu care este cea mai buna metoda de a curata furtunele de la un filtru exterior .multumesc .
Am vazut intr-un petshop o scula de la JBL: o sirma oteloasa c-o perie la virf, asemanatoare cu peria de spalat sticle , da' mult mai lunga.


asta ? e foarte practica si are 2 perii de dimensiuni diferite (la fiecare capat cate una)
@MA sunt foarte misto

@intros: vezi ca a avut rezultate aplicarea stressului pe acvaristul fotograf ? ( acum ma gandesc daca nu ar trebui sa te uiti este cateva luni la poze daca tot erai dispus sa astepti )
foarte frumos domnu' porc .... si facut si povestit... dar totui pozele vorbesc
arata intr-adevar bine ! se vede ca ai depus ceva munca! felicitari
mai circula un tabel mai demult care calcula, parca, si grosimea sticlei ... acum nu mai imi aduc aminte exact unde.
pentru ca sa-l urci pe asta undeva , ai putea sa vb cu mosu sa-l puna undeva pe site
salutare
bine ai venit
pozele nu trebuie sa fie profesionale ...important e sa se distinca in ele ce vrei tu sa arati!
 
Forum Index » Profile for Dan » Messages posted by Dan
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com