[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Verforim
Forum Index » Profile for Verforim » Messages posted by Verforim
Message
Rezolvat! Se poate inchide.
Piiics
Inca ma uit dupa variante.
@petersimpf, pentru mine sunt probleme din cauza lupelor/potentialelor led-uri busite. De exemplu daca iau un Ai prime sh la 700 de lei, dar ma costa inca 300 de lei doar sa-i schimb lupa (se gaseste extrem de greu in Europa, atat e doar transportul din US), nu rezolv nimic...

Asa ca mai caut... Sper sa gasesc niste preturi fair.
Salut,
Caut s? mai adaug la acvariu marin o lampa. A?tept oferte în privat, daca exista.
Un mic update:
Gogu se tine bine de tot: https://youtu.be/jA_YF_MVM0s

M-am dus inspre niste zoanthusi, cand incep sa creasca ii pun si pe ei
.
Multumesc guys!
Puiul inca se tine bine langa fake ariciul meu.
Sa vedem peste 1 luna.
Nicu, pompele sunt jebao, generatii diferite. Am avut vortech in trecut, sincer ce aveam eu acum multi ani - mp40, mi se parea overkill atat ca marime cat si ca pret .
Hai sa va incant putin
I se spune Gogu, si e singurul care a scapat de la mancatul din noapte... (adica au fost papica restul in timp ce dormeam).
Are 10 zile din momentul eliberarii.

https://www.youtube.com/watch?v=x_8tLkDUPas
Gasit. Se poate închide.
Salut,
Caut pentru refugium o doza sanatoasa de chaetomorpha.
Ideal sa nu fie cu aiptasii...

In Bucuresti.
Salut,
Au trecut cateva luni de distractie. Deocamdata nu am mari update-uri.
Am maturizat acvariul incet, mai ales din lipsa de fonduri deocamdata.

Am dupa cum urmeaza:
Pesti:
O pereche de pterapogon kauderni
2 Cleaner shrimpi
1 hermit crab
vreo 20 de melci diversi din cuc
Alege pe duca, coralina in expansiune, niste hidroizi, vreo 2 crabi veniti ca hitchhikeri ce imping din pietre noaptea si imi reamintesc sa prind pietrele alea)…
Am adaugat o pompa noua sistemului - o jebao slw-20. Imi place deocamdata.
Dsb-ul isi face treaba, dar bio-load-ul e inca foarte mic.

Corali, fraguri de la colegul Masterblaster, pe calea asta ii multumesc:
montipora hirsuta
seriatopora caliendrum
milka
seriatopora histrix
digitata red
green stylopora
caulastrea
montipora encrusting red si green


Ce se intampla in momentul asta:
1. Perechea de ptergon kardinali este gestanta - ma astept sa vina puii cam in 15 zile (11 zile minimum). Sunt acum in ziua 9. Am pus un video cu ei in ziua 2. Nu stiu daca sunt sanse sa iasa tura, perechea e cam tanara. Va tin la curent. https://youtu.be/p8uitWqR0o4
2. Am plecat cateva zile si am avut un episod de claritate foarte buna a apei - adica am cam ars putin la varfuri unii corali de la lumina (caliendrum si stylopora)…am luat masuri si am redus putin din lumina. Parametrii apei sunt foarte buni.

Next steps:
Sa iau niste pesti mancatori de alge - probabil ceva tangs - poate scopas ca restul vad ca sunt explodati la preturi
Sa mai iau o tura de frag-uri
Sa iau niste melci cerith - nu am suficienti

Revin imediat ce/daca imi reuseste faza cu puii de kauderni. Oricum revin cu un update aici.

Recomand!
Super de treaba si fraguri frumoase. Mai dau si eu o tura daca e curand.
M-am lovit de o complicaciune ce merita mentionata pe forum. AI Prime-uri vechi luate second hand cu lentilele arse.
Vedeti in poza cum am primit-o, lentilele erau clar obosite iar UV-ul si Violetul erau complet acoperite de balarie.
Solutia gasita a fost sa le schimb eu, pentru ca din RO nu ai de unde sa te servisezi. Am facut import.
Prima tentativa a fost din Germania - proasta miscare, desi figurau in stoc mi-a venit notificare ca nu le au dar ca le vor aduce - fast fwd 1 luna si jumate mai tarziu nici macar nu aveau un termen de livrare (ca au probleme la furnizor) - a picat. (va dau in privat despre cine e vorba ca sa nu va ardeti)
Tentativa 2 - am comandat direct din US de la mama lor - au venit in 11 zile, pana acasa la usa. A trebuit sa completez declaratiile alea pentru vama, dar aia e.
Am mai luat 2 rezerve pe langa.
Am demontat destul de usor AI prime-ul, am schimbat si acum e ca noua.
Luat hermit crab, mai caut vreo 3. Luat nassariusi. Mai caut niste trochus daca aveti.
Am luat niste nassariusi de la colegul Yocosmin2010. Merci, sunt toti 6 operationali
Gsv, ma bag! Cu prima ocazie prin Craiova iti fac o vizita.
Multumesc pe aceasta cale colegului de forum @craresc, pentru donatia de clibanarius tricolor. E aclimatizat, acum isi vede de treaba prin acvariu (poza).
Salut,
Caut melci si hermiti pentru acvariu de recif. Daca aveti in plus, vreau si eu sa iau cativa (evident contra-cost).
Ma intereseaza doar din Bucuresti, ideal sector 1. Daca nu sunteti din sector 1, ma deplasez eu oricum la voi. Ideea e ca vreau sa ii iau direct ca sa reduc din stresul transportului.

Multumesc
Phoaaa. Horror parametrii aia din trecut. A murit ceva pe acolo de ai avut spike, nu?
La sump ar putea sa fie o explicatie si faptul ca ai swing-uri prea rapide de parametrii cand ai on cheato. Stiu ca unii zic ca e prea eficienta .
Incepe sa fie activitate prin dsb. - Poza
O sa incep sa ma uit dupa ceva nevertebrate pentru populare. Sper sa gasesc pe la forumisti ceva melci.

Ziua 29.
Temp: 24.9
Salinitate 1.024
Ammonia: 0.1
Nitriti: 0 cu felicitari
Nitrati: 5

Ziua 23
Temperatura 25.2
Salinitate 1.024 - m-am jucat pu?in în sump ?i autocompletarea si-a f?cut treaba. Ma întorc la 1.025 curând.
Ammonia 0.1
Nitri?i 0
Nitrati 8
Înc? mai am din ugly phase.
Partea cool: am ni?te red gracilaria in cre?tere.
Cum merge acvariul? Any updates?
 
Forum Index » Profile for Verforim » Messages posted by Verforim
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com