[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dddxz
Forum Index » Profile for dddxz » Messages posted by dddxz
Message
Pietrele , ar fi bine daca poti sa le mai aranjezi, sa creezi cat mai multe caverne, "pesteri"
Eu le dau artemia congelata, apoi neaparat ceva cu cat mai multa spirulina, si mai iau Norwin pt ciclide de la magazinul de acvaristica din iulius, dar artemia e baza la mine atat la ciclide cat si la cei din acvariul marin
Multumesc tare mult de informatii. Sapt viitoare imi propun sa fac operatiunea. Va trebui sa gauresc din interior pt ca vreau sa am conductele in spatele acvariului unde sunt mai putin vizibile (spre perete).
koala wrote:
Servus!

- Iti recomand sa dai gauri in peretele acvariului... se poate si nu sunt niciun fel de probleme.
- Pentru ca ai spatiu mic intre perete si bazin, solutia este sa faci cutia de overflow in interiorul acvariului.
- Poti face un overflowbox pe toata lungimea acvariului, ca sa ai si o buna skimmare de suprafata.
- Daca vei avea cutia interna lunga cat acvariul, atunci o poti face mai ingusta si o sa arate bine.

Ceva de genul asta.


Acvariul e de 2 m lungime. Sa fac boxul pe toata lungimea? Acril sau sticla? ce recomanzi?
Ok. Am carota si aveam si ghidajul pt carota de la wolfcraft, daca nu il gasesc stiu de unde pot sa cumpar, am vazut ca erau si mai mari. Cu racirea gaurii o sa fie mai greu, pt ca nu stiu cum sa fac sa nu curga apa de racire in acvariu.
ce fel de carota ai folosit pt gaurire?
Multumesc de sugestie! Asta e problema mea, ca nu eram sigur daca pot da gauri in acvariu cu apa in el. Ma gandeam sa nu apara vibratii, rezonante in apa ,etc si sa ma trezesc cu vreo crapatura. Daca merge, o sa iau in calcul varianta cu 3 gauri pt Bean Animal.
Salutare!
As dori sa intreb daca are cineva idee de unde as putea gasi, sau cu cine as putea lua legatura pentru un overflow box facut custom. Ma intereseaza pentru un bazin marin de 600 l net (sump 200l). doresc custom pt ca spatiul dintre spatele acvariului si perete e de doar 6 cm. Vreau sa il fac cu Bean Animal, dar nu vreau sa gauresc peretele acvariului. Acvariul e in functiune si nu il pot muta. Am incercat sa iau legatura cu kirucd , pt ca am vazut ca el a facut asa ceva, dar nu am reusit
Oricum , daca iei pietre cauta sa nu aiba muchii taioase. Ciclidele sunt dinamice si mai ales in perioadele de imperechere cand masculul ii alunga pe ceilalti rivali, dar si in rest cand isi disputa teritorii, etc , risca sa se raneasca .
Un JBL Crystal Profi,
La Hornbach gasesti pietrele alea albe calcaroase. Sunt foarte bune pt ciclide pt ca prefera apa mai dura si piatra aceea contribuie la cresterea duritatii apei . Eu am nisip negru acum dar am avut si alb si nu a fost nici o problema.Problema e cu granulatia nisipului pt ca daca e prea fin, risti sa iti ajunga in pompa filtrului si sa o deterioreze (asa am patit eu)Oricum ciclidele o sa iti redecoreze acvariul tot timpul. Ale mele cand se imperecheaza muta nisipul intr-o veselie
 
Forum Index » Profile for dddxz » Messages posted by dddxz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com