[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: carmelo212006
Forum Index » Profile for carmelo212006 » Messages posted by carmelo212006
Message
Povestea mea e simpla. In mai 2020 mi am luat un acvariu de la aquael cu toate cele in ele. Am stat o luna pe urma am pus pestii... Ca la toti incepatorii, la inceput, au mai murit din ei, am mai completat pana am reusit "sa si faca viata".. La inceput am avut de toate felurile, in 2 3 luni al luat decizia sa raman doar cu guppy, si neon, am adaugat 2 pleco si un white cory. In timp. Tot in timp am adaugat si easy plant. Am schimbat filtrul si am pus un Fluval U1 si un JBL I60. Acvariul meu "prinsese viata". Am dat pana acum cred ca mai mult de 200 de pui de guppy. Toate bune si frumoase pana acum o luna. Am cumparat de la un petshop comun( caini, pisici, iepuri,pesti si alte animals) 5 neoni. In prima sapt mi a murit un neon. Nu am luat in seama. M am gandit ca stres. Dupa asta mi a murit un pleco si white cory pe care ii aveam de 3 ani. La cory m am gandit de batranete. Test la apa, tottul ok. Duritatea mare, dar asa e apa de cand am facut acvariul. . In timp am vazut Pete pe ei si am inceput tratament. 4 neon gasiti morti intre perete acvariului si filtru. Mi au murit totii pestii fatati in acvariu, inclusive si ultimate pleco pe care il aveam. Mai am un singur guppy. Asta e voios, inoata liber, tot acvariul e al lui. La suprafata apei a aparut un biotop pe care l tot adun cu servetelul si reapare. Nu stiu ce mi a nenorocit acvariul intr un timp atat de scurt dar jur ca mi venea sa i bat pe toti de la acel petshop
Astept sa vad ce se intampla cu ultimul peste si dau restart. Frumos Sfarsit de An.
Salutare grup,

Iar am nevoie de ajutorul vostru.

Duminica am scos niste guppy female din acvariu pe care le-am dat, luni am schimbat apa si in ultimele zile am vazut ca un pleco are un comportament diferit fata de cum il avea inainte ( statea mai mereu ascuns si nu prea se afisa prin acvariu decat cand manca, acum inoata putin cam agitat, mai ales cand e lumina aprinsa, sta mai la vedere si neclintit pt o perioada mai lunga de timp).. Am observat ca respira si foarte rapid Il am de mai bine de 6 luni.
Ar trebui sa imi fac griji ca i-am agitat mult mai mult decat de obicei?
Salutare!

Am cumparat un guppy female care s-a dovedit a gravid. E posibil sa mai fete alti pestisori la 4 zile diferenta? Iar are pata neagra sub coada...
La multi ani, un an nou fericit!
Poate pentru unii/majoritatea e o intrebare foarte prosteasca... Neoul asta e gravida sau balonat....?
Sper ca se vede ceva
Sper ca se vede ceva
Buna dimineata lume....
Am cumparat niste pietricele(2-4mm) pt actavariu.
Si m-am apucat sa-l spal. Si ia si spala, si spala si spala, 20-30 de ori. Oricat de mult l-as spala nu se curata. S-a mai limpezit apa dar tot murdara e. Plus ca miroase a statut, a mâl, a lac. Exista ceva solutii pt curatare apa, pt limpezire, sau mai bine cumpar alte pietre... Vreau sa precizez ca daca las apa peste pietricele e limpede, daca amestec pietrele se "tulbura"... acvariu de 54 de litri
Gabi C wrote:La ce informatii vagi ai dat despre basin/filtrare/substrat/etc nu are nimeni cum ghici ce se intimpla acolo.


E un acvariu de 60x30x30 54L, filtru Aquel ASAP 300, lumina Led de 6W ,incalzitor de 50W si o pompa de aer. Schimb de apa saptamanal fara adaos de alte solutii, apa o las la declorificat in jur de 3 zile, 7 neon tetra, 1endler guppy, 1 blue moscow, 1 cory albino, 1 zebrafish,1 orange cobra si 1 bristlenose pleco, mancare doar dimineata. Plus cateva "easy plant".. Apa este foarte limpede si curata.
Daca opresc pompa de aer nu mai am nici o problema cu "spuma" din apa.
E ca o spuma curata, fara grasimi.. pestii nu am nici o problema(sper sa ramana asa), sunt la fel de vioi..
Alte detalii... nu stiu ce as mai mai putea spune
Off... Ms mult. Sper sa fie (decat) asta cauza
In acvariul meu sunt balonase de spuma. Am lipit plante pe un lemn saptamana trecuta, azi am scos una afara ca se deslipise plus ca era plina de melcisori si am incercat sa o lipesc cu un glue gel folosit in papetarie. Solvent free, non toxic ingredients. Ce ar trebui sa fac?
Deci sa inteleg ca nu trebuie neaparat fiert. Il clatesc si il bag in apa, si o sa fie decat o problema estetica pt ca apa o sa fie maronie
Multumesc baieti!
Salutare, am si eu nevoie de ajutor. Am cumparat 2 bucati de mopani, acelasi magazin, zile diferite/vanzatori diferiti. Unul mi-a spus sa clatesc lemnul inainte de al pune in acvariu, celalalt sa-l fierb... ce ar trebui sa fac? Si cat al trebui sa l fierb? De altfel am "anubias barteri nana" "cryptocoryne Wendy grun" "Lobelia Cardinalis".... plus altele... le pot lipi pe lemn sau pe piatra? Sau e mai bine sa le infing in nisip. Multumesc mult
Nu sunt singurele mele optiuni, doar ca am cautat cele mai bune filtre si printre rezultate am gasit si Fluval, cu multe review-uri bune.. Nu am multa exprienta in acvaristita si inca invat.. Multe intrebari si cautari pe net...
Am un prieten care mi-a dat acvariul lui vechi de 55L dar trebuie sa cumpar filtru si am nevoie de ajutorul vostru. Fluval U2 sau U3? Care se potriveste acvariului meu? Plus cu ce pot curata acvariul? Exista o solutie speciala sau pot folosi ceva de acasa?
scuze.... acvariul are 55L. Ce dobitoc sunt.... Cateva plante naturale(easy plant) si guppy fish
Am un prieten care mi-a dat acvariul lui vechi dar trebuie sa cumpar filtru si am nevoie de ajutorul vostru. Fluval U2 sau U3? Care se potriveste acvariului meu? Plus cu ce pot curata acvariul? Exista o solutie speciala sau pot folosi ceva de acasa?
Cu cea mai mare placere dar eu nu locuiesc in Romania.
Multumesc mult
Salut. Vreau sa scot tot ce e sintetic (2plante) din acvariu si sa adaug cateva plante naturale. Ce plante si cate pot adauga intr-un acvariu de 54 l fara a avea nevoie de CO2. Multumesc frumos.
 
Forum Index » Profile for carmelo212006 » Messages posted by carmelo212006
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com