[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Fadds
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Message
flo77 wrote:LE: am incercat sa sectoonez o roca vulcanica pentru a compara porozitatea utilizand aceeasi scula. N-am avut nici o sansa.

Roca vulcanica se sectioneaza cu ciocanul (si cu dalta eventual)

Structura poroasa este inchisa, deci apa ia contact doar cu suprafata bucatii de roca, deci porozitatea de la interior nu ne prea ajuta cu filtrarea.
Cand am vazut biliele in cada imediat m-am gandit la
Seamana cu acvariul meu, n-am mai umblat la el de 2 luni
dan.pavelescu wrote:e un acvariu cu ciclide africane totusi, algele dau bine si servesc si ca supliment de hrana.

Lumina mai puternica sau marirea perioadei de iluminat.

Era unu pe youtube care lasa lumina 24/24 la africani special pentru asta, zicea ca nu-i afecteaza, dar eu nu as merge pana acolo.
Bine ai venit!
Vad ca te-ai documentat foarte bine.

Nu prea am ce sfaturi in plus sa dau fata de colegii de mai sus, doar o observatie privind lemnul decorativ. Am observat ca o parte destul de mare ramane in afara... Ai de gand sa o lasi sau sa o tai? Partea scufundata va deveni maro intunecat. In primele saptamani se va acoperi cu mucegai care va disparea, probabil ai citit deja despre asta.

Daca nu vrei sa tai bucata emersa de lemn, poti incerca tehnica asta:


https://www.nevertebrate.ro/banda-auto-aderenta-ada-dooa-terra-tape-33997

Succes!
Probabil va arata la fel de limpede si peste inca 7 zile. Cu o cantitate mai mare de nitrati, dar aia nu se vad Probabil geamurile vor trebui un pic sterse.
Felicitari, ai filtrare buna
Eu nu folosesc nici macar odorizante de camera. Nu mai vorbesc de chestii "grele" cu diluant si alte minuni.
dan.pavelescu wrote:Ciudat e ca n-am gasit rahatii.. Tristu zice ca s-au ocupat melcii de substrat. Poate se mai milostiveste data viitoare cu niste melci

Rahatii ajung toti in filtru unde sunt descompusi de bacterii, cand ai circulatie puternica de apa.
Nici eu nu aveam nevoie sa aspir la africani, si nu aveam melci.
Lemon wrote:Puii de guppy il vor feri, dar cei de creveti nu cred ca scapa de filtru, ei sunt mai curiosi de fel, dar e posibil sa iasa pe partea cealalta.
Oricum, tu nu ai facut un scop din a creste colonia de creveti in mod special, nu?

Crevetii sunt optionali. Am destul de multi pui de marimi diferite, de la 2mm la 1cm (din ce vad cu ochiul liber).

Ideea este sa supravietuiasca suficient de multi cat sa creasca populatia.

Bazinul are 1.4m lungime, astia mici sunt destul de stationari din ce am vazut. Cei mai mari (0.5cm+) nu trec de grilaj.
Daca o mai mierleste cate unul, pot sa accept asta. In schimb sa stau cu grija ca se infunda prefiltrul, asta nu
Un scurt filmulet cu "ecosistemul". Nu am mai intervenit deloc in ultima luna, nu-mi amintesc cand am sters ultima oara geamurile. Il las sa faca ce vrea el adica.
Am incercat sa surprind puii de guppy si de creveti in filmare.
Femela aia de crevete e cat un gandac de bucatarie, nu stiam ca se fac asa mari

Edit: Sarbatori fericite!
Gata, mi s-a luat cu "prefiltrele" astea. A ajuns sa se infunde la 2 zile kktul asta, l-am scos si l-am aruncat. Canistra mea e practic "never clog", am filtrat 70 de africani cu ea, mi se pare inacceptabil sa stau sa frec buretel la cateva zile pentru niste guppy.

Asta a fost acum o saptamana. Am peste o suta de pui in tufele alea, putini se apropie de sorb. Si aia care se apropie il evita din ce am observat, populatia nu pare afectata deloc de schimbare.

Am observat in sfarsit si primii pui de creveti, au cam 2 mm.

Apa o schimb pe la 2 saptamani, 50%.
Am fost destul de lenes si cu plantele, unele au ajuns pana la suprafata si continua sa creasca pe orizontala. Am observat la plantele cu crestere mai lenta niste gaurele in frunze, ceea ce mi-a amintit ca am fertilizant si trebuie folosit din cand in cand.

Mai trebuie sa iau un test de nitrati, sa vad daca urca sau coboara de la un schimb de apa la altul.
Se stie (am recunoscut) ca sunt praf pe partea tehnica, dar am invatat in viata ca o instalatie, cu cat are mai multe imbinari/elemente, cu atat sunt sanse mai mari sa cedeze pe undeva.

Cred ca mi-ar fi mult mai simplu sa "dresez" pe cineva sa-mi schimbe apa cu furtunul, clasic
Este aproape sigur ca te reapuci. Eu am avut o pauza de 15 ani si tot nu am scapat.
Samy wrote:Out zic eu .

Corect. Daca pui pe IN posibil sa se acumuleze aer in filtru.
EverSad wrote:Are rost sa bag si carbune activ? Oricum, vreau sa fac trei schimburi de apa in 5 zile.

Schimburile de apa vor dilua foarte mult concentratia medicamentului.

Sa zicem ca faci 3 schimburi de apa de 70%: la primul schimb ramai cu 30% din concentratia initiala, la al doilea ramai cu 9%, la al 3-lea cu 2.7%.

Carbunele activ e posibil sa-l elimine complet.
Pamantul din padure - dezamagitor de slab.
dan.pavelescu wrote:Pentru amatorii de imbracaminte uda - in timp ce mesteream la acvariu m-am stropit din greseala pe pantaloni, in zona prohabului. Daca doreste cineva poze, detalii in privat

Pas

Ai luat o decizie buna cu prefiltrul
dan.pavelescu wrote:Toti barbatii e un porc

Ce sa facem, daca asa ne-a programat natura...
https://m.youtube.com/watch?v=BYqyWOT8ZI0

Ontopic: poti schimba cata apa vrei. Eu am schimbat si 90% dar sa ai grija, ca daca se sperie incep sa sara ca disperatii si se lovesc de pietre. Bine, cand sunt mai mari...
Interesant ca folosesti prefiltre la pesti asa mari. Eu la vechiul setup cu africani nu am folosit, si nici acum nu as fi folosit daca nu eram fortat de imprejurari (vivipari+ creveti). Nu am spalat niciodata materialul de filtrare de cand am luat canistra 2260.

Teoria mea e cam asa: kk de peste nu ramane intreg prea mult timp - se descompune in decurs cateva ore, poate zile, de catre bacteriile heterotrofe. Masa de heterotrofe creste pe suprafata mediilor de filtrare si poate sa le infunde mai devreme sau mai tarziu, in functie de marimea acelei suprafete, daca porii sunt prea mici, sau debitul de apa este prea mic.

Deci nu putem preveni colmatarea prin adaugarea acelui prefiltru, fenomenul responsabil cu colmatarea producandu-se oricum.

Ai avut probleme cu colmatarea rapida a mediilor din canistra?
Daca zici tu, merg pe mana ta. Asta e, nu?

Cand mai am ce sa adaug in cosul de cumparaturi il iau.
 
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com