[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: AndreiCr
Forum Index » Profile for AndreiCr » Messages posted by AndreiCr
Message
Mersi. Striu ca le place in echi[pa doar ca ceilalti 4 au cam sarit pe el de cateva ori si acums e fereste total de ei.

Il voi muta sa incerc sa isi revina si il bag inapoi, paote va fi mai bine.

Mersi!
https://plici.ro/image/7WK
https://plici.ro/image/7Wq
https://plici.ro/image/7WW
https://plici.ro/image/7Wl
https://plici.ro/image/7Wz

Acestea sunt linkurile de la poze. Nu stiu cum pun tagul de BB medium code
Am pus problema si pe partea de pesti bolnavi dar pozele sunt prea mari si nu le pot pune(
Aparent nu pot p[une pozele deoarece sunt pozele prea mari
Poze
Bazin - 63L
3 4 luni cu pesti. 1 luna inainte fara
5 pesti zebre, 1 khuli, 4 creveti mari si mai multi pui
SAchimb apa cam la o sapt o sapt jumate. scot cam 30%, ultima oara cand am avut alge amscos cam 50% Dupa schimbare pun Easy life catappa -x si seachim pt bacterii.
mancare: Momentan fulgi si pentru creveti 4 5 bobite de la jbl
Am achizitionat acum cateva zile creveti.
Acest peste am vazut ca s-au mai luat de el cand a incercat sa lupte pentru anumite zone. Acum toti 4 sunt un grup si el marginalizat. era mare si foarte mov acum e foarte pall micut si sta mereu retras ,ascuns de ceilalti
Are culorare galbuie pe inotatoare , coada lasata de la jumate si pe el apar pete galbui. As vrea sa il fac bine , o sa caut siuna cvariu mic sa il izoled daram nevoie d esugestii.
Am revenit. Va MULTUMESC PENTRU SFATURI. As putea spune ca acuma cvariul este mia stabil. Toate algele maro au disparut , crevetii au facut pui). Se vede foarte clar curat si frumos.

Am o mica problema cu pun peste. ceilalti cred ca l-au cam alergat si batut iar de cateva zile e izolat, a slabit enorm, inotatoarele au o culoare galbuie.Am observat si solzii decolorati , burta mica si el galbui pe unele parti

Vreau sa fac rost de de un mic acvariu sa il mut insa e posibil sa fie bolnav? si daca este bolnav ce imi recomandati sa iau pentru tratare?
Am inteles , eu cam las lumina 10 ore continuu, acumc aam tot lucrat pe la el si mai mult. Reduc temperatura si adaug treptat lumina.

Multumesc de sfaturi!
Sarbatori fericite!

Revin cu un update.

Am achizitionat 2 lapti de lumina de 10W (deoarece era de negasit cel de 13w recomandat)
Am achizitionat si filtru acela de colt si l-am umplut cu Seachem Matrix.

Vineri saea le-am montat insa acum parca seamana mai mult acea chestie maro cu algelee si parca au explodat. Au crescut in 3 zile extrem de mult. Ce as mai putea face sa ajunga la un echilibru?
Multumesc.

Cred ca voi merge pe lampa celor de la nevertebrate.ro fiindca trebuie sa trimita si pompa. Banda led iau in casa dar din ce vad, nu e asa eficienta ca ceea ce mi-ai propus tu. Multumesc pentru tot. VOI adauga pzoe noi dupa ce fac rmentenanta
Am primit pachetul asta acum un an si a durat ceva pana sa ma mut sa am loc.

https://aquariumprest.ro/acvarii/acvariu-cl-eco60-tank-63-litri-promo.html

Acvariul e la fel , are aceleasi componente doar filtrul intern de aici e diferit. Cred ca voi cumpara acea lumina pe care mi-ai recomandat-o si o atasez eu pe capac .

Cel mai important e sa scap de acea chestie maro,planetele rosii sa creasca sanatos si sfaturile voastre au fost foarte bune.Multumesc frumos!
Salutare!

Astept sa soseasca filtrul dennerle corner XL si seache matrix.

As vrea sa imi cresc lumina insa nu prea am idee. Am o banda led de 50 cm, 7,2W lumina alba.

Ma gandeam sa adaug inca 2 benzi rgb led ca sa nu fiu nevoit sa dau gauri in capac dar voi ce imi recomandati.?

Plantele rosii isi pierd culoarea ca nu au lumina iar plantele verzi cresc de la zi la zi.

La partea cu lumina sunt total depasit.
Mersi de sfaturi!! Din ce a-ti spus voi sigur mai trebuie un filtru ori intern ori unu mai mare extern.Voi lua unul curand.
Legat de teava, mie mi se pare ca imi distruge toate plantele .Astept sa imi vina un burete pe care sa il pun la filtru in locul tevii.

Cum aranjez plantele in spate cum se distrug de la forta apei.

Cel mai important este sa se cicleze cum trebuie acvariul dar sa scap si de algele maro.

O intrebare mai am. plantele rosii isi pierd din culoare cand nu au lumina puternica corect?
Unele plante rosii sa incep sa se vada sterse.
Eu am pus din spate pana aproape de fata piatra ponce sa ridic nivelul apoi pamant.
In tura a doua am strecurat pamantul sa ma asigur ca nu intra orice in acvariu si am completat sa fie mai mult in fata.

Am incercat sa adaug un strat negru de pietris. Este pus in partea din fata mai mult (m-am gandit la estetica nu la partea cu nutrientii) insa dupa 2 zile nu mai fac nici diferetna intre pamant si acelnnisip de granulare 1 2 mm din cazua algelor maro.
Din datele de pe filtru reiese ca filtru poate fi folosit pentru maxim 80L. fiind 60 ma gandesc ca este potrivit dar voi lua in considerare asta.
Cu pamantaul de flori este doar in fata asa mare. In mijloc si in spate am pus sub el piatra ponce ca sa completez.Sa nu fie prea mult pamant.

Momentan nu mai am buget sa schimb tot pamantul ca am vazut diferenta intre pamant de acvariu si acesta. Solutia cu nisipul este foarte buna, nu m-am gandit.

Cel mai important e ca acum stiu de ce acele algae.Eu daca schimb apa saptamanal si cua cei creveti plus tratamentul de bacterii e posibil sa se stabilizeze si sa scap de acele alge maro sau orice as face mereu vor fi prea multi nutrienti?
Mentionez ca din cauza vitezei mari a apei ,plantele din spate nu mai stau ca inainte. Voi reamenaja acea parte la urmatoarea schimbare de apa
Poze:
Salutare! Ma numesc Andrei ?i am început de curând un acvariu plantat.

Acvariul are 63L.
filtru intern Aqua Zonic Evo EF-02
Iluminat - o banda led dar nu ?tiu exact ca?i lumeni are.
Încalzitor, îl tin la 27 grade C.
Substratul este pamânt de flori bogat în nutrienti iar în partea din spate am pus ?i ni?te piatra ponce sa ridice nivelul.

Ca ?i amenajare, am câteva tipuri e plante , o bucata de lemn ?i 4 coji de nuca de cocos.

In prima luna a acvariului am adus o parte din plante. Cele care au supravietuit s-au dezvoltat foarte mult ?i frumos.

In a 6 a saptamana am mai adaugat plante si am inceput ciclarea cu un tratament de bacterii de la Seachem.
De asemenea am introdus sieasy-life catappa -x.

Pestii i-am adus la finalul saptamanii 6. Duminca pe 21.11.

Mentionez ca din cauza tevii care bate in plantele din spate ,nu arata cum ar trebui sa arate. (voi reamenaja in partea din spate sambata

Mentionez ca din cauza acelei tevi plantele din spate arata cum arata. La urmatoarea schimbare de apa (sambata rearanjez in spate)

Am adus 7 zebre, 2 khuli si 4 creveti (2 amano si 2 cherry)

Voi mai introduce o zebra si 2 khuli duminica.

Probleme tehnice: nefiind bine ciclat acvariul am alge maro.




Desigur! Voi deschide in sectiunea de jurnal cu mai multe detalii si poze pentru ca as vrea si niste pareri.

Multumesc!
Ma numesc Andrei si am inceput un acvariu de curand de 63l. Momentan m-am luptat cu ciclarea acestuia sa inteleg cum functioneaza si cu plantele ca sa se dezvolte.CUrand voi icnepe sa il populez vreau cativa danios 2 3khuli si 1 2 creveti. AM un filtru evo, iluminare pe led si incalzitor. Numele plantelor nu le stiu. Din ce plante am laut jumate nu au rezistat. Sper sa invat multe de la discutiile voaste.

Sanatate multa in acvarii!
 
Forum Index » Profile for AndreiCr » Messages posted by AndreiCr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com