[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lazar Ginel
Forum Index » Profile for Lazar Ginel » Messages posted by Lazar Ginel
Message
:o Am un anunt pentru toti cei care au posibilitatea de a ajunge in Germania , sau cunosc pe cineva care pot aduce aceste plante de acolo : 1 .ECHINODORUS DEEP PURPLE 2. ECHI. INDIAN RED .3.ECHI.INDIAN SUMMER. 4.ECHI.LUDWIG DENNERLE. 5. ECHI.RAINENS FELIX. 5 . ECHI RED DEVIL. 6. ECHI. RED FLAME. 7. ECHI. GOLDEN FLAME. 8. ECHI.REGINE HILDERBRANDT. 9.ECHI. ROTER OCTOBER AM gasit pe un site German marea majoritate a acestor plante nu depasesc 6 - 7 euro dar nu mai stiu adresa lui ca sa-l accesez cine le poate aduce platesc si 2 -3 euro in plus pe planta :-P
Cu turba sunt mari probleme , daca turba nu este in parametri optimi poti sa o arunci ,sunt si" turbe bune" pentru acvarii pe forum ai sa gasesti detalii dar cei de afara nu mai folosesc de mult timp turba de nici un fel sa inteles ??
:-) Da recomand celor care au probleme cu lumina prea multa sa foloseasca ,PISTIA este buna si pentru puiet DAR .DAR si pentru setarea unui nou acvariu smilie smilie cand la inceput se realizeaza concetratii mari de nitriti si nitrati plus ca si DIANA WALSTTAD recomanda folosirea plantelor de suprafata la controlul algelor
As vrea sa pun o poza dar nu am cum ?? Nu am nici calculator propiu si nici nu le am cu tehnica , detalii : tuburile sunt de la o firma renumita de bere din occident ,pretul este pe bucata , nu au regulatoare de presiune sa fim seriosi un regulator de presiune este 350 -450 lei noi si la doua maini 200 -250 lei ,.tuburile nu sunt inacarcate ca daca le expediez fan curier il costa si mai mult capacitatea de incarcare 10 kg de co2 tuburile au pe ele robinet si supapa de siguranta ,inaltimea de aproximativ 60 cm diametrul de 18 -20 cm cine vrea mai multe detalii sa ma sune la numarul de telefon 0720550821
Pentru cei interesati, vand doua tuburi de CO2 cu o capacitate de 10 kg CO2 lichid de dimensiuni mici 60 cm inaltime productie Germania la scorul de 100 lei noi ,transportul va priveste sau contra cost prin Fan curier
pai daca ai plante in acvariu si folosesti UV in scurt timp nu vei mai avea plante ,pentru ca UV are actiune negativa asupra macro si micro elementelor nutritive din acvariu si al doilea lucru deloc de neglijat folosind in mod continuu sau des UV sensibilizezi pesti ca la o simpla infectie vor muri din scurt UV nu trateaza chiar orice boala a pestilor UV este si foarte bun si destul de risacant :-P
daca pui decor cu ciment ai grija ce pestii tii ca cimentul creste duritatea apei si vei avea mereu probleme poti sa tii cimentulu si 5 luni in apa
cam greu sa faci o instalatie de ozonare a apei principiul nu este complicat dar trebuie niste materiale mai deosebite principiul este urmatorul se face un mic scurtcircuit intre doi electrozi iar aerul din jurul lor este ozonizat care prin acelasi principiu ca la un vibrator se introduce in acvariu oxigenul mi se pare [O3] este un distrugator de bacterii si ciuperci dar nu in cantitati prea mari ozonul este un semi sterilizator daca reusesti succes ???
daca pui plantele in ghivece cu turba hapyy plant nu mai este valabil pastilele de le sera florennete daca le pui in ghiveci sunt valabile dar sa le rupi in bucatele mai mici in doua sau trei parti si nu lipite de radacina plantei si cu privire la turba nu orice tutba este buna vezi ca sa spus in alte discutii pe forom care turba este buna
:o smilie haide sa va spun pentru ca vad ca va pasioneaza acvaristica normal ar trebuie sa nu prea il fac public acest anunt dar risc si eu la fabricile de confectii gasiti electro valve ei le folosesc la fiarele de calcat cu aburi merg la 220 v eu le am de 3 ani si sunt the best daca cunosti pe cineva sa-ti dea nu te costa mai mult de 50 de lei NOI si le poti conecta si la prize progamabile sunt de productie italiana si au reglaj fin chiar pe electrovalve na ca-am facuto si pe asta smilie
daca temperatura in acvariu creste mai mult de 28 Celsius si se mentine mai multe zile pentru unele plante chiar si nymphea lotus care multi cred ca este o planta de apa calda nu e chiar asa un 22-24 de grade este suficient iar daca gradele in acvariu cresc ,creste si metabolismul plantei adica este mai flamanda inclusiv de co2 si lumina daca nu le are se cam ofileste
nu te da cu capul de pereti esti abia la inceput ai timp mai tarziu dupa cum ai spus daca vrei un acvariu la care nu te intereseaza plantele nu prea ai treaba cu TLD 830 sau osram fluora poti folosi aqarelle de la philiphs dar chiar si asa totusi fa o combinatie cu tld 830 spectrul lui aquarelle e pe albastru si vei avea probleme cu algele si atentie la ce plante pui si cati wati pe litru vei avea algele atata asteapta sa gresim un pic si boom
cele mai bune rezultate sunt cu electrovalve daca nu ai bani prea multi cam 1 milion sa iei o electrovalva cat de cat performanta poate adaptezi de la masini de spalat sau centrale termice defecte sau poate stii tu alte aparate care folosesc electrovalve si asa le poti conecta si la o priza progamabila
Problema sta asa fierul exista in trei variante asimilabile pentru plante FE 1 ,FE 2, FE 3, dintre acesetea numai Fe 2 si Fe 3 pot fi asimilabile in cantitati semnificative si numai in prezenta chealatilor care descompun fierul din bivalent in trivalent pentru a putea fi asimilat de plante fierul pus sub forma de cuie sau alt metal contine intradevar si fier dar mai contine si alte metale care la randul lor se pot desecompune in apa si pe care nu ai de unde sa le stii ,FE 1 in timp datorita agentiloor chealati se poate transforma in FE 2si FE 3 dar in mica masura FE 2 patrunde in celule plantelor si ajuta la transportul celorlante substante la"masa completa " a plantelor FE 3 ajuta la formare clorofilei si la alte chestii care mi-ar lua o gramada de timp sa le explic de aceea cand planta are culoare galbuie una din cauze poate fi lipsa de fier foloseste pastilile cu fier si cu celelante componente dar fi atent la dozaj si la cate plante ai ca pe urma algele vor izbucni
mai ionut esti cam tanar si te grabesti cu citititul am scris un filtru exterior prea puternic da :o :o :o :o :o si oricum varsta ta sunt anii mei de acvaristica hai ca nu m-am suparat
ionut problema sta asa :daca ai un filtru intern , eu personal nu am folosit filtre interioare modelele aparute dupa '89 ci rar cele cu burete de interior am folosit numai filtre de exterior daca ai un filtru de interior puternic nu vei intelege nimic din acvaristica va fi un haos total din cauza curentului de apa si alge la greu ,daca ai un filtru de exterior pre puternic vei avea o apa tulbure mereu plante mereu in bataia curentului si bine inteles alge in final tu alegi???
mersi anticipat pentru echinodorus kleiner bar data trecuta nu cred ca am scris corect denumire eu m-ai am si alte plante pe lista mea si a inca doi de aici din iasi poate gasim si altii acvaristi care vor plante mai deosebite si stii tu pe cineva in germania care ni le poate trimite sau are drum pe acolo si acum a doua intrebare daca nu e cu suparare cine poate sa -mi faca rost si mie de Otoncinclus sp.si de Crossochelius siamensis daca stii tu de unde pot sa fac rost e bine fac o cinste cu bere
pai la cati watii ai tu acolo nu cred ca vor tece mai mult de 3 saptamani pana vei avea un acvariu plin de alge iar despre " pasarica " care ti-a soptit nu ti-a soptit bine, nu cred ca ai un acvariu cu coloana de apa de 55 cm inseamna ca bazinul tau este inalt de 70 cm??? bine inteles scazand grosimea substratului si distanta de la apa la marginea de sus a bazinului aia este coloana de apa , dar daca este coloana de apa chiar de55 mergeau si neoane cam 1w pe litru cu reflectoare sub capac erau suficiente cat despre becurile cu mercur pot sa va spun ca aceste becuri nu prea se folosesc in acvaristica daca sunt becuri daylight ai pus-o cu algele si la cati watii ai tu acolo ar trebui sa ai o densitate de plante foarte mare si becurile care le -ai achizitionat recent se vor incalzi destul de tare si vine vara nu, ce zici cate grade vei avea in acvariu ?? cat despre spectrul becurilor pe care le-ai luat nu se stie ma-i nimic si daca are in componenta si mult spectru violet si albastru tinete bine . ne ma-i auzim
Sandule cand vei m-ai avea tija cu plantute vreau si eu 2 bucati si sa-mi comunici si pretul si cumi-ti platesc
daca cineva din romania are aceste plante sau le poate aduce va rog sa-mi trimite-ti pe forum mesaj ECHINODORUS LITTLE BEAR , ECHINODORUS GRIZZLY BEAR ,ECHINODORUS KLEINER BARTH ,ECHINODORUS RUBIN PITIC ,ECHINODORUS HARBICH SI ROT astept solutii ??
 
Forum Index » Profile for Lazar Ginel » Messages posted by Lazar Ginel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com