[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Danila
Forum Index » Profile for Danila » Messages posted by Danila
Message
Salut coralii arata minunat,cat despre ciano probabil ca nu ai inca o flora microbiana matura si echilibrata.Cat despre piatra vie sau uscata aici este o problema de intelegere in sensul ca piatra vie propriuzisa ,are nevoie de cel putin 7-8 ani in mediu natural sau simulat natural (in ferme) pentru a deveni ceeace biologii numesc piatra vie si ea presupune existenta a zeci pina la sute de specii de microfauna si specii vegetale,care concura la ciclul natural al materiei organice.Pe de alta parte ignorarea rolului substratului (populat la rindul lui cu microfauna )este un alt impediment in echilibru acvariului.Deci rabdare .
Salut, depinde in mare masura de diferenta intre temperatura camerei si cea pe care o vrei in acvariu, daca nu este prea mare poti incerca un incalzitor de substrat,apa calda din apropierea substratului se va ridica omogen in tot bazinul si practic nu mai ai nevoie de alta circulatie a apei.Succes .
Cum nimeni nu s-a oferit sa ma ajute(contra cost) cu ceva vietati, alge etc, am cumparat un bolovan viu ,si am constatat inca o data confuzia de termeni .Dar decat nimic e bun si asta ,asa ca am cam terminat cu aranjatul pietrelor si de acum singura grija ramane sa astept sa creasca ce am deja(e drept nu prea multe) .Cred ca am deslusit si misterul anemonelor cica s-ar chema white rings coralliphorm anemonae,nu se stie prea bine daca sunt bune sau rele, dar fiind relativ frumusele am sa le las in pace.Dupa ce se mai limpezeste apa si situatia in bazin ,mai fac o poza.
Anemona s-a ascuns ,nu-mi dau seama pe unde se tot plimba ,oricum pare sa-i placa mai mult printre pietre,nu stiu cand si daca voi reusi sa-i fac o poza,asa ca misterul se prelungeste .
Succes , la ce dotari ai ,si mai ales faptul ca pare adanc si lung gandit ,sunt increzator ca va iesi ceva frumos.
Da, numai ca pare fara logica , de aceea ma gandeam ca poate o fi totusi alta specie, poate daca mai cresc putin mai apar alte indicii.
Tot holbandu-ma la pietre si gagalicele din acvariu am observat doua anemone ,una ceva mai grasuta ,cealalta micuta -de culoare roz spre rosu cu tentacule stravezii si in varful tentacului o mica sfera iridiscenta.M-am uitat pe internet si seamana cu jewel anemone.Curios este ca acestea ar provenii din Atlantic coasta Marii Britanii si evident sunt de apa mai rece.Deocamdata nu am ce fotografia(nu cu ce am eu),dar pun o poza-imagine cu care seamana f.bine.Ideea care ma framanta este daca mai exista o specie de anemona asemanatoare si nu o gasesc eu.Oricum e frumusica iar daca s-ar propaga ca si aipstasia ar fi OK.
Da ,ar merge, de fapt ar merge multe ,chiar si un acvariu mai mare ,am preferat molly pentru ca sunt mai vioii, mai rezistenti si bineinteles accesibili.Cam trist dar cam atat se poate.
Dat fiind restrictiile de buget si accesabilitate, si fiindca imi devine tot mai clar ca ma indrept spre un asa zis acvariu marin mixt , m-am gandit sa fac un apel(daca mai citeste cineva acest topic ) catre cei care voit sau nu ,detin macroalge.In concluzie sunt interesat cu exceptia chaetomorpha, cam de orice varietate de caulerpa , halimeda ,gracilaria ,sau orice alta ciudatenie.Tin sa subliniez ca interesul este contra cost cu singura precizare ca fiind pensionar si neavand cont bancar solicit expeditia prin curier cu plata ramburs.Pot fi de interes si spongierii,nevertebratele chiar si cele mai putin agreate in acvariu de recif.Practic vreau sa merg atat cat se poate pe ideea eco cu autoselectie,fara pretentii si asteptari prea mari, avand doar placerea de a urmarii evolutia ecosistemului.Si o poza la zi
Succes,piatra arata bine ,pacat ca e moarta ,am inceput si eu ,asa acum vreo noua ani si dupa vreo sase luni cred, am aruncat-o( pe balcon ) si am luat piatra vie, macar in Bucuresti mai poti gasi cate ceva si poti avea mai multe optiuni.Substratul imi pare cam subtire dar stiu ca si asta este acum la moda asa ca avand ceva rabdare(si filtrare buna )sper sa mearga totul bine.
Calitatea imaginilor nu e prea grozava , dar aplicarea zoom-lui apar vizibili viermisorii ,spongierii, etc.
Pana la urma am renuntat la una din lampile led de 7watt , a ramas una si acum e mai aproape de lumina dennerle.A inceput sa prospere si microfauna asa cum am sperat,si ramane de vazut cat si pana cand.Oricum avand in vedere ca alte posibilitati nu prea am la dispozitie, ramane sa ma concentrez pe acest aspect .
Mai stau o zi doua sa ma lamuresc,parca imi pare cam prea luminos(poate scot o lampa mica).Oricum lumnina data de lampa dennerle imi place teribil, personal lumina de fluorescente imi place mai mult decat ceea de leduri(dar asta este strict personal).Teste nu fac si nu am facut niciodata ,apa este de robinet tratata cu tetra safe.sarea este aquaforest si sincer cred ca am sa trec (revin) la red sea(dupa ce o termin evident).Stiu ca este contrar convingerilor tuturor dar principiu meu este sa poti face un ecosistem capabil sa gestioneze compozitia apei, e drept ca daca ai un acvariu de substitutie (cum vad ca este la moda acum)atunci fara control nu-l poti gestiona si daca uiti de el o saptamana e cam terminat, al meu trece in al cincilea an de viata,fara tulburari majore.Se poate spune ca nu am nici cine stie ce fauna dar asta este corect pentru un bazin asa mic,dupa practica(franceza pe care am studiat-o oarecum) un bazin cu functii complete si biocenoza vasta incepe de pe la 300 litrii in sus.Poti vedea(pentru curiosi) bazine de 300-1000 de litrii fara filtre skimmere etc, specificat ca sunt umplute cu apa de retea si cu un schimb partial de apa o data pe an-acum evident fiecare alege ce vrea(si financiar ce poate)Am scris acestea pentru a nu ramane susupiciunea draga unora ca daca nu faci ca majoritatea inseamna ca nu intelegi cum stau lucrurile.In final o poza ,cu intrunirea la cina.
Culoare
Si mai multa culoare,acum tebuie sa ma obisnuiesc cu noua imagine.
Cand eram eu mai bucuros si ca sa nu ma plictisesc ,lampa led s-a terminat,dupa 3 ani de utilizare a inceput sa faca spectacol disco(ma gandesc probabil ca cipul care controleaza ledurile a patit ceva rau)Asa ca am revenit la dennerle nano reef light 36w.Noroc ca anul trecut am am avut inspiratia sa o repar-se arsese droserul de alimentare, asta dupa ce am crezut initial ca s-a ars becul si am cumparat inca unul.Teoretic sunt asigurat vreo doi-trei ani timp in care sper eu sa pot strange eventual bani de una noua (asta daca nu ma paraseste pasiunea pana atunci).Am pus lampa dennerle si am constatat ca parca e prea mic fluxul de lumina asa ca am cumparat iute doua lampi de 7Watt a cate 55 lei bucata de la renumita firma Xilong-China(din petshopul local).Impresia e mai buna si lumina mai alba.
si un primplan cu un amphypod gras(n-am 4K ,cred ca e cam de 0,04K),in ultima vreme de cand mananca bine s-au inmultit teribil, iar eu stau cu lupa pe ei.Imi par amuzanti in goana lor permanenta dupa mincare.
frag pe piatra uscata
ca sa mai inviorez atmosfera ,am mai adaugat niste piatra uscata(acum arata ca naiba),am tuns gorgonia si am mai plantat pe ici colo si am recrutat 4 molly voiosi ,par sa se inteleaga bine cu clownii.
Foarte fain ,o scumpete de acvariu
 
Forum Index » Profile for Danila » Messages posted by Danila
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com