[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Danila
Forum Index » Profile for Danila » Messages posted by Danila
Message
Salut ,pare a fi un succes, candva demult ,am mai facut si eu genul asta de biotop si mi s-a parut utila adaugarea in substrat a unei cantitati de argila(cam o treime),argila are un bun continut in minerale si o capacitate f.mare de absorbtie a substantelor organice, deasemeni cred ca un strat mai gros de substrat ar favoriza o mai buna dezvoltare microbiana.Ca plante cred ca cele cu foliaj foarte fin gen cosor favorizeaza dezvoltarea de microfauna(ca sursa de hrana)Am vazut experimente de genul acesta(reusite) cu plante gen muschi de padure care s-a adaptat perfect la mediu acvatic.Deci felicitari pentru rezultat si rabdare.
Daca este vorba de diatomee(mie asa imi par), teoretic dispar de la sine odata cu maturizarea acvariului.Oxigenarea apei este utila dar poate fi insuficienta, de regula se recomanda cresterea concurentei bacteriene pe resursele de hrana ,reducerea iluminatului,lampa UV ,verificarea(daca este posibil) nivelului de fier si siliciu din apa(niveluri crescute favorizeaza dezvoltarea) si multa rabdare . succes.
Nu , in afara de simbolurile grafice -discus si calut de mare-,dar cum eu am muuult timp liber ,mai citesc ce fac acvaristii din Franta si Italia si am gasit recenzii pozitive ,majoritatea lor de la acvarii cu apa dulce.Avand in vedere ca am dat un leu pe capsula adica flacon de 40 de capsule cu 39 lei si mergand pe principiul -cum n-ajuta asa nu strica -am zis sa incerc. Daca functioneaza ,sincer mie mi se par mai utile pentru acvariu marin,dar nu vad de ce n-ar merge si la acvarii de apa dulce ,mai ales la cele slab sau neplantate.
Cum nu si-a dat nimeni cu parerea, am apelat la convingerea ancestrala-ai bacterii ,ai acvariu- si am cumparat un flacon intreg de aquili bacterium e plus,dupa doua trei saptamani as zice ca parca se vede ceva(daca nu cumva este autosugestie ), in sensul ca aveam cativa mugurasi de alge verzi care nu au mai crescut(e drept ca nici nu au disparut ,inca) skimmerul este mai vioi si apa mai limpede.Lampa maxspect pare destul de buna desi mie imi pare usor cam prea albastra asa ca am suplimemtat-o cu lampile de 7W cu lumina mai alba- asa arata pe gustul meu plus ca vezi ce se petrece in acvariu .
As zice nostalgie, ,eu unul as vrea, ce mi-ar strica sa fiu iar tanar chiar cu pompa nemteasca
Caldura mare,bine ca a trecut .Am primit doua pastile(de fapt casete) de bacterium e plus de la firma Aquili ,care promite ca rezolva si consumul de fosfati din acvariu.Am pus una deja si mare lucru nu pot observa cel putin deocamdata fiindca nu am teste.Intrebarea ar fi daca are cineva experienta cu produsul,sincer ma gandesc sa cumpar o cutie dar parca ceva imi sopteste ca e prea frumos sa fie si adevarat.
Salut , intr-un fel redescoperim apa calda ,cand eram copil adica in anii 60 cam toate acvariile erau low tech ,si principiile de baza erau f. simple,(daca gasesti ,vezi carti de acvaristica vechi),marketingul agresiv,comoditatea ,lipsa de rabdare si intelegere,dorinta de a epata si a cheltui banii,au transformat in buna masura perceptia si scopul acvaristicii .Succes.
Salut, eu zic ca este un inceput bun ,peste nivelul unui incepator, deci felicitari.O problema care va apare cu siguranta va fi cu echinodorusul care va creste rapid si amplu si va genera dilema -ce fac cu el intr-un bazin asa mic ? Filtru resun poate fi suficient daca ramai la optiunea cu pesti betta in numar nu prea mare,desi un filtru mai complex de preferinta cu skimmer de supafata este o optiune de preferat .Succes.
Salut,in general greu cu sfaturile de la distanta ,tot ce pot sa zic este din propria experienta.In anii 90 cand incepeau sa patrunda si pe la mine la Botosani elemente de noutate referitor la plante, am avut oarecare succes cu plantele rosii folosind tuburile de neon philips la 3000 Kelvin ,cred ca aveau indicativ 830(sincer nu mai tin minte exact),ca substrat am folosit argila naturala,plus evident un strat de nisip acoperitor,acvariul populat generos cu guppy si melci, filtrare un simplu burete cu aer.Foloseam un tub neon de 18W la un bazin standard de 60 litrii brut aproximativ 10 ore zilnic.Cat despre Dana Walstad si despre acvariul biotop eu am constatat ca trebuie abordat ca un fenomen temporar,entropia spunandu-si in final cuvantul daca nu intervii in evolutie.Eu personal am inteles ca o competitie de biotop tocmai in asta consta-cine poate mentine viata mai mult timp fara interventie.Succes.
Salut , bine ai venit si succes.Nu trebuie sa te lasi descurajat in privinta acvariului marin.Citeste despre acvariu marin numai cu pesti si vei constata ca nu te va costa foarte mult-nu presupune filtrare si iluminare prea sofisticata, ideal ar fi sa gasesti un acvarist de apa sarata amabil si de buna credinta care sa te ajute un pic la inceput si sa te fereasca de mitologie si marketing .
Da in conditii ideale dar nu avem ,din ce am citit in tot felul de carti depre pesti si acvaristica sunt prezentate conditiile ideale exact ca si in cazul oamenilor ,dar care nu pot fi respectate nici pentru animale si nici pentru oameni(ma refer la spatiile de munca si de locuit in special,, ca de cele de spatii verzi si aer curat mai bine nu mai vorbim)M-am uitat in istoricul topicului si pestii mei au exact patru ani decand au fost cumparati.Teoretic daca ar fi resimtit un stres major ar fi inchinat steagul de mult.(Am vazut ca multi acvaristi in patru ani se apuca se lasa si vand tot de prefarat cu acelasi pret de la achizitie )Asta evident nu inseamna ca mai mult spatiu nu ar fi mult mai bine si evident conteaza filtrarea si oxigenarea apei .
Am expus motivele pentru care nu este nivelul de apa mai sus,si ar mai fi unul -daca setezi pompa de valuri pe valuri intermitente creeaza un balans al apei de minim 1-2 cm ce ce ar duce la aruncarea apei din bazin daca acesta ar fi plin ochi.Clown fish este un peste teritorial ,ocupa o mica arie legata de o anemona sau un substitut nu are in principiu nevoie de spatiu pentru innot.Oricum au cel putin doi ani decand sunt bine mersi.Lampa maxspect mj-l 130 pe care am achzitionat-o pare OK ,o folosesc cu setarea de 10000 Kelvin, cea de 16000 Kelvin mi se pare prea albastra iar de 20000 Kelvin nici nu poate fi vorba la ce vietuitoare am in bazin.
Am reusit sa cumpar si o lampa led mai potrivita(zic eu) pentru un acvariu marin.Evident ,am luat ce am gasit mai ieftin respectiv Maxspect jump 130 (30W)-lumina e acceptabila si sper ca si suficienta.Momentan fiind infernal de cald nu prea mai in vine a face poze ,dar o sa revin ,pana atunci poate ma lamuresc si cu eficienta lampii.
Am vazut o lampa interesanta ,clona kessil-jebao-jecod AK 60 wi fi, am inteles ca nu prea functioneaza programarea dar totusi functioneaza manual (prin cele doua potentiometre) daca cineva are cunostinta de asa ceva(am inteles ca s-au vandut cateva prin tara)as fi interesat de a achizitiona aceasta lampa(evident functionala in modul manual).
Valabil ,m-ar interesa si hermit crab.
Desi nu am cunostinte de electronica, am desfacut lampa am curatat pe ici pe colo dar degeaba,ma gandesc ca este ceva legat de partea de control, deoarece ledurile par ok.Am cautat prin oras un mester si bineinteles ca n-am gasit.In concluzie o pot considera pierduta .Partea proasta e ca pe la mazinele online au niste preturi care m-au facut (cel putin pe moment) sa renunt la ideea unei alte lampi destepte.
Am lampa popbloom shanon 16 de 30 watt care nu mai functioneaza-concret nu mai poate fi controlata, se aprinde cum vrea ea ,ledurile par ok,ideea este daca stie cineva daca poate fi adusa pe drumul cel bun si de ce ar fi nevoie(in afara de una noua ).
Daca cineva poseda si este dispus sa expedieze prin curier sunt interesat de varietati de clover star polyps(xenia, clavularia,anthelia )
Nivelul apei e cam la maximum admis ,zice firma dennerle sa lasi 3-5cm nivelul apei sub limita maxima, asta odata ,a doua e ca skimmerul deja e inaltat peste buza acvariului-pompa este f.puternica si nu are reglaj decat la admisia de aer care nu ajuta la nimic-practic skimmerul e in apa doar cel mult 4-5 cm.A treia e ca la fel sta treaba si cu filtru Tidal , l-am inaltat doi centimetri,pentru ca skimmerul de suprafata sa functioneze optim,daca as ridica nivelul apei practic il anulez.Stiu ca nu e perfectiunea intruchipata dar am avut nevoie de cinci ani ca sa-mi pot strange toate componentele asa ca trebuie sa accept situatia.
Si inca una si gata
 
Forum Index » Profile for Danila » Messages posted by Danila
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com