[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bogdan.sb
Forum Index » Profile for bogdan.sb » Messages posted by bogdan.sb
Message
Banuiesc ca, va referiti la carasii de acvariu, nu cei de balta
Pesti "de fund" care sa se adapteze usor gasesc?
EverSad wrote:Daca tot se doreste: "caracteristici de iaz" luati flora si fauna ce rezista in iaz.

Stiuca, Caras, Biban, Guvid, Papura, Alge dulcicole (matreata broastei=vara) "echidodorus de iaz".

Daca doriti sa considerati o plaja de temperaturi intre 10-30C, se poate si cu pesti colorati.

Ideea este ca: in cazul iazului, exista o crusta de gheata la suprafata, iarna. (doar doi pesti de pe situl' recomandat mai sus, risca sa traiasca)


Doresc sa amplasez acvariul intr-un balcon. Din acest motiv o sa fie o diferenta mare intre temperatura minima (iarna) si cea maxima (vara). Iarna pot sa "indulcesc" putin cu un calorifer, dar vara nicio sansa. Am AC-ul pe hol ptr tot apartamentul, iar balconul imposibil de racit....
Dimensiunile acvariului o sa fie aproximativ 1000 x 350 x 700 mm
Multumesc ptr sugestii. Inca am o mare dilema daca o sa reusesc. In afara de crapi koi, nu am gasit o specie care sa suporte un interval mare de temperatura, conform site-urilor... Si acestia am gasit doar destul de mari peste 20 cm, ceea ce e prea mult...
O sa ma gandesc la un calorifer pe balcon. Asa cred ca pot ajunge la o minima de 10 grade peste iarna. Problema o sa fie vara, cand tempera ajunge si la peste 30 grade
Ma gandesc ca, asa cum sunt crapii koi, or mai fi si alte specii exotice de pesti si nevertebrate care sa nu fie sensibili la variatii mari de temperatura. Din acestea ma intereseaza. Pe net am incercat, dar nu am gasit prea multe in magazinele online ...
paradoxx wrote:O poti arde la tupeu cu un pestw frumos, reginuta baltii autohtona. Vrei ceva exotic ?

Ma gandeam la ceva mai colorat
In afara de crapi koi, ce variante de pesti am?
Ce specii de melci, scoici, sau alte vietuitoare acvatice se mai potrivesc cerintelor (evident sa se si gaseasca de cumparat...)

As putea sa ridic putin temperatura iarna, probabil spre 10 grade cu un mic calorifer...
Salut, doresc sa amplasez un acvariu pe un balcon inchis.
Intervalul de temperatura o sa fie aproximatin 2-3 grade iarna (poate sa reusesc sa cresc putin cu un incalzitor sau un mic calorifer exterior) pana la 30 (poate si putin peste in anumite zile) vara.
Capacitate aproximatix 300 - 400 litri
O sa utilizez filtre si in general ce mai este nevoie.

Intrebare:
ce specii de pesti (in afara de crapi koi) se preteaza? Ma intereseaza si "sanitari"?
ce alte vietati mai pot creste (scoici, melci, raci etc) - imi plac acvariile cu diversitate cat mai mare se vietati?
care plante naturale sunt mai rezistente?
Va rog sa specificati denumirile speciei pentru a le putea cauta in magazine.

Multumesc
Silviu Man wrote:

Nu cred ca "sefa" are ce comenta!

nuuuu, ii place cu a iesit ....
Am finalizat camera, implicit suportul pentru acvariu. In partea inferioara este un corp in care o sa includ tehnica ...

scorpionul wrote: odata la 2 zile sa ii spun cate un pic
adica cate +10 l la la 2 zile
Da, 370 mm - am mai "tras" putin de un perete fara sa vada nevasta-mea
Am mai avansat cu suportul. Sus acvariul, jos aparatura mascata cu pal. Latimea o sa fie de de 370 mm - am mai reusit sa adaug 70 mm
Stiu ca este cam devreme dar, cum se lipeste sticla in asa fel incat sa evit cordoane de silicon neregulate. In trecut imi iesa cam ca in a 2-a imagine (vedere de sus). Cu negru am reprezentat marginea siliconului. Am exagerat putin neregularitatile, dar ideea ramane ...
As vrea sa arate cam ca in prima imagine. Exista vre-o tehnica pe care pot sa o aplic? Sa incerc cu banda de hartie pentru mascare?
scorpionul wrote:uite ai aici o lucrare exemplu http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/17511.page . E o intreaga industrie acolo, ceea ce nu este cazul tau. Dar sfatul meu este sa pui sub acvariu toate acareturile de care ai nevoie. Si inca ceva, vad ca nici tu nu esti foarte lamurit la ce iti trebuiesc toate cele, asa ca fa-ti un timp si citeste aici ca sa clarifici multe probleme.
http://www.consolegames.ro/forum/f63-pets/17206-ghid-de-acvaristica-intretinere-acvariu-pesti-plante-si-echipamente/ Pe urma apuca-te de treaba

Ghidul este super pentru incepatori. Dar acvariul din primul link este ... mai mult un computer decat un bazin cu pesti
Intre timp m-am razgandit cu pozitia filtrului. O sa fie intr-o nisa, dar langa acvariu ...
Maine sper sa am niste poze cu structura finala ...
varolluis wrote: Eu la fiecare setup fac cateva greseli, noi pentru mine si evit unde am dat chix in trecut. Ideea este ca pana nu experimentezi tu si te "frigi" nu ai cum sa faci ce-ti doresti, indiferent cate sfaturi bune ai primi.
Parerea mea este sa nu te incurci acum cu butelie co2, nu te arunca din prima sa le faci pe toate. Focuseaza-te pe acvariu, filtrare si iluminare decenta si dupa o sa iti dai tu seama ce vrei sa realizezi in acest hobby. Sunt o gramada de plante frumoase, care cresc cu o iluminare ok, fara CO2. Tu acum trebuie sa gandesti amplasarea acvariului astfel incat sa ai acces in toate colturile lui, sa poti sa faci mentenanta la filtru, sa cureti un furtun, sa schimbi un neon si toate astea, de care o sa te lovesti.


Am citit pe undeva (pe forum probabil) ca co2-ul te ajuta sa scapi de algele verzi.
In trecut (acum vre-o 20-25 de ani) am avut cateva acvarii si nu reusam sa scap cat de cat de alge decat cu acid boric, dar erau afecrtate si plantele, asa ca am recurs la plande din plastic, de care nu mai vreau sa aud ....
E drept ca atunci nu prea aveam alternative ...
Nu ma deranjaza niste plante mai rezistente, din contra chiar daca nu sunt foarte spectaculoase vizual. Dar nu pot sa vas algele peste tot prin acvariu.
Cu co2-ul rezolv?
Am incercat sa fac o schita (sper inteligibila) cum ma gandesc sa arate ansamblul.
Becurile, montate in capacul acvariului care o sa fie probabil din pal melaminat, cu balamale pentru acces, o sa fie economice sau tuburi fluorescente sau led, dar oricum emana o oarecare cantitate de caldura.
Daca pozitionez nisa deasupra lor, despartite fiind de 2 placi gipscarton, montat pe profile (80 mm inaltime), dau cu o fanta prin care sa trec cabluri / furtune, nu o sa se incalzeasca prea tare filtrul si co2-ul (butelie sau "bomba"), prizele, etc ...?
Cam ce dimensiuni are un filtru, mai mare (chiar daca o sa cumpar unul mai mic), si o butelie de co2 (trebuie sa dimensionez nisa)?
Tot citind, am inceput si eu sa ma gandesc ca ar fi mai buna o fereastra / fanta mai mare sau ceva de genul pentru filtru si co2 daca tot o fac. Pana la urma, un filtru se poate schimba cu alt model care sa aiba alte dimensiuni de furtune, deci trebuie sa am tolerante suficiente.
Se aduna si prize... Oricum, am prevazut loc suficient.
La ce temperatura ar trebui sa functioneze (cu pesti mai comuni si rezistenti si plante de asemenea, cel putin pentru inceput)?
Acea bomba cu drojdie, functioneaza la "temperatura camerei" - la mine ~~ 22 gr.c? Si cam cat tine un pet (2l)? co2-ul este suficient sa iasa printr-un singur colt al acvariului?
Nu prea stiu .... Realitatea este ca, pana nu vad in realitate unul, nu o sa imi dau seama ce si cum. Oricum, ma gandesc sa montez niste tuburi in pereti, prin care sa pot sa manevrez furtunele ... Dar, cam bajbai ... Maine merg pe la Hornbach sa vad ce au pe acolo ...
Am mai citit de "bombe" de co2. Cum se fac astea? De ce am nevoie?
Am nevoie de grosimea furtunelor pentru ca filtrul o sa fie intr-o nisa, langa acvariu si trebuie sa fac gaurile in gips-carton si profile ...
Inca o intrebare importanta pentru faza la care sunt: ce diametru exterior maxim au furtunurile filtrelor externe (in general) ca sa stiu cam ce gauri prevad in structura
La latime nu stiu daca pot sa mai "umblu". In ambele parti o sa fie niste usi care se deschid peste acvariu si mai bine las loc de siguranta decat sa risc o inundatie
Unul mai mic nu se incadreaza in spatiu, deci nu cred ...
De lipit, in urma cu aproape 20 de ani am lipit cateva acvarii si nu am avut probleme cu scurgeri. O singura data s-a fisurat un geam si au curs 100 l intr-o camera de bloc de 3x3 m - covorul cam plutea
Este drept ca, in trecut, lipiturile pe care le faceam erau urate, ramaneau margini de 2-3 mm (lipeam peretii peste fund) si cordoane neregulare de silicon... Acum as vrea un aspect mai placut. Cum se lipesc (modern) acvarile ? Cum evit acele cordoane neregulate de silicon de-a lungul lipiturilor? Cum se pozitioneaza sticla? Cat despre firme specializate ... nu vreau sa apelez. Am placerea de a face totul singur. La final satisfactia este mai mare....
 
Forum Index » Profile for bogdan.sb » Messages posted by bogdan.sb
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com