[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: EverSad
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Message
Nu am afirmat ca ai gresit ceva.

Doar am scris despre ciclare si condii, basca' doua opinii personale de prioritizare. (nu vad de unde alteratia si reactia dvs. /.....)

Inteleg ce inseamna urgenta.... (am avut bazin de 180L care a fisurat in timp ce dormea-m, noaptea)

Adica: este offline/uscat "sumpu" acum. (am schimbat bazinul si asta nou are doua filtre externe)
Procesul este inca in desfasurare.

Hai sa explic:

Bacteriile Nitrosomonas (transforma amoniac in nitriti) au nevoie de o anumita cantitate de amoniac pentru a se putea inmulti suficient incat sa fie eficiente la conversia amoniacul in nitriti.

Bacteriile Nitrobacter (transforma nitritii in nitrati) au si ele nevoie de o cantitate suficienta de nitriti pentru a se inmulti suficient incat sa converteasca nitritii in nitrati la "rata maxima".

Acum, prin eliminarea substratului si restul operatiilor, ai diluat cantitatea de bacterii. (filtrul pe care il ai, nu are cum sa colonizeze cantitatea necesara de bacterii)

Ideea este ca cele care lipsesc, cantitativ se vor forma din nou (in timp) si cantitatile vor fi stabilite de raportul amoniac/spatiu de colonizare.

Personal nu sunt adeptul folosirii aditiilor de bacterii de la petshop. (dar este doar o "pasarica" personala)

Tot personal: Neoanele si fertilizantii, mai pot astepta. (un filtru extern cu material bun si suficient, ar fi prima si foarte necesara investitie)

Adica: vei ajunge cu plantele iluminate bine si fertilizate dar tot cu alge pe ele din motive de amoniac neconvertit.... (si uite asa te intorci la reciclare fara sa ai tot echipamentul necesar)
Mai aduna uneori resturi vegetale.

Dar a mers.
Mutumiri de raspunsuri.

Complicati sunt crevetii astia....... Dar simpli ca cerinte....

Incep ciclarea cu apa normala+Prime, basca ceva lemne si anubias in bazin.

Ideea este sa am/dezvolt bacteriile in Substratul Pro din filtru si intr-o punga/1L cu substrat pro care o tin in bazin, pe perioada ciclarii.

Cand am ciclarea terminata, (40-50zile) schimb cu apa de osmoza 20%/zi freo' 10 zile, bag substratul si fac: MANARIA.

"Manaria" se citeste: Sump de 27L cu 2L substrat pro (deja ciclat) si tot ce mai trebuie pentru "pehas" scazut. Cum este asta?

Bazin de creveti cu sump superior. (pun burete la admisie)

O sa merg cu apa de osmoza.

Apa este dura la provincie.

Ideea este sa ma apuc de ciclare.

Scad duritatea incetisor pe parcursul a doua luni, pana bag orataniile in cotet.
Daa!

Se observa niste pestisori acolo.

Ce mare pare bazinul cu pestisorii asa mici. (da senzatia ca are 2-3K de litrii)
luci1974 wrote:ciao,as dori pareri la un acvariu 25 litri cu filtru cascada extern,pot introduce 6 neoni,3 otocinclusi,1 sanitar si 8-10 creveti?


Cu filtrul ala, vei avea creveti doar cateva zile. (de cand ii aduci)

Gata! bag Shirakura da` albine. (parca nu ar merge si pe Tiger... oricum pe albine "Crystal Black" ma dau' )

Comand substratul si ma apuc de ciclare.

Multumesc de idei, refeitoare la plante si restul informatiilor.

Multumesc.

Ideea cu substratul putin, este buna si logica daca merg pe osmoza si reglez specific parametrii.

Merg' ca substrat minim de Dennerle Shrimp King.

Conuri de arin si frunze catappa, vin de la sine.

Ce nu stiu (in continuare)....

1: Ce teste (PH, GH, NO2, NO3) folosesc?
2: Ce buruieni "easy" mai pot pune pe lemne/pietre? (am anubias de toate speciile si marimile)


Ciclez intai de la zero, (am si varianta cu "gata ciclat") ca vreau sa nu am surprize.

Ma arunc direct la Caridine.

Substratul Akadama este in regula? Si cati Cm ar trebui sa aiba?
LiviuG wrote:Crevetii, ai uitat crevetii.


Si bag' asa, crevetii in bazinul fara substrat, lemne, plante si frunze, conuri, plm?

Intreaba/scrie tastatura si de creveti.... (care si cum, dupe' nescaiva raspunsuri si 1-8 mii de caractere scrise de tastatura de la cuvantul trei a propozitiei).

Oricum, buna atentionarea.
Am vazut/citit si dincolo'.....

Sper ca: faci (ce vrei sa faci) restartul, pentru ca asa vrei tu.

Nu am scris "dincolo" nimic pentru ca nu este nimic de scris in acest caz. (sper sa nu apara intrebari....)

Motivul, este strict al tau.
Citesc ca sunt ceva detinatori de creveti.....

Vreau si eu sa fac un bazin de 54L, (60x30 la baza) doar cu creveti.

Am:
- Galeata.
- Iluminatul din capac. (led de 7-9W...bleah: pun lampa NemoLight de 18W si ma frec' in capac)
- Eheim Classic150 cu substrat pro. (firesc)
- Lemne si anubias, (mic ori mare) basca ceva Vallisneria Gigantea.
- Strachina de hranit crevetii. )
_______________________________________________________________

Ce mai trebuie? (substrat si alte alea de bagat in bazin.....)

Tin sa fie cat de "low-tech" se poate si sa il ciclez de la zero.
Sunt in masura sa raspund.

Experience-u' ala este gandit de "neamt" sa mearga (implicit) cu buretele echivalent a jumatate din volumul sertarului/tavii inferioare si perlon sus. (sa nu intre cacaturi/schije de material filtrant la rotor)

Ce baga, fericitul detinator a bazinului intre medii, este alta discutie si nu face/implica cauzalitate de garantie.

Avand in vedere ca exista nenumarati repetenti " la fizica mecanica/elemantara" care au acvarii, "neamtu" a bagat precautia si recomandarea de setup' .....

Mai cheltuti 15 euro, pentru un prefiltru Eheim, (4004320) Bagati in canistra 1.5L de Eheim substrat Pro si buretele sus. (in prima varianta)

Prefiltrul ala de la "neamt" se dizloca usor si se verifica/curata.

Ulterior, "mai trebu fro juma da litru da substrat" (pana la momentul cand se baga Eheim fix deasupra tavii superiore)...

Rezumat: 2L Eheim substrat pro si prefiltru, este necesar. (am eu 2L de donat)

Foarte bine ca sunteti confuz.

Nici eu nu as vrea sa dau balenele si sa aduc Guppy in asa bazin.

Chiar ma bucur daca raman monstrii acolo.
Domnu' proprietar de pompa....

Daca nu corespunde criteriilor dvs, o iau eu miercuri 26 ianuarie, la pretul de intrare.

Mie, imi place pompa aia..... si ajung in Cluj,.... (cum scrie mai sus)

(off topic) daca am bulan, ajung acasa cu pompa si un Jaguar.

[(la categoria auto: Jaguar XF am de ceva ani....) (a fost cumparat: nou')]

Si prima basina' am dato' eu in masina......
dandumitru wrote:
luci1974 wrote:stie cineva de ce am alga alba pe ciotul de lemn?e daunatoare?nu as vrea sa o scot afara pt curatare,ce metoda imi recomandati?acvariu este la ciclat de 5 zile



Daca vrei sa scapi mai repede de acea albeata, poti pune unul sau doi melci pomaceea in bazin si vor rezolva problema in cateva zile, daca nu, o mai lasi cateva zile si o poti sifona cu un aspirator de substrat sau un furtun pursi simplu.

In mod normal un bazin se cicleaza natural in 25-45 zile, cu diverse interventii 20-35 zile, tu acum ai un bazin setat de 5 zile, adica un bazin crud care va trece prin diverse etape de evolutie in decursul a 25-45 de zile ( valabil pentru coloana de apa si mediile de filtrare ) si vei avea un bazin stabilizat dupa 60- 90 de zile cand si substratul va fi ciclat complet ( adica la suprafata. si in grosimea lui) In aceste 90 de zile apar de obicei cele mai multe necunoscute care pun diverse probleme hobby-stului.

Deci sunt trei etape esentiale
- setare
- ciclare
- stabilizare


PS
indiferent daca substratul va fi bej, alb negru ,rosu sau albastru


Raspunsul la obiect, al anului: 2022

Multumiri pentru cine mai are timp sa explice, incepatorilor. (toti' am fost incepatori la inceput.... dar nu am avut parte de indrumare)

Off topic:Adrrian Paunescu-Totusi iubirea. [ (de ascultat pa' audio) (sa nu scriu de Tatiana Stepa......)]


LE: de pe vremuri.....

luci1974 wrote:multumesc pentru raspuns si pentru ca mi ai luat apararea,nu ma deranjeaza deloc,nu sunt chiar incepator,asa sunt oameni si rai si buni


Anumiti membrii (onorabili) ai acestui forum, considera ca: nou venitii, citesc despre ciclare si alte alea necesare in ideea de a nu, omora' pestii prin intoxicare cu amoniac, din cauza

ca utilizatorul bazinului este prea prost ca sa citeasca ceva reguli de bun simt referitoare la "cum si ce cu un acvariu"...

Probabil ca si reactia referitoare la substratul albastru, are o noima' de (cum PLM albastru? ) redundanta in accept, referitoare la cat: albastru gasesc pestii in mediul lor natural.

Merci de sesizare a nuantei.

Dar: offtopicul (care imi place mie) este un pacat greu de acceptat pentru preaccuviosii admini/moderatori.....

Sa nu bagam' degetelul in gaura necunoscuta. PLM..... (8 doze)

LE: daca eream' treaz, nu scria tastatura..... (dar de funny..... a scris)
 
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com