[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: calcaneu
Forum Index » Profile for calcaneu » Messages posted by calcaneu
Message
Postez tot aici, fiind practic aceeasi speta : rog un admin daca poate sa stearga anuntul din link, sau sa stearga numarul de telefon, nu as mai vrea sa il indexeze google.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25761.page

Multumesc frumos !
Schimb 5 africani maricei (5-10cm) : unul albastru cu dungi orizontale, altul verticale (seamana cu pseudotropheus), 3 portocalii (care seamana cu caeruleus), trimit poze celor interesati si ii identifica ; schimb cu americani / africani mai mici (max 5 cm)
Donez un fire mouth ramas solo, minuscul (3cm) si un guram la fel de mic, asezonat cu un "sanitar" cu dungi alb-negre, care chitaie..tot mic si el.

Eu am femela si o pot aduce maine in Bucuresti, stau pana marti.
Un domn de la un pet shop are masculul, deci valabil doar in Braila.

YM : calcaneu2002

0723632158
Salutare forumistilor !

As dori sa imi fac un nou acvariu de 312 litri cu 2-3 familii de mbune. Acvariul este pe colt , 85x85x55 cm, cu 4-5 pietroaie, fundal din ciment si atat, probabil 260 litri de apa brut.
Intrebarile mele adresate colegilor mai experimentati sunt :
Un filtru extern JBL CristalProfi e1500 este suficient sau supradimensionat pentru acest acvariu ?
Decorul vreau sa mi-l fac eu, intre spuma + ciment si extrudat + piatra calcaroasa (Baschioi) , ce ati alege ?

Multumesc frumos !

Dan.
S-a rezolvat, se poate inchide, multumesc echipei forumului !
Vreau sa desfiintez acvariul din camin, asa ca donez 2 femele : Octofasciatum(Dempsey) si Nigro albino, de 4, respectiv 2 ani.
Femela de nigro are niste solzi lipsa, cea de Dempsey e ok.
Poze daca exista doritori.
Preferabil Bucuresti (Regie) , eventual ii pot aduce in Braila.

YM : calcaneu2002
0723632158
Salutare ! am de gand sa ma apuc de africani, asa ca am dat jos mai multe carti. Dureaza destul de mult sa le iei de afara, dar o sa stau eu la seed atat timp cat sunt doritori :
Freshwater aquarium books - aprox 50 titluri, vezi attachment
Lake Malawi Cichlids by Mark Smith
Lake Tanganyika Cichlids by Mark Smith
Lake Victoria Basin Cichlids by Mark Smith
In principiu sunt toate pe tpb, dati search dupa titlurile de mai sus.
Succes !
Ofer eu 50 ron ... cat de mari sunt gaurile alea ? eu am sud americani si sunt ceva mai mari
Ca fapt divers , am incercat exact ceea ce vrei tu sa faci cu un acvariu de 150 litri la care am scos chitul si am bagat silicon din greu ... a tinut o saptamana perfect , dupa care a curs 90% din apa la vecina in timp ce eu eram plecat in weekend din camin ....
Morala e ca nu prea merita efortul , cu 1.500.000 faci unul nou de 200 cu manutza ta .

Succes !
Rezolvat !! Mersi !
Up !!! hai pls help
Caut pui de citrinellum ... daca are cineva sau a vazut printr-un shop , va rog PM !
Mersi !!
Am eu o femela maricica , are cam 10 cm (cu tot cu coada )
Up up up !!! kiar n-are nimeni / n-a auzit nimeni de cineva sa aiba ?!? Hai ma oameni buni , ca am acvariul golash
Am incercat si eu sa-mi produc singur ceva efecte din ceramica , dar nu am reusit smilie Lut de modelat gasesti in Buc la Galeriile Lipscani , unde sunt buticuri cu provizii pt pictori si sculptori ; e destul de ieftin , cam 20-30k un pachet de 1 kg .
Problema principala e ca dupa ce il modelezi nu ai unde sa-l arzi...am incercat pe aragaz dar nici nu se discuta sa mearga
Succes !!
Up !!! Poate poate are cineva asha ceva
Pai eu as merge pe prima varianta , sa iau cativa pui din care sa selectez o pereche si restul sa-i dau
up ! kiar n-are nimeni ?
vorbesc cat se poate de serios...3 pesti de 2-3 cm nu cred ca sunt inghesuiti intr-un bazin de 40 de litri ; cand s-or face mai marisori imi permit sa-i bag la dempsey in 200 de l
@Magda : pai ai asa de multe cotloane ? :-)

@Koala : Pai in principiu vreau sa iau citrinelii astia sau cum doamne ii cheama de la o varsta frageda si sa-i bag in teveul de 40 l ..cand s-or face si ei pe la 3-4 cm o sa-ncerc sa-i bag cu perechea de dempsey ... citrinelum pe care i-am avut de la matrix ii cam tineau la respect pe dempsey , desi erau doar jumate cat ei ...sper chiar sa ajunga sa-i fugareasca :scrima: , poate poate s-or mai cuminti si astia ai mei .
Mersi de sfaturi !
 
Forum Index » Profile for calcaneu » Messages posted by calcaneu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com