[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Salex
Forum Index » Profile for Salex » Messages posted by Salex
Message
Foto:
Vand anemona Bubble din fotografie
Bucuresti, Virtutii, zona Orsova
200 lei
0743085585
Corect. Pare mai interesant chitul decat superglue...
Multumesc pentru ajutor!

Asta mai lipsea...
Salut
Stie cineva ce sunt tuburile astea roz? Imi apar din ce in ce mai multe in nano reef, pe pietre insa si pe corali
Multumesc!
Vandut
Salut
Vand anemona din fotografie
Diametrul aproximativ 8 cm.
Pret 100 lei
Predare personala in Bucuresti, Sector 6.
0743085585
Vandut, se poate inchide.
Vand lampa programabila, cu telecomanda, de 30W. Caracteristicile tehnice pot fi vazute in foto.
Lampa a fost achizitionata de pe AliExpress in mai 2021 si utilizata cu succes pe un nano reef.
O vand pentru ca am trecut la un bazin mai mare.
Foarte potrivita pentru nano intre 30 si 60 litri cu latura bazei intre 30 si 40 cm.
In stare perfecta.
Pret 250 lei
Salut
Felicitari! Ti-a iesit foarte bine bazinul. Denerlle cube e un bazin foarte frumos, a meritat munca sa il transformi in marin
Si eu sunt la inceput de drum cu un nano cube, tot denerlle, insa cel de 30 litri
Filtrarea o fac cu un Aquael FZN3 cu buzunarele pline cu burete, matrix, siporax.
Acum sunt la ciclare, cu bazinul fara vietuitoare, am ajuns in faza in care am nitrati.
Dupa ciclare, adaug vietuitoare si ma gandesc sa mai pun in filtru Carbon activ si Rowaphos
Sa vedem cum o sa mearga.
Mult succes iti doresc
Da, am un vas de 20 l care sta nefolosit...
O sa fac un nano natural.
Multumesc mult pentru info. Si eu ma gandeam ca e mai eficient sa cumpar un sol special de acvarii decat sa ma apuc sa mineralizez pamant de flori.
Multumesc pentru raspunsuri. Ca substrat fertil ai folosit pamant de flori sau vreun substrat fertil special pentru acvarii, ceva te tip AquaBasis? Multumesc
Felicitari si succes in continuare cu noua abordare.
La Walstad ai avut si substrat fertil sub stratul de nisip?
Salut
Ce s-a mai intamplat cu acest proiect?
Buna ziua
Am si eu o problema similara, GH-ul este foarte crescut
- setup de 6 luni, ciclat
- substrat manado
- dragonstone din petshop
- fertilizare cu evoacvaristic
- co2 la bomba bicarbonat si easy carbo
- apa conditionata cu Filter Medium

Apare diferenta urmatoare:
apa robinet folosita : Ph 7, kh 8-9, Gh 9-10
in acvariu : ph 7.5, kh 10-11, Gh 16-18
Gh-ul urca foarte mult. Plantele cresc insa nu perleaza si echinodorusul mai pierde frunze, se topesc de la varf.
Sa fie de la fertilizanti? Aveti experientacu Evo Acvaristic?
Sau de la Dragon stone?
Multumesc anticipat pt opinii

Revin cu filmul promis
https://youtu.be/LgQ-0txS1d4
Hidre. Asta nu mai avusesem... Multumesc mult pentru identificare. Inseamna ca nu sunt alge. Caut pe net.
Beta nu pare ca le-ar manca... Sper sa nu in manance hidrele pe el.
Va tin la curent.
Inca un amanunt: cand sunt atinse aceste alge se starng repede, transformandu-se intr-un ghem verzui. Sunt foarte "vii" si reactioneaza imediat! Voi incerca sa postez un video.
Salut

Va solicit ajutorul pentru identificarea algelor din fotografie.
Acvariu 20l
Lumina 15W 8 ore pe zi
CO2 la bomba, indicatorul JBL in mare parte pe verde, insa mai sunt si fluctuatii;
Pesti: 1 beta
Fertilizare zilnica cu easycarbo si saptamanala cu Profito si Fe.

Atasat poza cu acvariul si algele
Am observat de aprox 15 zile aceste alge, pareau sa fie sub control, am adaugat si Algexit.
La ultimul schimb am adaugat mai mult algexit si mai putin fertilizant. Azi am tinut lumina stinsa toata ziua, si algele parca au explodat, de parca le-ar placea intunericul si apa proaspat schimbata.

Va multumesc
Salut
Revin cu amanunte.
Am cumparat Aquael FZN1 si l-am pus in functiune. Pana acum sunt foarte multumit. Are 2 cosuri de filtrare cu burete, insa pot fi echipate si cu alte materiale.
Fata de vechiul meu filtru Crystal Hang 1, unde apa trecea in proportie de 90% pe langa burete (mai precis pe deasupra lui), filtrarea fizica fiind aproape inexistenta, la acest filtru apa trece 100% prin burete.
M-am cam speriat la inceput de marimea lui (fata de Crystal Hang 1 e urias si am acvariu de numai 20 de litri) insa m-am obisnuit repede. Debitul de regleaza pe o plaja foarte larga, si la debit minim merge bine, pompa nu pare sa traga greu sau sa vibreze. Este silentios.
Sper sa se dovedeasca si fiabil in timp.
Pret pe piata e cam mare insa, sincer imi pare supraevaluat, il gasiti intre intre 110-130 lei.
Numai bine,
Alex

 
Forum Index » Profile for Salex » Messages posted by Salex
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com