[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Gabi C
Forum Index » Profile for Gabi C » Messages posted by Gabi C
Message
Da, poti sa le pui la radacinile plantelor, ajuta foarte mult.Ideal ar fi sa ai si adaos de co2 pentru rezultate optime. Daca nu ai instalatie presurizata poti si cu o bomba cu drojdie si zahar.
O poza si cu bazinul cu pestii.

image
salutare!
Filtrul poate fi ok la volumul de apa de acolo. As recomanda sa il umpli cu material bio gen Eheim substrat pro sau Siporax.
Ca idee din experientele mele de pina acum, ideal este sa faci ciclarea pe intuneric, fara plante, minim o luna de zile. Este cea mai safe si fara stres metoda.
Soilul de la Tropica este foarte bun, doar ca lasa destul de mult amoniac in apa, deci schimburile partiale de apa in primele saptamini sint vitale.
Daca ai plantele, nu e nici un stres,plantezi si faci schimburi de apa zilnic cca 40% primele 8-10 zile, apoi poti reduce la 2 schimburi pe saptamina cca 50%, iar dupa cca 1 luna intri in normal cu un schimb pe saptamina.
Un rol capital il joaca volumul de plante, cu cit este mai mare cu atit startul este mai reusit ( fara topiri, alge etc...)
Tot din experienta personala un acvariu este cu adevarat matur dupa minim 3 luni de la start, indiferent de cite bacterii adaugi sau ce filtru ai pe el.
ocean wrote:Foarte faina si inspirata "Godjira", deocamdata imi place mai mult fara verdeata


Multam multam, acu si tu , nu pot sa l las "chel"
Am bagat si pestii, citiva masculi de guppy: 2 blue Moscow, 3 blue berry ( doi s au curatat deja, exceptional de frumosi dar si sensibili) si 2 big ear mosaic.
dan.pavelescu wrote:Folosesti cumva apa de osmoza? Ce duritate ai la apa de la robinet si ce duritate la apa din acvariu? Stiu ca Seiryu contribuie la ridicarea duritatii apei.


Apa de Munchen e destul de dura dar nu mai stiu exact duritatea ei. Nu folosesc osmoza, dar da, si pietrele ridica duritatea. Deocamdata merg pe plante usoare sau relativ usoare.
Samy wrote:Bine ai revenit Maestre!


acu nici chiar asa da multam de cuvintele faine
Salutare si multumesc de primire!!
Sorry, am uitat complet cu se ataseaza imaginile. Daca ma poate ajuta cineva.....
https://www.flickr.com/photos/144599614@N02/53803940932/in/dateposted-public/lightbox/
https://www.flickr.com/photos/144599614@N02/53805202369/in/dateposted-public/lightbox/
Salutare, dupa un milion de ani mi am facut din nou curaj sa deschid un nou jurnal.Voi incerca sa ma tin de el. Sper sa reusesc.

Acestea fiind spuse, am sa fac o mica introducere , si anume bazinul este un Eheim de 73 litri din sticla ultraclara, filtrare Eheim pro 4+ 350 plin cu eheim substrate, CO2 presurizat, lampa ONF Flat One.
Substratul activ folosit este Dennerle soil imbogatit cu Root Tabs de la Masterline. In fata nisip decorativ iar pe partea de hardscape roci Seiryu si Iron wood daca nu gresesc
Fertilizare Masterline All In One ( cea mai buna alegere in cazul meu).
Pun aici doua poza, una cu hardscape ul si una imediat dupa plantare. Bazinul a fost startat acum citeva zile.

image

image

raul.tatulescu wrote:Pacat ca te retragi, dar sunt sigur ca dupa ce te regrupezi vei reveni si mai in forta! Felicitari pentru ceea ce faci pe plan profesional! Eu unul nu sunt fan filme cu super eroi asa ca o sa merg pe mana lui batman, ca e mai batran si stie mai bine, eu zic sa il asculti!


Da vedem. Posibil sa revin. Cred ca si imbatrinesc si ma ramolesc putin si nu mai am acelasi suflu sa fac lucruri extra. De exmplu eram super pasionat de tot ce inseamna nou in IT ( procesoare, placi de baza etc....). Acum mi se pare absolut inutil sa stau sa citesc articole despre asa ceva. Vedem si cu acvaristica daca intra sau nu in categoria asta.
Bayek wrote:Mult succes in ceea ce faci! Foarte faine trailerele, am vazut ca 2021 pare sa fie anul SF, multe filme interesante se anunta. Era si timpul.


Multumesc.
dan.pavelescu wrote:Felicitari si succes!

Lista mea de dorinte, sa nu te aud ca nu poti si nustiuce..

- il aduci pe tony stark la viata sau dintr-un univers paralel
- un nou film cu avengers
- batman. il schimbi pe lache-pansat twilight saga cu ben affleck
- faci 3 sezoane noi din lost in space, sherlock si lucifer

Momentan atat, astept vesti


Multumesc!

O sa vad ce pot face....
narcis wrote:Succes!


Multumesc
Gabi C wrote:
dan.pavelescu wrote:Sper sa revii curand. Plus de asta, o spaga cremoasa la koala cine sa mai dea??
Macar pe forum sa ramai, sa ne mai inveti una-alta.


Da, vedem... ce si cum. Deocamdata trebuie sa imi iasa lucrurile foarte bine in ceea ce fac acum.
Cu permisiunea voastra va mai las aici doua linkuri , primul de la filmul care m-a provocat cel mai tare ca si grad de dificultate in ceea ce stiu eu sa fac. Al doilea link la primul ( si sper nu si ultimul ) proiect la care lucrez din postura de lead\superviser.











dan.pavelescu wrote:Sper sa revii curand. Plus de asta, o spaga cremoasa la koala cine sa mai dea??
Macar pe forum sa ramai, sa ne mai inveti una-alta.


Da, vedem... ce si cum. Deocamdata trebuie sa imi iasa lucrurile foarte bine in ceea ce fac acum.
Cu permisiunea voastra va mai las aici doua linkuri , primul de la filmul care m-a provocat cel mai tare ca si grad de dificultate in ceea ce stiu eu sa fac. Al doilea link la primul ( si sper nu si ultimul ) proiect la care lucrez din postura de lead\superviser.

https://www.youtube.com/watch?v=1WeZoqTsZ3w




https://www.youtube.com/watch?v=FZd3xUDudy8&t=52s




Multam domnilor de " interventie". Daca reusesc sa il dau renunt la el cel putin o vreme.
Am in perioada asta foate multe de invatat, mult stres cu munca si nu imi arde deloc de acvaristica. Poate dupa ce o sa ma mai linistesc revin.
Multumesc tuturor de suport.
dan.pavelescu wrote:O veste mai proasta nici nu se putea..



Nu am ce face, am multe pe cap lucrez cite 10-12 ore pe zi. Nu prea am timp de el.
Multam de toata sustinerea\aprecierea din toti anii astia.
Azi am pus si eu bazinul la vinzare. Daca iau un pret cit de cit decent l-am dat. Sint prea limitat cu timpul si nu prea mai am timp de acvaristica.
 
Forum Index » Profile for Gabi C » Messages posted by Gabi C
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com