[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Samy
Forum Index » Profile for Samy » Messages posted by Samy
Message
Asta este si planul meu dupa ce vor fi stabile, dar pana acolo este un intreg procesor care ma atras din prima zi.
Acum Alice cam 3 ore pe saptamana pentru amandoua
Mai mult scriu decat sa face ceva la ele
Mie imi place provocarile si durerile de cap
Sa fi vazut proiectul de acum 2 ani
Nemaifacand asta :
Am luat un Audi b6 fara dotari nimic pe el , pe spate manivela, nu avea cotiera ,lacul peste tot dus.
Plafoniera atarna In cap
Am desfacuto interior complect procurat piesa Internet, ?i asamblata la loc cu piesa originale ?i in Stare buna.
Dupa electronic schimbat, geamuri electrice spate ,bord computer lumini interior, tempomat etc etc daca vezi poze cum arata fara nimic in interior nici cablaje doar tabla
Sunt rabdator si am multe proiecte in spate finalizate. Imi place mereu provocarile
Si imi place cand pot invata de la oameni mai experimentati mereu ,mult mai ok decat o carte sau un site de Internet

De aia va si deranjez asa mult
Nici in zi de sarbatoare nu e lasat in pace
Atat rau a facut
Multumesc mult amandurora bagam la capatana .

Slabutule inca aud explicatile date in urechi
Samy wrote:
dan.pavelescu wrote:13:00 00%
15:00 80%
17:00 80%
20:00 00%


Multumesc slabutule


Deci de la 13:00 va creste treptat pana la 15:00 la 80% si de la 17:00 invers am inteles bine ?
dan.pavelescu wrote:13:00 00%
15:00 80%
17:00 80%
20:00 00%


Multumesc slabutule
Daca se poate un program de iluminat portrivit cred ca cel actual ma adus la aceste alge.
Momentan am asa: sunt 8 programe ce trebuie setate
09:00 00%
10:00 50%
11:00 75%
12:00 100%
16:00 75%
17:00 50%
18:00 25%
20:00 00%
Multumesc frumos,la cel mare am am avut hair alga si am scapt intro saptamana de ea.
10 minute filtrul oprit si carbo peste zona afectat 4 ml ,la 100 l apa.Si lumina de la 30 la suta inensitate la 25, orele le aveam la.fel 4 ore pe zi lumina continua .

Aici din pacate am prea multe ore se pare voi reduce orele de iluminat si continui cu carbo .
Sigur le voi cu rabdare ,plantele isi revin usor.
Erau arse multe ,trebuie sa il stabilizez .
Probelma a fost si modificarile ,in loc de filtru intern am mai pus subtrat ,plante plus am adaugat nisip.

Prima incercare a mea in a face un videoclip si al incarca pe youtube .

Toate au un inceput


https://youtu.be/rAYjaJJpT9E
Arata bine ,nu iti face grija acest skape necesita rabdare multa.
Eu am de aproape 3 luni cel micut si inca nu sia dat drumul cum trebuie .
Plus alge peste alge
Multa rabdare si ape limpezi iti doresc ,continua ca pana acum si va fi bine
Imi vine sa ma
Abia am scapat de hair alga ,acum a parut din nou plus staghorn.
Pun niste poze poate ma ajutati cum sa scap de ele plus daca chiar sunt ce am precizat
Am inceput acum 3 zile cu easy carbo ,si cand fac schimburi de apa indepartez cat pot. Staghorn este cam greu de indepartat de pe pietre.
Bun astazi am din nou acele bule de apa pe pereti difuzorului.
Pun mana pe telefon si sun pe baieti de la co2 Art,se pare ca e ceva normal este din cauza schimbari de temperatura ,transpira pereti difuzorului.,Logic daca o iei asa
dan.pavelescu wrote:Care era, ca poate vor mai fi si altii in situatia asta?
Nu ai pus difuzorul in pozitie verticala?

Nu conteaza pozitia atat timp cat este montat corect ,
Problema era la o garnitura cea mare mai precis ,cumva sa miscat si a intrat apa pe marginile ceramici .
Pana acum arata bine .
Sa rezolvat ,baieti de la co2 Art m-au ajutat sa depistez problema
Astazi vin cu alta nelamurire, nu mai scapati de mine
Am observat astazi ceva la inline diffusor . Parca ar fi bule de aer mentionez la cel Mare am acelasi difuzor si arata bine atasez poze prima este cu difuzorul cu probleme zic eu .
A doua poza este difuzorul de la acvariul mare .
Multumesc mult slabutule ma pun pe construit .
O sa construiesc eu ceva am deja planul in cap. Mai timp si rabdare
dan.pavelescu wrote:Fii smecher, cool, trendy si fancy si leaga cu "soricei" furtunul de minciog. Mai scutesti o mana.
Nu stiu daca merge la tuns plante, dar eu asa curatam pietrele cu periuta de dinti si aspiram in acelasi timp.

Nu merge am incercat data trecuta ,trebuie furtun mare care trage mult dintro data iar la 40 l nu prea ai timp.
Furtun subtire nu face fata este grea planta .
La pietre fac si eu asa
dan.pavelescu wrote:Si cu a treia mana aspiri cu furtunul in zona in care tai.

Cum de nu m-am gandit la asta
Multumesc slabutule, stiam ca ma pot baza mereu pe tine
Lucian wrote:Cu o mana tai iar cu cealalta stai cu un minciog sub zona in care tai...

Multumesc mult,ce faci cand una din maini iti tremura

Eu faceam plan deja sa pun plasa de tantari sub crengile bonsaiului
 
Forum Index » Profile for Samy » Messages posted by Samy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com