[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: opincarul
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Message
Avansatul wrote:Pai in general cele normale cumparate pt vopsea daca apesi este posbilitatea sa se zgarie, dar sunt speciale pt. acvariu costa undeva la 35 ron in animax.

Magnet pentru vopsea nu exista. Tu vorbesti de razuitor, ceea ce uraste colega.

Anca, fii atenta si la pietricele, dar si la magnet. Trebuie sa fie suficient de puternic pentru grosimea sticlei. Personal prefer sa razui sticla cu un card RATB, magnetul lasa niste brazde in stratul de alge de—am crezut ca a inceput campania agricola in acvariul meu. Am folosir un JBL Floaty II mediu.
stefanp wrote:
mai ales calciu si fluor (din inlocuirea dintilor puternici)
Ai mare mare grija !


calciu ca bea laptic proaspat muls de la vaci si flour ca se spala pe dinti.....dar ce te faci daca nu se spala pe dinti si ii pute botul, nu e toxic pamantul rezultat??

PS: chasey s—a mutat an Buzau?
@sagaeu, nu mai scrie cu diacritice ca nu se intelege mare lucru.
R4du wrote:pai si in intern si in extern sa pun filtrare biologica? pai si cea mecanica?


cel intern il folosesti pentru filtrarea mecanica. sunt sigur ca din graba a scris tot biologica.
@avansatul, nu te pripi cu afirmatiile despre cineva. poate ar trebui sa-ti amintesti cand ti-am scris ca nu tot ce zboara se mananca. asta a fost acum 6 luni.
@tonelson, om bun, ai pus o intrebare toata lumea ti-a raspuns la unison 10 litri, ce altceva mai astepti?
gandeste-te ca nu ai crescut inchis intr-o camera. asa sunt si pestii, cu cat au spatiu mai mult cu atat cresc mai frumos.
un betta poate fi tinut intr-o plosca de 1,2 litri, dar nu te astepta ca el sa-si arate adevarata frumusete.
Nu te indrum sa alegi o firma anume, dar intereseaza-te la Cristal Brad de pretul manoperei.
kazaku wrote: Cand ajungi si tu acasa, te rog frumos sa pui link-ul.


6mm - 50,40 ron si 7lei/ml de cant.
8mm - 90 ron mp si 8,5lei ml de cant.

preturile au TVA inclus si iti taie ei sticla la dimensiuni de banii astia.
EfoIn topicul lui Luciano am scris ce pre?uri au cei de la Afloriceli pentru sticla de 6mm si cea de 8mm.
acum am intrat de pe telefon si cum am o janghina de telefon nu pot sa pun linkul.
Super filtru AquaPro, dar ce faci cu el cand se strica? Din ce am inteles eu nu ai garantie decat pe plastic, restul fiind vazute ca si consumabile si neincluse in garantie.
Salut si bine ai venit. Foarte interesanta istoria si foarte frumosi puii de EBJD, i-am vazut weekendul trecut. Imi place sa pierd vremea in fata acvariilor cand merg la cumparaturi in Obor si magazinul tau ma fascineaza. Ar trebui sa faci si un mic acvariu plantat, asa sa iei ochii vizitaretilor.
Decat un filtru SH de pe site-ul lui Varu' (mai bine cauti pe forum la Vanzari), mai sigur e un Serafil. Macar ai garantie, stii ca e nou si mai stii ceva: filtrul vine cu Siporax ca asa il expediaza producatorul.
Fucsia?? Am auzit ca e fensi trendi sa ai (ai normal, nu ai margarete, melci, scoici, raci, craci...) culoarea asta in acvariu.
Baietii dinspre patria pierjelor, ce se mai aude despre ceaiul de pruna si ceapa cu sunca?? Mi s-au uscat buzele si mi s-a redus grasimea pe ficat (steatoza tinde la 0) in asteptarea voastra.
Am si uitat de ele, dar mi-au amintit bajetii care se ciondanesc acum cu Skimmerul Beckett si margaretele. Auzi la ei, Margarete in mijlocul iernii.
kazaku wrote:perlon, power-headul, sun-sun, eheim substrate pro, skimmer saun biofilm, De teste nici nu iti zic, nu stiu nici macar cat costa o trusa de teste si unde gasesc. Nu am nici o idee care sunt testele cu batul de urechi.



perlon- vata sintetica, retine particulele mai fine din apa;
power-head - in cazul de fata e vorba despre partea care trage apa prin cartusul unde se pune pasla verde;
adica asta image

sun-sun - o firma care produce filtre pentru acvaristica;
eheim substrate-pro - mediu filtrant de inalta calitate (filtrare biologica);
skimmer - este teava mica prin care filtrul trage biofilmul este evidentiata in poza asta:
image

biofilm - pelicula de grasime de la suprafata apei, este inestetica si impiedica schimbul de gaze intre apa si mediul ambiant;

testele cu batul de urechi sunt teste 6 in 1:
image
nu merita efortul financiar de a le cumpara (sunt cam 50-60 ron) ca sa afli ca apa din acvariu are PH cu prins intre si intre - asta e doar un exemplu.

Testele la picatura sunt mult mai bune pentru ca au acuratete mare, dar au si un pret mai mare http://www.pepika.ro/21-Acvaristica/378-Pentru-apa/382~Teste-de-apa/
Incearca sa citesti toate articolele de pe forum ca sa intelegi despre ce vorbesc ceilalti colegi. Eu citeam la inceput pana pe la 3-4 dimineata, iar la 8-8:30 trebuia sa fiu la munca. Si asta a durat cam 4 luni, apoi am fost amenintat ca dorm pe pres la usa.
Depinde de specie, dar 6 in 20L e putin SF. Daca sunt pui mai merg, dar sunt canibali cand sunt mici. Supravietuieste cel care se adapteaza mai usor conditiilor. Cand incercam sa ii inmultesc tineam puii intr-un acvariu de 12-13litri. 2 generatii de pui, 8 la numar. Dupa 2 saptamani a mai ramas doar unul care s-a dezvoltat extraordinar de mult dupa ce si-a mancat fratii.
Avansatul wrote:Nu este obligatoriu sa fie cumparat.... poti sa il procuri singur optim ar fi 3 - 5 mm, iti iei cat ai nevoie 1 kg 2.. 3 cat crezi tu, il speli bine in 2-3 ape..... si asta e tot


Optim ar fi 1-3 mm nicidecum 5mm. La 5mm e deja piatra nu pietris.

Incearca sa indrepti cotul filtrului catre latura opusa astfel incat sa se creeze un flux al apei. Asa cum il ai tu iti valureste suprafata apei, dar filtreaza cam aceeasi apa.
Totusi, cum faci rost de bani mergi si ia de la Hornbach o punga de 10kg de pietris natur ca-i in jur de 20-30 ron. Iti inteleg situatia, eu ma tin de 3 luni sa iau sticla pentru un mini-sump si nu reusesc ce ma salveaza pe mine e power-headul de la SP-1100 care baga apa intr-o sticla de 2L plina cu roca vulanica (multumesc @scorpionul, inca odata). Un burete pe sorb, putin perlon la gura sticlei si 3 gauri, e sticla patrata in sectiune. Si mai folosesc un Sun-Sun jhbl 501 in care am Eheim Substrate Pro, in special ca are si skimmer si ma ajuta in lupta cu biofilmul.
Am 7 pui de kribensis si 4 Fundulopanchax Gardneri in 72L brut.
Nu am vazut daca ti-a raspuns cineva sau nu, dar iti dai seama daca este sa nu terminat ciclul azotului din teste la picatura. Nu vreau sa te injur, insa asta e cea mai buna solutie pentru un incepator. Nu claritatea apei, aspectul ei sau testele sub forma de bat de urechi.

Asa ca da-i bice si arunca in stanga si in dreapta cu CV-uri si cum iti permiti sa dai 30 de niste nimicuri, gandeste-te ca-ti trebuie o punga de 10kg de pietris din HB si mergi si cumpara-ti.
jjojjo wrote: Dar voi ce ati tine intr.un acvariu ca al meu(in afara de vivipari,neoni) un peste care nu creste foarte mare dar nici cat un guppy


un trio din astia: https://www.google.ro/search?q=killifish&safe=off&client=firefox-a&hs=5rs&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=sDX1UuHwJKqCyAPkq4HoDg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=665#facrc=_&imgdii=mX-zSxTTiyK0xM%3A%3B7sl-GzYiWoz9fM%3BmX-zSxTTiyK0xM%3A&imgrc=mX-zSxTTiyK0xM%253A%3B-Ui4HnBwoOGQxM%3Bhttp%253A%252F%252Ffish-etc.com%252Fwp-content%252Fuploads%252F2012%252F03%252FKillifish.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Ffish-etc.com%252Ffish%252Fkillifish-2%3B943%3B515
opincarul wrote:Tind sa cred ca e un fundal pictat, asa cum a mai avut si la alt acvariu.


Nu mai pot sa editez mesajul initial

Acum am mai vazut un videoclip cu acvariul, foarte interesant...... foarte. O bucata de carton pe post de fundal , sunteti plin de idei originale.
Tind sa cred ca e un fundal pictat, asa cum a mai avut si la alt acvariu.
aveti grija cu promovarea produselor ca-canadiene, sa nu va treziti cu posturile editate/sterse sau mai rau cu ban )

Pana la urma ramane urmatoarea intrebare: eu cu cine spray-bar ????
 
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com