[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adrian_d
Forum Index » Profile for adrian_d » Messages posted by adrian_d
Message
Salut. Poti sa-mi spui te rog de unde ai luat sistemele de prindere a Pal-ului ca pe la Leroy Merlin le-am aratat si pozele si tot se uitau la mine ca la nebun. Multumesc.
Merci ptr pont Koala! O sa ma duc sa caut niste bucati de cauciuc.
Pina la urma m-am decis astfel : parchet, stand metalic, blat bucatarie, polistiren expandat (2 sau 3 cm), acvariu. Nu mai pun nimic intre parchet si stand.
Va salut. Revin cu o dilema. "Sendvis-ul" final ma gandeam sa arate asa : parchet (nu foarte drept), polistiren, stand metalic (nici asta perfect drept), blat bucatarie (2,8 cm grosime), polistiren si acvariu.
Intrebarea e urmatoarea : merge sa pun polistiren expandat de 3 cm in ambele pozitii indicate mai sus? Nu stiu cum va rezista expandatul in timp la o greutate de 1 tona. M-am gandit la expandat si nu la extrudat fiindca e mai moale si poate prelua mai bine din neregularitatile prezente (parchet si stand).
Daca exista colegi care au folosit expandat sub acvarii mari as fii curios cum rezista in timp.
Va multumesc.
Intr-adevar acvariul va fi lipit direct pe standul sau. Cu standul am niste probleme de planeitate dar sper sa rezolv cat mai repede.
Super
De unde ai luat autocolantul?
Acvariul va fi lipit acasa. Sticla de 12mm o sa o comand Aquadec in Bucuresti.
Va multumesc pentru raspunsuri. Dupa ce am mai discutat si cu cel cu care voi lipii acvariu, cred ca voi merge pe varianta 2 cea cu un fund incastrat si pe celalalt sprijinite lateralele.
Va salut.
Vreau sa demarez un nou proiect cu dimensiunile 260x60x60 cm. Standul este gata sudat din teava rectangulara.
La capitolul sticla m-am gandit asa : lateralele din sticla de 12mm (plus intaritoare longitudinale si H) iar fundul sa fie din 2 coli de 10mm. Nu stiu ce solutie constructiva sa aleg pentru fund : ambele foi de 10mm incastrate sau una incastrata si una pe care sa se sprijine toate lateralele?
Pentru prima varianta (ambele foi incastrate) imi e teama ca nu o sa pot sa injectez silicon cum trebuie pe inaltimea de 20mm (unde fundul trebuie sa faca priza cu lateralele).
La a doua varianta, cea pe care tind eu sa merg, ce ziceti exista riscul sa crape foaia de sticla de 10mm pe care se sprijina toate lateralele (avand in vedere grosimea de 12mm si de aici si o greutate destul de mare zic eu).
Grosimea stratului de silicon va fi de 2mm iar siliconul Dow Corning.
Inca n-am dat comanda de sticla deci orice sfat e bine venit. Multumesc!
Cum mai merge treaba?
Felicitari ptr bazin
Poti sa-mi spui ce lumina folosesti si cati wati ai acolo?
Si inca o curiozitate : Severum-ii cresc greu?
Multumesc.
Cam nasol ce spui. Ce silicon ziceai ca ai folosit ?
Multumim frumos.
Intradevar, Resun-u cu pretul sau este probabil cea mai buna solutie in ceea ce priveste filtrele interne.
paradoxx wrote:hahahahahaha ce narodei sunt la faza cu laserul Filtrul extern cel de-al 2lea a ramas 304A ?


Filtrul al doilea este 303A (1400l/h, cca 6 litri material filtrant). Impreuna cu primul, 304A, am aprox 14 litri material filtrant biologic (siporax, piatra ponce si spartura de roca vulcanica). Cel mai probabil o sa urmeze si al treilea filtru.
Va salut!
Intre timp am achizitionat si al doilea fitru extern si am renuntat la plante care n-au rezistat prea bine. Bureti n-am avut timp sa caut (alte culori )

Felicitari! Ai niste exemplare demne de toata admiratia.
elis wrote:Frumos Schimba si tu buretii aceia....negru spre exemplu...


Multumesc! Sunt in plan si alti bureti dar din pacate stau foarte prost cu timpul liber momentan.
Incet, incet apar si algele. Plantele nu cred ca vor mai rezista prea mult.

Un update ceva !? Cum mai merge treaba?
 
Forum Index » Profile for adrian_d » Messages posted by adrian_d
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com