[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: AdrianMar
Forum Index » Profile for AdrianMar » Messages posted by AdrianMar
Message
Va salut!
Ofer spre vanzare:
Okinawa yellow,mare pe la 3.5cm - disponibil 1 exemplar - 99 lei (poza 1)
Hermit mare pe la 4-5 cm electric blue, calcinus - disponibil 1 exemplar- 45 lei (poza2)
Hermiti blue leg tricolori - 2 exemplare 40 lei (poza 3)
Asadar stocul este limitat !

Tate animalutele sunt sanatoase, ii am de peste 2 luni si au stat si in carantina.

Asigur transport in tara prin curier rapid, plus garantia supravietuirii, in Bucuresti vi-i pot da si personal.
Contactactati-ma la telefon sau whatsapp pe numarul 073 1501 324 (Adrian)

Cu drag,
Adrian!



Aceste vietuitoare rare ofera un comportament foarte interesant si sunt compatibili cu toate speciile de creveti de apa dulce si pestii de talie mica, pot fi pusi si in plantate, suporta excelent si Co2 gazos si licjhid dar nu exagerati.
Daca aveti melci si se descurca acolo, si ei vor fi bine.
Crabii sunt crescuti de mine, full submersi, traiesc sub apa ca si pestii, in mediul natural ei nu ies din apa decat in cazuri exceptionale, traind printre plantele acvatice.
Sunt foarte pasnici unii cu altii si pot sta pana la 10 intr-un acvariu nano de 20 litri de exemplu sau chiar mai multi cu o filtrare potrivita.
Sunt usor de pastrat si intretinut, daca hraniti des pestii este posibil si sa scapati de hranirea lor, desi pentru a fi mai siguri ca ajung si ei sa consume ceva este bine sa ii mai hraniti din cand in cand.
Eu ii hranesc cam 1 data pe saptamana pentru ca nu prea am alge si mentin acvariile destul de curate asa ca nu prea gasesc pe la mine mare lucru altfel, va pot oferi acelasi tip de hrana pe care o folosesc si eu, la cat de putin mananca nu cred ca ar fi o problema hranirea lor.
Au o durata de viata de pana la 3 ani, mai ridicata decat crevetii insa depinde de cat de bine sunt intretinuti, pot sa depaseasca 3 ani (din propria experienta).
Mai multe detalii despre ei : https://bigfoot.ro/crabi/322-micro-crab-paianjen-thailandez-limnopilos-naiyanetri.html

Mai am in jur de 6 exemplare de dat, asa ca daca doriti o completare interesanta la acvariile voastre contactati-ma cat mai rapid.
Acesti crabi se reproduc usor, insa extrem de putini pui ajung la maturitate si este nevoie de studiu pentru reproducere, asa ca este posibil sa nu mai ofer prea curand altii.
Sunt atat masculi cat si femele, insa acest aspect in cazul lor este irelevant, deoarece atat masculii cat si felemele au un comportament pasnic.
Va pot da si ponturi despre hranire si ingrijire daca aveti dubii : 073 1501 324 este numarul meu.

Cu respect,
Adrian Marin!
Salutare si la multi ani tuturor, indiferent ce vietuitoare aveti !
Oferim betta deosebiti Elephanti, halfmoon masculi si femele si creveti cardinali / white spot (selectie) reprodusi de noi.
In acest moment, cantitatea cu livrare rapida este foarte limitata, doar 2 femele de halfmoon, 3 betta elephant dumbo (pink, blue si white) si 4 masculi de halfmoon.
Preturile sunt cuprinse intre 45 si 130 de lei (include ambalarea si produsele pentru ambalare precum incalzitoarele), atat pentru creveti cat si pentru betta
Pentru mai multe detalii va stam la dispozitie la numarul : 073 1501 324 (are si whatsapp) , mesaje pe forum sau cum va este mai usor.
Ofer garantia supravietuirii, daca nu ajung la dvs asa cum trebuie va trimitem banii inapoi.
Ambalarea se face cu incalzitor, termoizolatie si livrare rapida.
Pestii pot fi vazuti aici : https://bigfoot.ro/14-vietati?page=2
LIVRAM ORIUNDE RAPID !
Ouale de melc sunt invelite in gelatina (daca nu este o specie mai aparte). Ce se vede in imagini nu par a fi invelite in nimic.
Eu ma refer in momentul cand ies puii de melc din oua si incep sa se deplaseze.
Seamana mai mult cu icrele.
Desi tot mi se pare poza neclara.
Pestii nu ii va afecta, dar daca e ceva ce poate pune stapanire pe acvariu si aspiri rar, sau hranesti mai mult o sa ai o invazie urata la privire.
In plus ostracodele cand sunt foarte multe afecteaza plantele, multe studii zic ca nu pot manca plante, desi eu am vazut ca afecteaza cumva plantele (exp personala, pana aflu cum, e doar un mit, luati-l ca atare)
Detaliaza cum se misca, sunt statice, innoata, ies la ceai ? )...
alinutz80 wrote:Acele puncte albe nu stiu ce pot fi.....dar nu stiu daca e ceva grav. Incearca sa le aspiri cand schimbi apa.

Acei purici cum le zici tu cred ca sunt oatracode si nu sunt daunatori. Cauta pe yourube video uri cu ei.


Salutare Alin !
Daca sunt ostracode poate schimba apa si aspira pana la adanci batraneti )!
N-ai sanse sa le controlezi doar aspirandu-le.
Eu zic ca cel mai bine sa dea detalii mai amanuntite, poate sunt doar pui de melc care "sclipesc" de la neon.
Poti pune o poza cu mai mult zoom?
Da si detalii despre modul in care se deplaseaza .
Nu mai fiti mah rai )!
Salutare dl Mishul si bine ati venit pe forum!
Salutare si in primul rand la multi ani daca ati avut sarbatoriti/daca ati sarbatorit de Sf. Andrei.
Daca nu ofera nimeni explicatii cu ce vrea sa faca, voi incepe eu.
As dori sa completez un sump pentru un acvariu marin de 90 litri pe care il astept de vreo 6 ani, achizitionat de la unul din colegii de forum; si au fost numai probleme pana acum, si nu cu coralii sau ceva de genul asta ci ghinioane de genul mutat din locul x in y si spart sticla.
Printre altele am avut si un ghinion teribil zilele astea sa ma duc la dentist cu nici o problema si sa am intorc acasa cu mai multe (nu generalizez si nu dau nici cu hate aici doar imi exprim frustrarile ) ).
Nu mai intru in detalii, oricum fiecare are si isi stie problema lui...
Stii cum e, plange-te 10 minute cuiva, ca sa se planga o viata celalalt.
Apoi reintorcandu-ne la ideea de cum l-as folosi, as mai da din material unei prietene care are la cativa carasi doar material filtrant tip burete, adevarat in filtru extern, dar... ).
Daca se poate ridica cumva de prietena (care locuieste in capitala), il luam noi, asta evident daca e ok pentru restul colegilor si nu are altcineva si mai mare nevoie de el.
Eu asa l-as folosi si nu prea e genul meu sa mint ca-l folosesc altfel.
Stima si ape limpezi, dar si sanatate!


Ofer spre vanzare o femela de cyphotilapia frontosa Blue Zaire Moba superba.
Blue Zaire Moba este una dintre cele mai valoroase ciclide africane, si unul dintre cei mai scumpi pesti de apa dulce.
Abea cand pestele trece de 15 cm incepe sa-si dezvaluie putin din adevaratul potential.
Exemplarul pus la vanzare este crescut de mine de la 2 cm, acum are 5 ani, si as fi foarte bucuros sa-l ofer unui adevarat pasionat de frontose!
Chiar daca nu se respecta in intregime pretul exemplarului.
Este pestele potrivit pentru tine?
Daca ai deja o familie de frontose mari si un acvariu incapator, cu siguranta este o alegere potrivita.
Daca ai alte varietati de frontosa precum burundi, si vrei un peste care sa iasa in evidenta, cu siguranta vei fi uimit de potentialul sau.
Il puteti tine chiar si cu alte ciclide precum cele din Malawi, va sta destul de confortabil atata timp cat acestea sunt carnivore-omnivore si NU au un comportament iesit din comun de energic.
Pestii precum haplachromisii mari (nimbochromis), Aulonocara, sunt colegi potriviti in cazul in care aveti un acvariu comunitar de africani mari, in general sunt mai agresivi cu pestii din aceeaasi specie decat cu alte specii de dimensiuni apropiate.
Frontosele sunt pesti linistiti; daca acvariul le respecta cerintele.
Contrar credintelor, acesti pesti sunt destul de dificil de sexat, dupa lungi studii si conversatii cu cativa crescatori am ajuns la concluzia ca pestele este femela.

Garantez livrarea sigura, daca este cazul il aducem personal, pentru detalii nu ezitati sa ne sunati, sau orice alte nelamuriri.
Avem 1 singur exemplar disponibil la aceasta dimensiune de Moba.
IMAGINILE SUNT REALE!

PRET : 265 euro

Foto-ul a fost facut cu destul de mult timp in urma, in prezent pestele este mai mare decat in fotografii!
Poza a fost facuta la lumina naturala pentru ca foarte multi pasionati au spus ca truchez culoarea folosind luminile acvariului, pentru a inchide orice guri rele, am facut poza la umbra, in vara.
Luati in considerare ca pestele a fost putin stresat si si-a diminuat culorile la poza, in acvariu, straluceste chiar mai intens.
Nu va inchipuiti ca l-am prins special pentru poza, a trebuit sa fie oricum capturat in acea zi ;)!
Parametrii in care au fost crescute :
PH : 7.2
Temperatura : 23 - 26 grade Celsius

LIVRAM ORIUNDE SI GARANTAM CA VA AJUNGE IN STARE PERFECTA INDIFERENT DE VREME.
Orice doriti sa ne intrebati despre exemplarul oferit la vanzare, o puteti face la telefon prin mesaj sau sunati, raspundem ambelor variante :

Telefon 1 : 073 1501 324
Telefon 2 : 0787 202 837
Un alt exemplar de frontosa, Mpimbwe avem aici : https://bigfoot.ro/cichlide-din-tanganyika/309-ciclida-africana-frontosa-mpimbwe-blue-16-cm-crescuta-in-romania.html

Cu drag,
Adrian

Daca il gandesti inainte si nu te grabesti, si evident ai ceva spatiu iese un iaz fain si cu bani putini .
Macar broscoii mai anima atmosfera pe acolo ).
Salut!
Depinde si cat de "incarcat" este acvariul, de cate vietuitoare sunt.
Ce zici de asta?
Din cate stiu piesele la Tunze sunt de buna calitate si durabile in timp.
https://bigfoot.ro/skimmarea-apei/315-protein-skimmer-tunze-comline-9012.html

Cu stima,
Adrian.
Ofer spre vanzare un mascul crescut de mine de frontosa Mpimbwe Blue, unul dintre cei mai scumpi pesti din lacul Tanganyika, si una dintre cele mai scumpe ciclide africane.
Sunt pasionat de multi ani de acesti pesti uimitori (poate unii inca va mai aduceti aminte de asta ), dupa parerea mea (si nu numai) acest peste este cu adevarat regele ciclidelor africane.
Pretul exemplarului scade la 121 de euro.

Detalii despre pestele oferit :
La noi in bazin este masculul cu cel mai bland comportament.
A fost crescut in apa mai dura, caracteristica ciclidelor si cu filtrare externa alaturi de alte frontose.
Temperatura de crestere a fost cuprinsa intre 23 si 26 grade C, atata timp cat aveti un acvariu bine filtrat si aerat apa se poate incalzi pana la 30 de grade fara probleme, si, in partea opusa pot sta la 23 grade celsius fara probleme.
Consuma orice fel de hrana cu continut ridicat de proteine, ocazional mananca si mancare cu spirulina.
Il puteti tine singur sau in grup, nu sunt pesti foarte atasati de un grup, insa formeaza grupuri in habitatul natural. Ambele variante insa vor necesita un volum de apa serios cu o baza a acvariului cat mai extinsa. Acvariul nu este necesar neaparat sa fie foarte adanc.
Intr-o colonie serioasa aveti nevoie de 2-3 masculi adulti la 300-400 litri, depinde insa si de cum se inteleg si ierarhia din bazinul respectiv.

De obicei intr-un acvariu cu frontose mari merg pusi pesti de dimensiuni similare din aceleasi habitate.
In general sunt pesti pasnici si linistiti, insa daca aveti mai multi masculi apar luptele.
Pentru ca sunt pesti valorosi vom stabili impreuna cea mai buna modalitate de livrare pentru siguranta maxima.
Garantez livrarea sigura, daca este cazul il aducem personal, pentru detalii nu ezitati sa ne sunati, sau orice alte nelamuriri.
Avem 1 singur exemplar disponibil la aceasta dimensiune.
Orice doriti sa ne intrebati despre exemplarul oferit la vanzare (inclusiv daca vreti sa-l vedeti live) o puteti face la telefon prin mesaj sau sunati, raspundem ambelor variante :

Telefon 1 : 073 1501 324
Telefon 2 : 0787 202 837

Imaginile sunt reale !
Cu deosebit respect pe care il port acestei comunitati,
Adrian Marin !
Livrez oriunde in Romania si garantez supravietuirea, ce nu supravietuieste nu se plateste.
Pretul este de 50 lei / exemplar.
La 10 creveti cardinal ofer bonus 2 tipuri de hrana si frunze pentru creveti din sortimente precum Shrimp King si alte branduri importante, care va vor ajunge pentru 3-4 luni.
Pentru alte detalii sau intrebari puteti folosi mesageria de pe forum sau :

Telefon 1 : 073 1501 324 (are whatsapp)
Telefon 2 : 078 7202 837

Cu stima,
Adrian!

Salut!
Ce alti parametrii ai mai masurat?
Salutare!
Avem disponibili cativa triops australiensis.
Crevetii sunt reprodusi in captivitate.
Disponibili aproximativ 30 de exemplare in total.
Puteti vedea clipul nostru video cu ei aici : https://youtu.be/nE7r3UUUasc
Mananca excelent orice tip de hrana pentru pesti sau creveti.
Oferim bonus hrana pentru ei la minim 5 exemplare.
Preturile sunt in functie de dimensiuni :
- 2 cm =10 lei
- 3 cm = 15 lei
- 4 cm = 20 lei
- 4 cm + = 25 lei
In functie de marimea pe care o alegeti pot sta inclusiv cu pesti sau plante.
Crescuti in apa de retea.
Curata foarte bine resturile de hrana din acvarii sau paludarii.
Nu sunt deloc agresivi fata de pesti de aceeasi marime ca si ei sau mai mari.
Se pot livra atat in capitala cat si in tara.

Raspund si pe pm si la telefon : 073 1501 324.
Salut!
Supravietuiesc lejer. Incearca sa pui mai mult de 3, crevetii de apa dulce mici stau mai bine in grupuri/colonii.
Secretul e sa gaseasca destula hrana, daca au mancare multa nu vor mai alerga puii.
Incercam, pana la urma nu strica cu nimic .
Fadds wrote:De fapt tot ce ai nevoie este ceva de genul acesta https://wts-online.ro/produs/cartus-post-carbon-in-linie-10-carbon-activ-filet-1-4/

Este normal ca apa filtrata prin membrana sa mai aiba anumite mirosuri de la gazele dizolvate. Altfel nu se inventa cartusul de carbon POSTfiltrare.
Presupun ca instalatia ta de osmoza inversa nu este prevazuta cu asa ceva.


Are unul dar e pus dupa filtrul de sedimente plus ca e mai vechi, dupa membrana am doar NPS.
Astazi am desfacut si am spalat putin membrana, mirosul pare sa vina din rezervorul de stocare de plastic, adica o galeata transformata de mine ), sau se acumuleaza cumva in aerul din rezervor.
Zici sa pun si dupa membrana un cartus cu carbune?
Yocosmin2010 wrote:Eu folosesc o instalatie de osmoza pe care am reusit sa o bifurc o parte se duce spre cartusul de remineralizare si apoi baterie pentru consum si celalt traseu e prin NPS apoi robinet pentru acvariu.
Apa de osmoza se poate consuma Singura problema este ca nu contine minerale Iar principala noastra sursa de minerale este din apa Nu este problema daca o data bei apa de osmoza Problemele apar daca consumi regulat fara sa iei suplimente care sa inlocuiasca tot ce scoti tu din apa prin osmoza (Dar nu vad de ce ar face cineva asta)
Daca doresti sa consumi apa de osmoza te sfatuiesc sa iei un cartus de remineralizare E destul de ieftin 30de lei sau pe acolo 2 cuple rapide si cand ai nevoie sa faci apa pentru consum ai pus cartusul si si rezolvat problema.
Cat despre NPS Nu este toxic si se poate pune si pentru apa potabila Eu nu trec si apa de consum prin nps ca sa nu stau sa schimb rasina in fiecare luna si nu mi se pare ca ar influenta atat de mult.


Ceva efecte pozitive/negative ne poti impartasi fata de cum era cand consumai apa direct?
 
Forum Index » Profile for AdrianMar » Messages posted by AdrianMar
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com