[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adiio
Forum Index » Profile for adiio » Messages posted by adiio
Message
dan.pavelescu wrote:Mi-am adus aminte de mult-asteptatul controller Proteus.. nici site-ul nu mai e, a aparut ceva loterie chinezeasca acolo

A fost gandit doar pentru acvariu, dar de ce sa te limitezi doar la acvariu... cand poti integra tot.


Eu poate sunt asa mai... paranoia, dar nu pot avea incredere ca chinezariile cumparate astazi, care merg prin cloud-ul chinezului vor functiona si maine.
Posibil ca maine sa apara o alta versiune hardware care nu mai este compatibila cu cea veche... te poti trezi oricand ca a disparut cloud-ul sau suportul pentru versiunile vechi.
Motiv pentru care am plecat la drum asa cum am facut-o.
Humbert wrote:@adiio
lampa are un canal albastru si unul alb, separate, deci practic vorbim de dimarea unui singur canal ca la celalalt e la fel

dimarea se face acum manual, cu un potentiometru in care intra 2 fire

ma gandeam ca ar putea fi inlocuit acel potentiometru cu ceva pe baza de esp


In cazul asta se poate. Potentiometrul ala nu face altceva decat sa modifice valoarea tensiunii in intrarea "amplificatorului" PWM
Trebuie sa spun ca cunostintele mele despre electronica sunt limitate, stiu sa iti construiesc un montaj dupa o schema simpla si functionala, dar ca sa o concep... ma depaseste.
Deci nu pot sa-ti spun exact ce-ti trebuie, as avea nevoie de ceva timp pentru 'cercetare'
ugarit5 wrote:Arduino are avantajul consumului mic de energie si al programarii/compilarii usoare


Crede-ma te rog ca nu are nici un avantaj, in afara faptului ca este mai vechi si mai bine cunoscut de catre utilizatori, avantaj inexistent in cazul unui utilizator nou.
Cat crezi ca consuma un ESP? Cipul se alimenteaza in 3.3V max 200mA, pe masurate, asta cand are ceva de transmis pe wireless, altfel sta in 80mA.
NodeMCU se alimenteaza in 5V, merge lejer cu tot cu senzori, relee, leduri...etc dintr-un USB 2. Adica MAx 500mA, pentru ca atat ai pe USB2.0.
Humbert wrote:@adio, tu esti la nivelul 1000 cu diy-ul :-)
Eu mi-am atins limitele de competenta cu esp si ha, nu ma bag la mai mult.

Apropo, ai o idee despre cum se poate face dimare pwm la marsaqua cu un chip esp?
Adica ma intereseaza in primul rand dpdv hardware ce si cum cltb sa conectez.

Merci


Nu am ajuns (inca) sa ma joc cu PWM, nici nu am idee cum este conceputa/construita lampa aia. Lampa ale leduri culori dedicate? in mod normal asa ar trebui, pentru eficienta.
In principiu ar trebui sa fie cam asa: au un micro procesor de semnale slabe/mici (sa spunem canalele RGB), dupa care aceste semnale sunt amplificate si transmise catre consumatori.
Ca sa intri 'pe fir' cu un alt controller ar trebui sa o faci intre iesirea microprocesorului/controlerului lampii si amplificatorul de semnal/putere, ar fi exact ca la schimbarea semnalului audio, de pe o sursa pe alta de semnal, la o statie audio.
Pentru asta trebuie un electronist priceput care sa-ti faca bucati lampa, nu cred ca producatorul, oricare ar fi el 'marcheaza locul'
@Liv dupa parerea me nu merita arduino, era ok acum vreo 10 ani, dar acum cu ESP-ul inventat de chinezi wireless, retelistica, nu cred ca mai are rost sa-ti bati capul cu arduino, mai ales daca nu-l cunosti foarte bine.
Daca trebuie sa inveti joaca-te cu ESP12, asa zisul NodeMCU, marele lui avantaj este wireless, in ziua de astazi o conexiune la retea rezolva multe probleme/dileme.
Gandeste-te ca ok poti face o automatizare locala pe arduino, automatizare care o poti face la fel de bine si cu ESP, dar ai un minus: nu ai un feedback sau posibilitatea de actionari/setari remote.

Nu stiu exact la ce te-ai gandit, sau ce ai nevoie sa faci, poti face ceva simplu fara baze de date si server... dar esti limitat, automatizarile, daca ai mai multe nu le poti lega intre ele.
MQTT este solutia finala, defapt asta foloseste si HA.
Liv wrote:Mda. Asta e. Am luat un ciocan de lipit TS100, virfuri pt. el si niste surse de putere care nu prea se gasesc prin alte parti (doar pe la TME ar fi ceva, dar au niste preturi cam prea mari). Mersi de sfaturi. O sa imi tiparesc mailurile.

Ca sa revenim la subiect. HA adica. Cica mi-a adus un coleg la depanat un laptop. Carcasa sparta in vreo 3 locuri, HDD defect iremediabil, tastatura fara mai multe taste (dar folia functionala - adica bagi destu' in gaura), o balama rupta, cablul de la trackpad rupt. Ar merge sa il transform intr-un fel de AIO computer ca booteaza de pe USB sau DVD. LCDul e bun, memoria cica e functionala, Ubuntu live functioneaza, restul cablurilor par intregi. O sa imprumut un hard de la un prieten sa testez si restul. Daca functioneaza o sa ii fac o carcasa.

HA merge pe un I5 cu 4 G RAM (plus restul - retea , WiFi, BT, HDMI, video Intel, ...) pus pe un SSD pe SATA?


HA merge si pe un raspberry 3 cu doar 1G ram, nu are rost sa te complici cu laptopul ala.
Pentru a fi mai OK poti lua un PI4 cu 2-4 G ram.
Gasesti imagini dedicate cu HA pentru raspberry
Salutare, hai ca ma bag si eu in discutie, intru destul de rar pe aici, dar de cateva luni tot programez si modific sonofuri si alte module bazate pe ESP8266.
Ce am eu: raspberry 3 cu http, apache, mysql, mqtt si o armata de ESP01, ESP12... etc
Nu folosesc huburi/softuri gen OpenHub sau Homeassistant, le-am instalat pe ambele stiu ce fac, dar din punctul meu de vedere sunt limitate, inchise si cu un soft proprietar pe care nu-l prea poti adapta cum imi doresc eu.
Ce vreau sa spun: este greoi sa adaugi Mysql, PHP sau scripturi in C++ pe imaginea lui HA de exemplu.
Exemplu: am vreo 7 senzori de temperatura pe care-i loghez intr-o baza de date mysql, odata la 10 minute, am loguri deja de 2 ani de zile... partea frumoasa este ca nu ma mai uit la 'Vremea', nu mai am nevoie.
Diferenta intre un log baza de date si un fisier text este ca poti folosi filtre (la baza de date): poti vedea care au fost cele mai scazute sau mari temperaturi, poti vedea temeraturi doar din ultimele x zile... etc
Ultima chestie pe care am facut-o: am modificat un sonoff basic, i-am mai pus 2 relee, cipul este acelasi doar ca este conectat doar un singur pin/releu, plus ca este prea scump pentru ce face.
Un ESP12 pe care poti conecta pana la 11 relee costa pe ali 3$, ca si comparatie, problema este ca-i un produs brut, aproape ca si o componenta, iti mai trebuiesc surse, module relee si ceva cunostinte de electronica.
Altceva spus... nu folosesc mizeria de ewelink, nu mi se pare ok sa depind de un cloud al chinezului si un soft chiar mai inchis si limitat decat HA
Am firmware custom pe cele 3 sonoffuri pe care le-am cumparat initial si merg pe mqtt instalat in reteaua locala pe raspberry.
Avantajul ar fi ca functioneaza si local, nu depin de internet si cloud, plus ca avand platforma proprie pot aduce orice modificari.
Concluzia ar fi ca daca aveti nevoie de ajutor, sunt aci.
https://www.tme.eu/ro/katalog/alimentatoare-tip-desktop_113629/?s_field=1000011&s_order=desc&search=alimentator&visible_params=364%2C2%2C622%2C436%2C351%2C631%2C317%2C1776%2C36%2C2706%2C2503%2C636%2C637%2C32%2C98%2C419%2C632%2C635%2C511%2C2150%2C2390%2C1584&mapped_params=364%3A1450115%2C1450115%2C1450128%3B631%3A1515479%2C1515498%3B
Si cu filtrul vechi ce faci?
Eu as face asa:
- as pastra filtrul vechi cu tot cu prefiltru, doar ca filtrul l-as umple in totalitate cu material filtrant pentru filtrare biologica ex siporax. Asa u ar trebui sa-mi fac probleme ca scade debitul, oricum pentru filtrare biologica este mai ok debit scazut.
- as lua un al doilea filtru e700, 900, 1500 doar cu filtrele standard.
Stasi wrote:Bun? ziua ?i sper ca am nimerit bine categoria. Asear? când am ajuns acas? am avut o surpriz? foarte nepl?cut?. Dintr-un acvariu Juwel de 60l, 3/4 a curs pe parchetul din sufragierie. S-au distan?at efectiv dou? dintre sticle, la îmbinare. A cedat siliconul. Acvariul a stat 3 ani la un amic la birou, iar acum o lun? mi-a la dat mie. E prima dat? când se întâmpl? s? curg? ap? din el. V? rog s? m? ajuta?i cu sfat, dac? ar fi s? încerc s? îl repar singur, cu silicon din comer?, crede?i c? s-ar merita? E foarte complicat? Dac? nu, poate cunoa?te?i pe cineva din Ia?i care se ocup?. ?i un pre? orientativ m-ar ajuta mult. V? mul?umesc!


Primul meu sfat ar fi sa renunti la diacritice, m-am chinuit putin sa citesc/inteleg mesajul tau din cauza diacriticelor.
In legatura cu acvariul... nu cred ca ar trebui "reparat". Cel putin nu local, doar pe latura in care a cedat siliconul. Cred ca este corect sa presupunem ca poate ceda oricand pe alta parte.
Daca foile de sticla sunt ok, arata ok ...etc, daca ai chef de munca, daca ai mai lipit vreodata un acvariu, poti sa-l dezmebrezi total, sa-l cureti si sa-l relipesti. Ce mai sigura varianta de a-l repara.
Sau altul nou
Alegerea este a ta.

Prizele programabile cele electronice au 20 programe off si 20 on
Suficient pentru a programa on 1 ora off 2 ore on pe parcursul celor 24 ore din zi.
Daca iei din cea analogica (cu pini), care este mai ieftina, poti seta 15 min off si 15 min on pe parcursul celor 24 de ore din zi.
Deci iarasi nu vad rostul controllerului.
Fire, mate, probleme in plus doar pentru a avea luxul unui controller.
Acum eu nu vreau sa stric apele nimanui dar... nu stiu de ce va trebuie acel controller.
Se puteau pune ventilatoarele direct pe un alimentator si priza programabila.
Ma indoiesc ca ventilatoarele racesc atat de mult apa (pe cat am vrea noi) ca controllerul sa le opreasca vreodata.
Eu as fi alimentat ventilatoarele de pe priza probramabila a iluminarii sau, cel mult, cu alta priza care sa le opreasaca doar pe timpul noptii.
Nu te agita... alimentatoare de 12v gasesti pe toate drumurile...
12v/2Ah iti este suficient pentru controller si ventilatoare, dar poti lua si cu amperaj mai mare.
Daca nu are alimentator mergi cu controllerul la un magazin de piese (pe Maica Domnului de exemplu) si iti cumperi alimentator si mufa mama pentru ventilatoare...
Vroiam sa spu ca in caz de accident, te trezesti dimineata ca-s pestii aproape cu burta-n sus si testu galben... galben.
Trebuie sa scazi rapid nivelul de co2 nu ai timp de reglaje...
ADA este de showroom, au angajati, eu nu vad pe cineva care, la acvariul propriu, sa ridice si sa cobaoare out-urile in fiecare seara/dimineata.
Cel mai bine cauti un echilibru intre cantitate de o2 si co2. Reduci valurirea cat se poate si bagi cat mai mult co2.
Skimer-ul trebuie, te scapa de pelicula de la suprafata apei si ajuta la schimbul de gaze.
Cu pompa de aer nu mi-as bate capul, eu unul nu am folosit decat cand era testul de co2 galben si pestii erau gata sa iasa din apa.
Rundas wrote:
Multam frumos!! Va mai stresez cand vor veni, sa-mi ziceti cum fac legaturile


din ce am vazut controllerul are iesirea pe cablu cu mufa de alimentare in cap.
Iei o mufa mama, pe mijloc ai + (adica rosu la ventilatoare) si - pe margine (negru)

Le legi in paralel, adica toate negrele pe exteriorul mufei si toate rosiile pe mijloc.
Succesuri
OK
Din ce ai dat tu controllerul tine pana la 50W
Ventilatoarele au 1W/buc deci poti pune lejer 4 bucati.


Are alimentator, dar nu spune ce curent si/sau ce curent poti trece prin termostat.
Oricum poti pune cate ventilatoare vrei cu releu pe iesirea termostatului si alimentator separat pentru ventilatoare.
Trebuie luat in calcul si cat de des cade curentul, daca sunt 5 ore in fiecare zi poti avea o alta problema in timp.
Posibil ca acumulatorul sa nu se incarce complet in perioada in care ai tensiune de la reteaua electrica, astfel, in timp, sa nu mai tina cele 5 ore, chiar daca el ca si capacitate ar tine.
Pai din documentatie rezulta ca suporta 10A la 250v adica 2500W.
Daca, din motive de siguranta, injumatataesti puterea atunci tot poti alimenta direct orice pompa de apa la acvaristica si nu numai.
Problema ar fi ca ai nevoie de spatiu de miscare in recipient, practic nu se preteaza la recipiente inguste, cu diametrul mic.

Ca sa-ti dai seama de contacte masoara cu un multimetru.
 
Forum Index » Profile for adiio » Messages posted by adiio
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com