[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
poze  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am pus niste poze cu acvariul ...
- acvariu 320 l
- Co2, ph controller
- 3xtld 830, 36 W, 1xAquA Relle
- filtru Fluval 304
- incalzitor Tronic 300 w

...si plante...si pesti...


image



image



image

believer...
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ma uit la acvariu si m-am .
SUPER
[Yahoo!]
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Merci...Astept orice sugestie pentru imbunatatire...Si, evident, critici...constructive :-)

believer...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu cumva sa bage careva vreo sugestie, parere ....... ....... bine ca s-au umplut vreo 7 pagini in 2 zile la aberatiile de geniu ale mirunei smilie .......
Presupun ca-i neinteresant ce GH are omu' in acvariu, pppaaa cit a reglat pH-controllreru' sau ce temperatura e acolo ....... sau cu e cu Glossostigma aia de n-o ia in sus smilie ....... si se intinde cuminte pppaaa substrat .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Tufa de Heteranthera zosterifolia (daca nu ma insel) e una din cele mai frumoase din cate am vazut. Nici in rest nu e rau (de fapt e ff frumos). Simpla opinie - ceva verde intens gen Micranthemum lasat la 10cm inaltime in fata tufelor rosii?

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Nu cumva sa bage careva vreo sugestie, parere ....... ....... bine ca s-au umplut vreo 7 pagini in 2 zile la aberatiile de geniu ale mirunei smilie .....


ete na!! fara castel , scafandru, cufar , scoica, epava si macar asa de prasila o "planta din plastic" e NASPA

de ce nu vine un incepator si zice " vreau si eu ca a' lu ala" (inclusiv asta aici de fata) si vor tot kknarii de felul celei descrise de mine mai sus?????

SUPERB MAN, SUPERB
ignora circoteala, dar am vrut sa-i fac o mica "placere" lu'
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[Yahoo!]
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Simpla opinie - ceva verde intens gen Micranthemum lasat la 10cm inaltime in fata tufelor rosii?


Exact asta m-a sfatuit si Marele Alb...Daca te uiti atent la poza, in fata tufei de alternanthera, modest incepe sa creasca si tufa de micrantheum..insa isi da drumul foarte greu..chiar nu inteleg de ce...

Merci tuturor pentru interventie!

believer...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

unul wrote:modest incepe sa creasca si tufa de micrantheum..insa isi da drumul foarte greu..chiar nu inteleg de ce...
Cum de ce? Ce nu ti-e clar? Are boala pppaaa tine .



P.S. Am fost aseara la unul sa belesc ochii la acvariu' :o . Glosso aia e dementiala. De la precedenta mea vizita a acoperit aproape complet substratu' in partea dreapta. De Rotala macrandra nu mai zic nimic ....... doar ca-i gretzos de rosie .
Din pacate vizita mea nu si-a atins scopu' . Omu' nu m-a scapat nici o clipa din ochi, nu m-a lasat nici un moment singur in camera. Si aveam nevoie de maxim 20 secunde sa iau pH-controlleru' si sa dispar pppaaa geam . Data viitoare ma duc cu o plasa dddaaa bere . Imposibil sa nu mearga la W.C. .

Poze: smilie ... Poze cu plante
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

fac si eu bube la gura daca nu mai spun o data, poate mai aud dintre incepatori ..

MAI FRATILORM CHIAR NU ESTE NINENI INTERESAT SA-SI CREEZE UN ACVARIU , CHIAR SI VEIOZA, FRUMOS CA ASTA?
Midal
Junior member

Joined: 06/12/2004 16:13:00
Messages: 83
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu va suparatzi pe mine ka ma bag shi eu asha in diskutzie (intradevar e superb acvariu am ramas cracit :o -uma la el) da asha din curiozitate ce planta e aceea din coltzu din dreapta?
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

tufa de micrantheum..insa isi da drumul foarte greu..chiar nu inteleg de ce...

Da, acum am vazut si Micranthemum-ul, insa este in umbra si nu-i place, cred ca de asta merge greu.
@Midal
Tufa superba din dreapta cred ca este Heteranthera zosterifolia, dar cel mai bine sa ne confirme fericitul posesor.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da ...este Heteranthera zosterifolia...din cultura proprie si personala a lui Marele Alb :-)...achizitionat cu sfaturile si indrumarile aferente..din care puteti vedea si in poza ce a iesit....
Din pacate la acest sfarsit de saptamana am intrat cu coasa ca era prea mare , si acum nu a mai ramas prea mult.... sub frunzisul de deasupra erau frunze uscate si multe radacini "aeriene"...sper sa se refaca in curand.
Bine ai observat, Micranthemum era cam in umbra, dar am defrisat si Alternanthera si are destula lumina...poate, poate isi da drumul...
Nu indraznesc sa fertilizez prea mult ca se formeaza alge...

believer...
[Yahoo!]
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

nevasta mea wrote:
E foarte frumos!

... asta spune totul...
Mai pune niste poze... sa fac stop respirator!

<<-->>
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mai pune niste poze... sa fac stop respirator!


Mai bine hai la mine sa vezi :-)

believer...
[Yahoo!]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Frumos acvariu!
Daca ai putea sa imi (ne) spui cum reusesti sa cureti ar fi super! Ma gandesc ca e destul de greu mai ales sa scoti mizeria de sub plante etc.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com