[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtru fluval 4  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
cata4356
Junior member

Joined: 13/03/2005 17:43:03
Messages: 17
IP:
Offline

Salut.
Are cineva idee cum se comporta aceste filtre? Sunt de calitate?
Am gasit in comert Fluval 4 la 1.600.000 (nu cred ca este un produs original). Cum vi se pare pretul fata de calitate?
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Fluval 4 corätä cu usurintä 200 L de apä in care se gäsesc de ex. 7-10 scalari sau 4-5 discus. Este un filtru de inaltä calitate, robust si deosebit de practic datoritä vasului in care se retin impuritätile la scoaterea din apä. Ca dezavantaje mentionez cä se rup usor gratiile si nu are posibilitatea atasärii directe a unui furtun de aer. Dacä acoperi gratiile in trei pärti cu o foaie de plastic si-o fixezi cu-n elastic, trage apa doar prin partea läsatä liberä, si prin urmare absoarbe cu mai multä putere.
Unele se demonteazä greu, ceea ce necesitä de ex. culcarea si fixarea cu mina a pompei pe marginea unei chiuvete si demontarea vasului de colectare prin apäsarea si ridicarea consecutiväsi atentä Cu toate aceste neajunsuri, in urma testärii mai multor tipuri de filtre dintre cele mai bune sint convins cä fluval 4 poate fi depäsit calitativ doar de cätre urmasul säu : Fluval 4 Plus care este dupä umila mea pärere, pentru perioade de folosire indelungate unul dintre cele mai bune din lume, bineinteles in clasa sa de prêt.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

@ sandu - intr-adevar .. confuzie pe fata .. MEA CULPA
am periat topicul de ce ar fi putut fi considerat off topic in urma greselii mele, si ceeace putea fi considerat "reclama pe fata" sa nu se supere poporu' , si facui pe dictatoru'

@ chitron - am inteles "aluzia" si am memorat locatiile, una e chiar "linga mine" - delfinului (circu' foamei - chiar daca nu are "firma" vizibila - dar sa nu fac si eu pe aceasta cale reclama mascata ;) )

cut de curind, va disparea si acest post ....
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

eu am fluval de 3 ani si nu i-mi pare rau de bani singurul dezavantaj este ca nu poti sa -i reglezi debitul de iesire si daca gasesti o solutie poti sa strici motorasul dar face banii la curatare trebuie sa fii atent cu tija de ceramica si cu clemele de la motor in rest e de nota 10

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com