[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Echinodorus blehri (paniculatus)  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Am o mai veche problema cu plantele. Se umplu constant de alge (din cele de culoare inchisa si destul de mari ca lungime). Am spalat plantele (cu apa), le-am curatat de frunzele bolnave, am tinut lumina inchisa mai multe ore pe zi decat de obicei, tot degeaba, reapar. Nu stiu ce sa le mai fac sa arate mai bine si, sincera sa fiu, nici sa le schimb mereu nu e o solutie, nu de alta dar costa al naibii de mult si cred ca imi afecteaza si echilibrul din acvariu. Ma bate gand de otto, daca sunt intr-adevar atat de eficienti, dar trebuie sa mai astept ca sa ii pot comanda. Ca sa nu mai zic ca este practic imposibil sa mai adaug pesti in acvariul meu, la ora catuala. Am deja doi ancistrusi, ajuta?
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Am 8 ancistrusi : 4 pui , un mascul si trei femele, imprastiati cate doi , si au treaba numai cu algele mici , verde deschis, care apar pe sticla, pietre si vasele de ceramica in care tin unele plante. De cele filiforme, inchise la culoare nu s-a atins nici unul. Asa ca , nu cred ca te vor ajuta ei sa scapi de algele alea. Eu am curatat manual frunzele atacate, la cateva plante chiar am renuntat, am facut schimbul cu apa de la retea si apa distilata 1:1 la trei ,patru zile, cam 20% din volumul total de apa, timp de trei saptamani, dupa care am vazut ca nu s-au mai format pe frunze algele acelea inchise la culoare, aspre , filiforme. Nu sunt sigur ca faptul ca nu au mai aparut se datoreaza scaderii duritatii apei, sau numai ei, dar efectul a fost pozitiv. Alt tratament chimic nu am vrut sa aplic, deoarece nu aveam pentru puietul de scalari si parinti un alt loc de cazare in acel moment.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Iepurica wrote:Se umplu constant de alge (din cele de culoare inchisa si destul de mari ca lungime). Am spalat plantele (cu apa), le-am curatat de frunzele bolnave, am tinut lumina inchisa mai multe ore pe zi decat de obicei, tot degeaba, reapar.
Probabil ca pestii fac cam multa murdarie care favorizeaza algele. Baga detalii despre acvariu.
Solutii: schimburi dese de apa, numar redus de pesti si plante care sa creasca bine - sa cistige competitia cu algele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Apa de aici nu e absolut deloc dura. De fapt, e - lteralmente! - apa de ploaie, filtrata bineinteles, si fara nici un fel de clor or alte subsante adaugate. Cat despre acvariu... hm! stiu ca am cam multi pesti, sa nu ma certati prea tare. Sunt cinci gurami, doi xipho, doi ancistrusi si cinci corydoras. Acvariula are 54 de l, temperatura e de 24-25C, am un filtru Shark ADV 400 (eu zic ca face treaba tare buna, desi mi-a hacuit vreo sase puiuti....), solul e piatra maruntita, iar plante nu am decat echinodorus si inca una, care aduce cu asparagusul nitelus (poate gasesc etichetele care le insoteau si atunci am si denumirea). Oricum, saptamana viitoare cumparam un acvariu de 128 l si atunci in asta o sa ramana doar xipho-si si mai am niste puiuti de platy intr-un alt acvariu....
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Dupa parerea mea, chiar si pentru 50 litri ai prea putine plante. Probabil si ritmul lor de dezvoltare e mai lent, asa ca algele abia asteapta sa puna stapanire totala pe acvariul tau :jajaja: .
O dezvoltare buna pentru plante in acvariu e echivalent cu o dezvoltare mai redusa pentru alge, si asta inseamna mai putine dureri de cap
Macar acum cred ca iti dai seama cam ce vei avea de facut cu 'cel mare' ...
[Email]
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Am fost nu tocmai precisa si e numai vina mea. Am patru echinodorus, destul de stufoase si planta cealalta, care are si ea vreo 6 sau 7 tulpini. Daca ar fi dupa mine, as fi pus mai multe, dar mi s-a parut ca exagerez, ca sa nu mai zic si ca sunt si scumpe, mama-mama. As vrea sa am loc si de o bucata de lemn, mai ales ca citit ca e bun pentru corydoras. Dar ai dreptate, acuma chiar ca stiu ce sa fac cu al mare. In fond, trebuia sa invat de undeva , ar fi prea frumos de ne-ar iesi toate din prima. Multumesc oricum de sfaturi.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com