[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu mare  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Buna,

Stiti pe cineva care face acvarii in Timisoara la comanda? Vreau unul de 180x50x50 si sa aiba cornier de preferinta.
[Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Sunt sigur ca exista cineva sa faca acvarii la comanda in timisoara, dar nu cred ca se va incumeta cineva sa ti-l faca cu cornier

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Am sunat la Oglinda (in TM) si mi-au zis ca la marimea aceasta trebuie sa fie cu cornier. Se poate si fara? De aia am postat ca sa ma ajute cineva care are experienta.
[Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Citeste AICI si poti sa vezi si niste poze AICIEste un acvariu cu 20 de cm mai lung decat cel pe care vrei sa-l faci tu si nici nu trebuie sa te uiti atent la poze sa vezi ca nu exista nici urma de cornier.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Am vazut acvariul lui Muscalu. Stai sa vedem daca o sa si tina. Eu nu am experienta in asa ceva si de aceea nu vreau sa-l fac eu. Astept sa vad daca o sa-mi scrie cineva care stie concret firme sau persoane in TM. Cam la cat ar putea ajunge?
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai om bun, se fac acvarii si de 3 m, fara nici un fel de cornier sau alta bazaconie. In alta ordine de iedei acvariul lui Muscalu o sa tina mult si bine. Daca e lipit calumea un acvariu rezista ca si etansietate in medie intre 7 si 10 ani.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

OK. Atunci astept de la cei din Timisoara sa-mi recomande pe cineva care face acvarii la comanda. Intre timp o sa-mi fac mobila de sufragerie unde va veni acvariul incastrat
[Yahoo!]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adica dupa 10 ani se lipeste din nou? sau care este schema.
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

dupa 10 ani te "plictisesti" de el si-l dai sa se desfaca la vre-un amic

stai linistit nu se dezlipeste brusc si inopinant, incepe sa dea semne de oboseala (matuirea siliconului, aparitia de "bule" in lipitura, etc)
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Mai bilti , ai ajuns bine pe forumul asta si e bine ca pui intrebarile inainte de a face ceva.Intr-adevar acvarii cu schelet din cornier nu se mai fac de multa vreme si cu toate ca dau impresia ca ar fi mai rezistente nu sunt , asa ca citeste bine p-aici pune intrebari si ti se va raspune.Cel mai bine posteaza la DiY Hardware cu ceea ce vrei sa faci , ce mobila vrei sa faci ca sa ti se raspunda cum trebuie.Un acvariu de marimea aia are nevoie de schimbatul apei la picatura nu cu galeata ca faci scurta la mana Deasmenea mobila tre sa fie rezistenta si cel mai bine sa aiba schelet din teava rectangulara,Sunt destui experti in construit acvarii p-aici si daca ai noroc poate dai si de unu din oras cu tine care e dsipus sa te ajute.Posteaza unde am zis eu si da mai mutle detaii despre ce vrei sa faci.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Momentan nu o sa postez la DIY. Nu o sa schimb apa la picatura deoarece la volumul acesta nu voi pune decat maxim 20 de pesti si de atfel acvariul va fi in sufragerie. Referitor la mobila unde va fi incastrat am sa pun intaritoare de metal deoarece cred ca o sa ajunga la vreo 650 kg acvariul cu totul. Problema e ca nu am gasit decat o oferta la 15 milioane (geam de 10) dar vreau sa stiu daca pretul este corect sau daca nu poate face cineva cu geam de 15.
[Yahoo!]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Daca nu ma insel acvariul tau va avea cam 450 l (1800mm x 500mm x 500mm). Si cred ca oferta care ai primit-o e cam maricica. Daca e vorba de doar de geam e sus rau (pai cel mai scump geam de 10mm pe aici, din cate stiu e vreo 23 de euro iar cel mai ieftin pe la vreo 13 euro pe metru patrat).
Cred ca in banii astia iti faci unul aici in Bucuresti, ii asiguri si transportul si mai iti ramane ceva banutu' si de hardware. Pharerea mea, hic... Daca ma insel, rog corectura...

I shut my eyes in order to see...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Merge geam de 10 cu intarituri dar sa nu depasesti inaltimea de 60 cm.Neaparat sa fie geam float si nu tras.Cauta geam de 10 la mai multe magazine pt ca preturile difera.15 milioane e trasa de par , poate atat o sa te coste acvariul la sfarsit cu toate dotarile.Eu zic sa te gandesti la o solutie cu schimbatul apei la picatura pt ca alfel o sa fie munca multa si degeaba.E destul de usor de facut si nu costa foarte mult.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Si mie mi s-a parut un pic scump. cei drept e ca-mi ofera si capac cu neoane in banii astia. pt schimbat apa la picatura trebuie (asa am inteles de pe forum) sa trag apa langa acvariu ceea ce e cam dificil avand in vedere ca va fi in sufragerie. astept sa vad daca primesc si alte oferte
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Am rezolvat! Am apelat la Radu Muscalu si la un prieten de-al lui si a fost gata in 2 ore. L-am facut cu sticla de 10 cu intarituri si urmatoarele dimensiuni: 180*50*50. Maine vine si mobila din sufragerie unde va veni incastrat. O sa pun niste poze cand va fi instalat cu tot ce trebuie. Acum am nevoie de un filtru Fluval 404 dar inca nu am gasit un pret rezonabil. Aici in TM e cam scump: 5.5 milioane.
[Yahoo!]
negru
Junior member

Joined: 29/05/2004 23:24:20
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

Buna,
incearca pompele "HOZELOCK" cu UV si la 2200l/h e 4.500.000 cu aproximatie, iar daca nu gasesti in TM anuntama si daca faci un drum in Buc iti fac rost de ea
[Yahoo!]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Scuze de intrebare, dar vad pe site-ul lor ca fabrica pompe si filtre pentru iazuri...
http://www.hozelock.com/aquatics/home.asp?region=ROW
Ori Fluval respecta mai mult necesitatile de filtrare ale unui acvariu.
De ce nu incerci o canistra de la Sera sau Tetra???

I shut my eyes in order to see...
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Nu ma pricep la filtre! Pana la urma cred ca o sa dau 5 milioane pe Fluval pt ca am citit pe net ca e printre cele mai bune. Saptamana viitoare o sa umplu acvariul si o sa incep sa pun plante. Aici iarasi apelez la bunavointa celor din Timisoara care ma pot ajuta cu ceva care le prisoseste (contra cost bineinteles). In 2-3 saptamani o sa incep sa pun si pesti si sa termin si backgroundul. Nu stiu inca ce pesti sa pun! Imi plac sumatranii dar cred ca o sa pun alti pesti de card mai pasnici (neoni, cardinali,zebre etc) si cativa creveti. Are rost sa pun melci? Sunt alti pesti (sub 5cm) care s-ar preta la un acvariu mare si bine plantat? Cam cati pesti sa pun? Alte sugestii?
[Yahoo!]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Sumatranii, adica barbus tetrazona sunt "schooling fish", pesti de card. Astfel ei sunt intr-o continua lupta intre ei pentru sefie, lasand in pace restul pestilor din acvariu.
Sunt catalogati ca fiind specie semi agresiva. In cazul in care se pune unul sau o pereche vor ciupi ceilalti pesti de aripioare.
Exista si varianta Barbus Pentazona, asemanator cu tetrazona, numai ca are cinci dungi negre.

I shut my eyes in order to see...
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Vad ca nu am alta solutie decat Fluvalul. Prefer totusi un lucru facut sub licenta in China decat unul conceptie 100% chineza. Pana la urma e vorba de fiabilitate si anduranta
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com