[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nymphea lotus - probleme  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

va cer sfatul, ajutorul, in legatura cu nymphea lotus.
de la o vreme ( de cand s-a incalzit afara si in bazin am 29-30 grade), planta a inceput sa se "strice". mai exact, frunzele, care inainte stateau frumos in sus, se lasa acum pe fundul bazinului.
e de rau sau de bine?
[Email]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

nimeni, nici o idee, ceva?
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Allen_g30 wrote:planta a inceput sa se "strice". mai exact, frunzele, care inainte stateau frumos in sus, se lasa acum pe fundul bazinului.
e de rau sau de bine?
N-a zis nimeni nimic pentru ca ai fost un pic confuz. Eu nu inteleg cum se strica . Cum adica se lasa pe fundul bazinului? Pur si simplu isi schimba pozitia? Cresc frunze noi? Daca da, cum sint? Fiind o planta cu crestere rapida in 2-3 zile evolueaza. Trebuie sa se observe ceva.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

mda, ai dreptate MA, nu am dat toate detaliile.

pai ce sa zic, acele frunze care pana acum cateva zile erau mari si frumoase si care formau o tufa sanatoasa, acum s-au lasat pe fundul bazinului si incep sa se baloseasca. frunzele noi par a fi sanatoase, dar dupa ce ajung la o anumita marime, fac ca si cele vechi, se lasa pe fundul bazinului si dupa 2 zile se macina. o sa revin si cu ceva imagimi.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Allen_g30 wrote:frunzele noi par a fi sanatoase, dar dupa ce ajung la o anumita marime, fac ca si cele vechi, se lasa pe fundul bazinului si dupa 2 zile se macina. o sa revin si cu ceva imagimi.
Banuiesc ca din cauza cresterii temperaturii metabolismu' plantei a crescut (n-ai observat ca frunzele noi cresc intr-un ritm mai rapid?) => necesitati mai mari de micro si macroelemente, lumina, CO2 - astea au ramas aceleasi. Pentru ca n-are de unde le lua, probabil ca la cauta in frunzele batrine care dau semne de oboseala.
Incearca sa scazi temperatura - lasa suprafata apei libera, foloseste ventilatoare ....... s-a povestit destul de mult.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

asta am citit MA, ba chiar am marit un pic doza de CO2 si fertilizanti, asta asa ca experiment, dar temperatura apei din pacate nu am cum sa o scad, am incercat si fara capac si cu ventilator in capac, si tot la 30g sta apa. o sa incerc si faza cu sticla cu gheata bagata in apa, poata asa o sa scad si temperatura si o sa fac si un test de PH, ca ma gandesc ca o fi si asta o cauza, PH mic.
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

daca temperatura in acvariu creste mai mult de 28 Celsius si se mentine mai multe zile pentru unele plante chiar si nymphea lotus care multi cred ca este o planta de apa calda nu e chiar asa un 22-24 de grade este suficient iar daca gradele in acvariu cresc ,creste si metabolismul plantei adica este mai flamanda inclusiv de co2 si lumina daca nu le are se cam ofileste

Ogar batrin dar.... cu miros fin
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

La mine nymphea lotus nu are nici o problema la 30 de grade (cu discusi). Si parca stiam ca e de apa calda, dar ma rog. Poate au gresit astia de la tropica...

Acvariul meu
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

acata wrote:La mine nymphea lotus nu are nici o problema la 30 de grade (cu discusi).
Spuneam doar ca la temperaturi inalte plantele au nevoi sporite de lumina, CO2 si fertilizanti.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

am facut cum a zis MA: marit doza de CO2 si bagat PlantaMin. la o sapt dupa acest lucru se vede o imbunatatire a starii plantei, dar, incep sa prolifereze si algele.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Allen_g30 wrote:la o sapt dupa acest lucru se vede o imbunatatire a starii plantei, dar, incep sa prolifereze si algele.
Daca au aparut alge nu mai baga deloc PlantaMin pina scapi dddaaa alge. Chiar daca scrie pppaaa ambalaj ca nu favorizeaza algele.
Il poti inlocui cu pastile la radacina plantei.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com