[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va Salut!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ok. Pana sa te apuci sa dai cu aspiratorul, sa muti sau sa scoti incalzitorul, sa rearanjezi decorul va trebui sa INCEPI ciclarea acvariului. Caci din ce ai povestit pana acum nu cred ca ai inceput aceasta operatiune.
Primul pas in ciclul azotului este transformarea amoniacului in nitrit. Acesasta se face cu ajutorul unor bacterii, nitrosomonas fiind unele din ele. Pentru ca aceste bacterii sa se inmulteasca si sa o duca bine au nevoie de : o casa curata si spatioase(medii filtrante), hrana( o sursa de amoniac). Deasemenea trebuie ca sa nu fie prezenti anumiti agenti care le omoara sau inhiba dezvoltarea: clor, antibiotice, ph prea scazut sau prea ridicat.
In cazul tau as incepe cu lucrul cel mai evident: sursa de amoniac. Nu ai incarcatura biologica(2 melci sunt nesemnificativi). Nu cred ca ai mentionat ca adaugi hrana pentru pesti sau amoniac lichid. Daca este asa sa nu te astepti ca acvariul sa se cicleze de lasine. Eventual va incepe sa se cicleze in momentul in care adaugi pesti.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Ok. Pana sa te apuci sa dai cu aspiratorul, sa muti sau sa scoti incalzitorul, sa rearanjezi decorul va trebui sa INCEPI ciclarea acvariului. Caci din ce ai povestit pana acum nu cred ca ai inceput aceasta operatiune.
Primul pas in ciclul azotului este transformarea amoniacului in nitrit. Acesasta se face cu ajutorul unor bacterii, nitrosomonas fiind unele din ele. Pentru ca aceste bacterii sa se inmulteasca si sa o duca bine au nevoie de : o casa curata si spatioase(medii filtrante), hrana( o sursa de amoniac). Deasemenea trebuie ca sa nu fie prezenti anumiti agenti care le omoara sau inhiba dezvoltarea: clor, antibiotice, ph prea scazut sau prea ridicat.
In cazul tau as incepe cu lucrul cel mai evident: sursa de amoniac. Nu ai incarcatura biologica(2 melci sunt nesemnificativi). Nu cred ca ai mentionat ca adaugi hrana pentru pesti sau amoniac lichid. Daca este asa sa nu te astepti ca acvariul sa se cicleze de lasine. Eventual va incepe sa se cicleze in momentul in care adaugi pesti.


Am cumparat ieri fulgi, mini granulele pe care le avam imi par ca putrezesc foarte greu (nu mai pun mancare vreo 2 zile)

Mesaj din 05.08.2022. Din aceasta cauza am mizeria pe fund...aceste mini granule de la tetra imi par super mari . de vreo saptamana pun undeva la 2 zile fulg,i cat pot lua cu 2 degete.
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2250
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Arata foarte bine acvariul! Mergi inainte cum au spus si colegii de mai sus.

Cum a zis si samy muta incalzitorul sa nu se vada, mascheaza l cu plante inalte cumva...pe viitor va fi mascat de plante in colt spate.

In rest, bacterii poti adauga, dar nu e musai. Eu folosesc seachem stability sau prodibio digest.

Aspira mizeria de pe substrat si e ok. Lasa l sa si faca treaba si bucura te de acvariu.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Imi pare rau, nu am remarcat acel mesaj.
Nu este normal ca dupa aproximativ 16 zile atat amoniacul cat si nitritii sau nitratii sa fie zero.(cel putin asta vad eu din poze, poate ca ar trebui sa confirmi daca astea sunt valorile).
Nu stiu ce sa zic,probabil macar unul din teste este facut eronat(desi ma cam indoiesc), fie am interpretat eu gresit valorile din poze, fie cantitatea de amoniac produsa este foarte mica si plantele il consuma. Poti sa mai astepti macar o saptamana sa vezi ce se mai intampla sau sa incerci metoda cu amoniac lichid(parca 5 picaturi la 40 l era dozajul, numai imi aduc aminte si scazut la jumatate atunci cand apar nitritii.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Rezolvat cu mizeria (am aspirat).
In legatura cu incalzitorul...e cam groasa....am incercat sa-l pun cum a zis Samy (dreapta spate), este loc (din fabrica) pentru incalzitor....al meu nu incape....e mai gros.....trebuie sa vin cu, cablul peste jgheabul in care se afla materialul filtrant....bun si facut....doar ca intra in trepidatii cablu....si e foarte enervant , asa ca l-am pus unde era prima data (stanga lateral), cu timpul il voi masca.....

Gata nu mai umblu in acvariu.......asa ramane pana se termina ciclarea....(daca se mai termina ).

Joi ma fac un rand de teste...
[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Un update inainte de teste (maine -> NO3, NO2 si NH4)
Apa limpede si clara
[Thumb - ziua 21.jpg]

[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Uite ca incepe sa se regleze...

Maine o sa ai NO3 pe la 3-5 macar... (masurabil, clar)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2250
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Uite ce bine arata! E chiar ok si fain

Mergi inainte tot asa si va fi bine!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Testele? Ce releva?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Gata boss, am fost la o terasa ...la meciuri

Ceva imi da cu virgula....
Astept sfaturile voastre
[Thumb - NO2.jpg]

[Thumb - NO3.jpg]

[Thumb - NH4.jpg]

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

Eu din aceste teste inteleg ca a inceput ciclarea, si stai bine.
Stiu unde da cu virgula no3 . Nu e motiv de ingrijoarere decoamndata ,ai no3 in bazin dar este consumat de plante. Cand plantele dau semn ca nu se dezvolta si mor abia atunci e motiv de ingrijoarere la no3.
Tinand cont ca esti la inceput cu bazinul testele mi se par in ordine.
Cand adaugi vietuitoare adauga doar cateva ,atunci va incepe inca un proces de ciclare. Va creste no2 si no3 si dupa usor va scadea. Abia dupa adaugi restul de vietuitoare .
Imi place mult cum arata bazinul mergi asa mai departe, si gandestete daca nu teai gandit deja la un fertilizant.
Bafta

PS.Din poza la no2 cel putin eu vad ca ai dus prea departe recipientul. Mi se pare ca mai mult bate spre galben decat spre portocaliu.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2022 23:27:50

[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:Eu din aceste teste inteleg ca a inceput ciclarea, si stai bine.
Stiu unde da cu virgula no3 . Nu e motiv de ingrijoarere decoamndata ,ai no3 in bazin dar este consumat de plante. Cand plantele dau semn ca nu se dezvolta si mor abia atunci e motiv de ingrijoarere la no3.
Tinand cont ca esti la inceput cu bazinul testele mi se par in ordine.
Cand adaugi vietuitoare adauga doar cateva ,atunci va incepe inca un proces de ciclare. Va creste no2 si no3 si dupa usor va scadea. Abia dupa adaugi restul de vietuitoare .
Imi place mult cum arata bazinul mergi asa mai departe, si gandestete daca nu teai gandit deja la un fertilizant.
Bafta

PS.Din poza la no2 cel putin eu vad ca ai dus prea departe recipientul. Mi se pare ca mai mult bate spre galben decat spre portocaliu.

Sa stii ca nu m-am gandit deocamdata la fertilizant...vreu sa vad daca plantele se dezvolta fara adaos de substante ajutatoare.
Da, la NO2 imi pare ca e undeva intre....nici galben nici portocaliu (galben inchis )

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2022 23:35:57

[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Are dreptate Samy, ciclarea isi face treaba. Inca nu e incheiata, o sa apara no3 si no2 o sa fie 0. Daca faci teste zilnic, vei vedea curba de crestere, spike'urile de no2 si no3.
[ICQ]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Intre timp mai baga niste mancare, daca vrei bacterii.

Fara azot - ioc plante bacterii...

Daca se tulbura apa nu te speria, macar stii ca creste ceva acolo. Se va limpezi dupa ciclare.
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Fadds wrote:Intre timp mai baga niste mancare, daca vrei bacterii.

Fara azot - ioc plante bacterii...

Daca se tulbura apa nu te speria, macar stii ca creste ceva acolo. Se va limpezi dupa ciclare.


Adaug mancare la 2 zile
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Baga si 2-3 Ancistrusi. (astia: halesc verdeata ori algele/"mucii" de pe lemne si produc amoniac mult)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

EverSad wrote:Baga si 2-3 Ancistrusi. (astia: halesc verdeata ori algele/"mucii" de pe lemne si produc amoniac mult)

sapaptamana viitoare undeva joi sau vineri cumpar 2 Ancistrusi, acum sunt CO si nu sunt acasa....
Oricum o sa mai fac un rand de teste...
[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutari,
M-am intors din concediu si pun un update cu acvariul (putin murdar geamul), teste (nu prea s-a schimbat nimic fata de saptamana trecuta) si debitul pompei putin in scadere (putina mentenanta sambata).
Maine o sa cumpar 2 ancistrusi.
[Thumb - NH4.2.jpg]

[Thumb - ziua 27.jpg]

[Thumb - NO3.2.jpg]

[Thumb - NO2.2.jpg]

[Email]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

De ieri am 2 locatari foarte harnici nu se opresc si curata tot.
Deocamdata am fulgi si mini granule tetra, e ok sau trebuie altceva ca sa-i hranesc?
[Thumb - Ancistrus1.jpg]

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

Flash wrote:De ieri am 2 locatari foarte harnici nu se opresc si curata tot.
Deocamdata am fulgi si mini granule tetra, e ok sau trebuie altceva ca sa-i hranesc?

Eu zic deocamndata sa nu le dai nimic. Lasai sa mance ce ai prin acvariu. Daca ii hranesti vor creste repede mari si puturosi ,si nu vor mai curata nimic.
Eu unul cand am avut 4 bucati in acvariu de 160 l nu am dat sa mance nimic extra. Au mancat ce au gasit .
Gandeste la o echipa de curatenie, niste amano si netrine pe langa ei.
[Email]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com