[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alegere acvariu AIO sau pe bucati  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
asasia
Junior member

Joined: 21/02/2022 09:51:19
Messages: 53
Location: Bucuresti, pRahova
IP:
Offline

E ok daca pun acest cot pe teva de out a flitrului? Are diametrul exterior 15.5 mm, intra in teava
image

In prezent am 4 apistogramma
o pereche agassizi (?) Coralis
cacatuoides Double Red - mascul (Coralis)
Viejeta -femela cred (din HB)

image
image
image
image
online gif hosting

Perechea de agassizi (galben) e cea mai dezinvolta, Double Red sta doar in roca si nu lasa pe nimeni sa intre, desi masculul de agassizi nu se lasa si tot insista...Sper sa fie doar un comportament de prima zi si sa mai faca cu schimbul in roca.
Ma gandesc sa mai cumpar doua femele din HB sau Coralis.

Am 2 neritine zebra si as mai vrea sa iau cativa melci care nu se reproduc usor. Imi puteti sugera ceva , de gasit prin Bucuresti?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2022 00:34:26


Bucuresti.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Online

Melci pomaceea. (daca va place varianta galbena)

Nu sunt hermafroditi si depun un cuib marisor, deasupra apei. (daca pica' pereche... asa se poate controla inmultirea)

L.edit: apistogramele alea (cacatuoides) au o gura asa mare, incat se pot inghitii singure daca ar putea sa isi prinda coada.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/04/2022 17:50:52


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
asasia
Junior member

Joined: 21/02/2022 09:51:19
Messages: 53
Location: Bucuresti, pRahova
IP:
Offline

Multumesc! O sa iau un Pomaceea

Am luat acum cateva Anubias mini de la Animax si azi am vazut niste pui de melc.. de care or fi? Am sanse sa fie neritina zebra (am 2 neritine adulte)?
Daca iau un asasin o sa imi omoare neirtinele?

image
image
image
image
instagram download your own photos

Bucuresti.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cel mai probabil e un melc ramshorn, un comunitar. E foare bun, mananca alge si frunze moarte. Nu baga melc asasin in acvariu. E un criminal in serie. Omoara neritinele, le adora chiar.

Iar pe sticla ai limpets, un fel de scoici minuscule. Curata si ele acolo. Le mai reduci daca razui cu un card bancar American Express, le mananca pestii. Dar nu scapi de ele de tot, sunt parte din familie.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2022 00:17:48

asasia
Junior member

Joined: 21/02/2022 09:51:19
Messages: 53
Location: Bucuresti, pRahova
IP:
Offline

Multumesc! Incerc atunci sa curat tot ce se vede, oricum cel mai probabil nu voi reusi in totalitate. Renunt si la a lua asasin si voi cauta diverse neritine prin petshopuri.
Nu dibuiesc ce fel de Apisto sunt cei orange, pe nevertebrate nu am gasit culoarea asta...

Bucuresti.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com