[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The big setup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu as scoate bolovanul. Mi se pare ca nu se potriveste.
As mai scoate din plantele cu frunze mari (echinodorus?). Iti vor umbri didiplis-ul care creste destul de lent si e o planta ce vrea lumina...daca nu o are, topeste tulpinile. La fel se poate sa-ti acopere si rotala rotundifolia...las-o undeva sa nu fie umbrita, e o planta superba.

Eventual lasa doar o tufa cu frunze mari, intr-o laterala a acvariului.

Parca mai vad niste nucus (planta din spatele bolovanului). E buna pentru perioada de start, caci e o planta cu crestere rapida, insa nu e chiar grozava ca si aspect...creste destul de haotic si are frunze lunguiete.

Asadar, daca ar fi dupa mine, asa lasa in fundal tufe mari de rotala si didiplis. Eventual mai gasesti inca o planta de fundal (limnophilla aromatica, ludwigia cuba).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Asta vreau acuma sa scap de toate plantele mari (echinodorus ) si in locul lor sa pun mai mult didiplis si rotala +cabomba furcata si alte tipuri asemanatoare
La fauna as vrea sa o mai raresc sa scap de xifo,guppy,leri,gurami.pleco si sa mai bag vreo 20 de neoni (neoni si scalari imi plac cel mai mult)

Si acuma caut ceva cioate,crengi cu aspectul pe care il caut sa pun niste flame mooss, eu zic ca mareste foarte mult aspectu vizual.Voi ce ziceti, ce are merge pentru aquascape??
Creanga ce am gasito e ceva de capu ei,bineinteles ca nu era curatata , mai trebuia sa tai din crengi etc.?
La lumina mam gandit ca dupa ce o sa il plantez cum imi doresc o sa mai adaug un neon T5 54W ce ziceti??
Si acuma astept sa creasca plantele, ca inainte sa cumpar Ferrropol24,PPS-Pro si EC nu prea cresteau, sper ca de acuma sa isi dea drumul cum imi doresc.

This message was edited 3 times. Last update was at 30/11/2012 01:16:25

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Foarte bine a punctat stefan despre plantele cu frunze mari si late, desi sunt niste plante superbe nu isi au locul acolo.
Cranga aia trebuie intai sa-ti placa tie, iar despre lumina, mai da o data detaliile legate de lumina.
[ICQ]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Iluminare -2 drosere Osram QuickTronic Professional 2X54W si 2X24-39W
neoane OSRAM: 30W 965 Biolux; 30W/77 Fluora
HO 54W/865 Constant Lumilux CoolDaylight
HO 54W/965 Lumilux DeLuxe CoolDaylight
-soclurile sunt profi cu protectie la apa
capacul este din aluminu si reflecta cat de cat lumina.

Mi-e chiar nu imi plac mai ales echinodorus osiris , dar astept sa inceapa sa creasca didiplisu si rotala,sa le pot replanta.
Pleco vreau sa ii dau rapid am prea multi .(daca vrea cineva sa imi dea pm).
Creanga nu prea imi place sa zic asa dar alta mai frumoasa nu am gasit.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

la acvariul tau de 360, poti baga linistit inca un tub de 54w, chiar 2 lejer. Totul este sa le poti aprinde separat la nevoie. Si daca adaugi lumina, cred ca cele 2 coolday sunt suficiente, cauta neoane "cu dedicatie " pentru plante.
[ICQ]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ce sunt cu alea 2 coolday ca nu am inteles ?

Unu sigur mai bag dar recomandatimi ce neon sa fie pe langa ce am acuma ?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/11/2012 19:07:34

danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Astazi am ajuns acasa(am fost la tara) si ghici , un neon mort,restul pestilor sunt ok.Sa il fi ciupit scalari sau alti pesti sau a murit din cauza apei ?
Ph nu pot sa il scad sub 7, tot la 7,2 sau 7,4 variaza (apa de la robinet are 8 si ceva), ce as putea face sa il scad??

Si didiplisul am vazut ca are cateva puncte negre pe el dar nu pe toate frunzele, e posibil sa se usuce ??
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

pH-ul nu-ti scade din cauza kH-ului mare. Altceva decat sa insisti cu CO2 nu poti face pe termen scurt. Pe termen lung ai varianta turbei sau extract de black water. Este pentru pesti din bazinul amazonului, cum ai tu. Acest extract e bogat in acizi humici si alte substante care indirect iti scad pH-ul.

N-ar strica sa citesti articolul din semnatura mea. E lung dar ar trebui sa te ajute sa intelegi ce-s alea pH, kH, gH. Mai departe deduci singur.
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si kh cu ce il scad????
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Plantele papa kH, turba si extractul de black water, fierberea apei, aerarea puternica pe perioade lungi de timp si osmoza inversa.
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Inseamna ca am plante puturoase)....dar de la ce creste Kh de la mancare??
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu, il bagi odata cu apa cand faci schimb sau ai o sursa in acvariu. Pietre, substrat, cochilii...

Plantele papa kH daca nu au o sursa mai usoara de Carbon.
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Carbon le dau in butelie 1 bula pe sec si easycarbo

Am o singura piatra in acvariu , ca si substrat am ceva pietris fin si in spate ceva mai mare .Nu folosesc substrat fertil.
Posibil ca de la apa de la robinet are ph 8 si ceva inseamna ca si KH trebuie sa fie mare,OFF si alta sursa nu am
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Lasa kH-ul, baiul tau e cu pH-ul. Baga extract de black water. JBL Tropol e unul din produse.

Eu am avut probleme pe vremea cand nu intelegeam ce se intampla. Pusesem Tropol in apa si imi scazuse pH-ul atat de mult ca nu mai puteam baga CO2.

1bula nu e mult. Poti sa dai mai mult. Uita-te cum reactioneaza pestii daca nu ai test permanent de CO2. Un instrument obligatoriu cand bagi CO2 in apa ;)
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu am test CO2 dar pe viitor o sa imi cumpar de toate , acuma am investit ff mult in el si pana ce mai strang ceva mai dureaza.
Cu altceva nu se mai poate rezolva??
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Revin cu intrebarea la care nu mi-a raspuns nimeni.
Ce neon ar fi cel mai bun pe langa astea ce le am unu special pentru plante de 54W pe o lungime maxima de 120 cm ?

Si sa il pun repede ca am obs ca didiplisul din jumatate sa topit si cred ca lipsa de lumina a fost cauza(zic eu ), nu sunt sigur pentru ca restu este foarte verde si curat .
Oricum la volumul de apa linistit pot baga inca un neon de 54W si cred ca ar fi destul dar unu special pentru plante si sa mearga cu neoanele pe care le am.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca vrei ceva profi, iti recomand din inima Giesseman Aquaflora
Problema e ca 54W costa 100 RON.

Ar mai fi Aquamedic Plantgrow, e pe la 80 RON.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Sau ai putea incerca sa-ti dai seama de ce ti se topeste Didiplisul. Eu il cresc la lumina de bec economic din Hornbach. Didiplisul creste incet si cu frunze mari si verzi cand nu are lumina destula dar reactioneaza prompt cand ceva nu-i place si-si topeste tulpina ca sa plutesca pe rau in jos catre conditii mai bune unde poate prinde radacini noi.

Nu mai sariti repede la lumina cand se "arde" o planta
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Didiplisul topeste tulpinile si din cauza lipsei luminii.
Evident, nu e neaparat sa fie asta cauza.


P.S.: Insa daca vorbim de lumina, becurile economice din hornbach sau de oriunde or fi, nu pot fi comparate niciodata cu neoanele dedicate.
Iarasi evident, se poate si fara neoane dedicate. Daca insa bugetul permite, lumina e un punct unde e bine sa nu te zgarcesti.

This message was edited 3 times. Last update was at 06/12/2012 23:19:08


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Incercam sa subliniez ca Didiplis creste la lumina de bec economic din punct de vedere al calitatii si cantitatii de lumina.

Tocmai ce am pus poze cu galeata de 60L unde in stanga/fata am un fir de Didiplis plapand. E departe de a se topi desi nu are ce se poate cataloga ca fiind lumina suficienta.

Nu contest/compar calitatea tuburilor de firma, aici discutand despre o planta care are probleme.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com