[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Si inca un constantean!!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Razvan Radu
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2009 00:48:34
Messages: 59
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutari calduroase la toata suflarea acvaristica! Razvan ma numesc si am pasiunea pentru acvarii de prin clasa a noua de liceu, mai precis anul de gratie 1994. Am inceput fireste, cu un bazin de 20 de litri in care aveam doua zebre si doi molly (pe care vanzatorul din piata mi i-a dat ca fiind guppy, din cauza ca eu cerusem guppy si el nu avea). Apoi au aparut acvarii dupa acvarii fiindca voiam sa tin toate speciile existente pe piata. Asa am ajuns sa nu mai am loc in camera fiindca fiecare locsor posibil avea cate un bazin pana cand ai mei nu au mai rezistat si a trebuit sa imi inchiriez garajul vecinului sa-mi continui damblaua. Am fost copilul casei cam la toate pet-shopurile care au aparut in Constanta, pe unde imi faceam veacul. Cand a aparut primul, Cleo prest se chema nu m-am mai dezlipit de acolo. Aveau niste carti in engleza de care eram fascinat (pana atunci toata informatia literara venise din cartea lui Kaszoni Zoltan) apoi a aparut AquaTerra, unde m-am mutat (tradand pe Cleo) apoi Biosfera, etc
Povestea este foarte lunga si interesanta mai mult pentru mine, asa ca trecand la prezent...
Prezentul il constituie garajul unde dupa un soi de parasire spirituala si efectiva de peste un an de zile, ma lupt din rasputeri sa-l renasc din cenusa de alge filamentoase si facturi exorbitante la curent.
Si mai concret, am avut de curand o revelatie cu referire la co2 ca fiind factorul limitativ cel mai important al cresterii plantelor, am legat 7 bazine intr-un sistem comun (apa curge dintr-unul in altul cu un soi de statie de tratare si conditionare la capat), vreau sa-mi fac un bazin aquascape ca pentru sufletul meu , urmeaza sa experimentez cu plante crescute emers, vreau sa-mi fac un marin fish only pentru inceput si dupa o vizita la @val, incerc sa stapanesc metoda de fertilizare "estimative index" a lui Tom Barr.
Mai sunt multe de spus dar vorba lunga, saracia omului
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Bine ai venit, Razvan. Ma bucur sincer sa te avem aici. Contributia ta, in masura in care o sa ai timp, va fi si ea binevenita.
De asemenea, te poti baza pe ajutorul meu si sunt convins ca si al altor coforumisti, atat cat vom putea...

Toate cele bune.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Bun venit. Frumoasa prezentare si de ce nu, impresionanta. Iar bucuria noastra, a celor neexperimentati este cu atat mai mare cu cat din ce in ce mai multi acvaristi cu experienta isi fac aparitia pe forum. Numai bine.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

salut razvaaan ...inca unu, si inca unu, si inca unu, numai oameni de seama
La fel ca Val sunt convins ca virgula contributia ta va fi mai mult decat binevenita

Velcom

offtopic: alber?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Bine ai venit pe forum si din partea mea !

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Chiar ma intrebam cind o sa iesi de la naftalina .

Poze: smilie ... Poze cu plante
onur99
Junior member

Joined: 31/01/2009 17:53:40
Messages: 83
Location: constanta
IP:
Offline

Salut Razvan ti-ai luat inima in dinti si ai facut-o si pe asta.Inca un acvarist de top din Constanta. Iti apreciem experienta.
[Email] [Yahoo!]
Razvan Radu
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2009 00:48:34
Messages: 59
Location: Constanta
IP:
Offline

Va multumesc la toti din suflet de primire, ma bucur foarte tare sa fiu aici si sunt convins ca o sa avem discutii foarte interesante. Ce-i drept inca am naftalina pe mine cat degetul dar usor usor ma scutur. Deja am niste probleme pe suflet dar nu prea stiu unde sa postez... ca tin de plante, hardware, diy, pesti, apa, alge, etc... Ma gandeam sa fac un topic al meu undeva.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Eu n-as deschide o discutie prea generala pentru ca va deveni un topic de 30+ de pagini pe care nu il va mai citi nimeni ulterior.
Incearca sa imparti problema, intr-un fel, si sa postezi la sectiunile respective.

Daca totusi vrei neaparat sa faci un singur topic, posteaza la sectiunea la care s-ar incadra "problema de baza"...

Sunt convins ca te descurci tu...
Spor!
belzebut
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 13:04:27
Messages: 46
Location: Constanta
IP:
Offline

hai sa traiesti maistre, ai vazut ca nu este greu bre ????
[WWW]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

Bine ai venit...frumoasa prezentare ;)

Acvariu 126
[Yahoo!]
Luka
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2009 00:14:35
Messages: 24
Location: Constanta
IP:
Offline

uitel si pe nenea' Razvan ... Bine ai venit si multam' pentru tot ajutorul care mi l-ai acordat...sper sa o faci in continuare :jumpers:
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

De remarcat ca primele 5 topicuri de aici sint "made in Constanta" .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

am observat, ca suntem preluati numeric... acusi se ridica si moldova
oricum bun venit, poate ne vedem la mare la vara
Razvan Radu
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2009 00:48:34
Messages: 59
Location: Constanta
IP:
Offline

Cu siguranta, care veniti la mare trebuie sa ne vedem neaparat; garajul este deschis oricand unui gratar acvaristicesc.
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Porcu wrote:De remarcat ca primele 5 topicuri de aici sint "made in Constanta" .

Niste invadatori In curand va trebui sa clonam toti bucurestenii sa parem mai multi :p

Bine ai venit Razvan

865
[Yahoo!]
Luka
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2009 00:14:35
Messages: 24
Location: Constanta
IP:
Offline

Constanteni sunt ca melci aia care isi fac veacu' in substrat.. la un moment dat veti avea mai multi "melci" decat "pietris"....folositi domne capcane

Acvariu: Juwel Record 60 ══► +❶ Constantean
[WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Constanteni sunt ca melci aia care isi fac veacu' in substrat


Hmmm... ciudata comparatie. La mine melcii aia au murit toti
Luka
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2009 00:14:35
Messages: 24
Location: Constanta
IP:
Offline

lasa un o adresa Val, iti trimit eu...

Acvariu: Juwel Record 60 ══► +❶ Constantean
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com